11 ani, citește rău, copii, psihologia copilului și dezvoltarea

Spuneți-mi, de ce un copil la 11 ani nu citește fluent? A absolvit 4 clase (4 și 5). El nu citește fluent, vocabularul său este sărac, nu cunoaște multe cuvinte și cuvinte. Dacă cereți să spuneți ceva, se împușcă foarte mult, alege cuvinte și chestii. Aceasta este nepoata mea, acum ea petrece mult timp cu noi (pentru că mama ei este foarte bolnavă). Desigur, înțeleg că nu vă puteți compara cu propria dvs., dar deja după clasa a 2-a citit fluent și vorbesc fără ezitare și neted. Ce se poate face acum? În ce poate exista un motiv?







11 ani, citește rău, copii, psihologia copilului și dezvoltarea
Zira KF **

Clasa 4 pe 4 și 5 kak - care nu este combinată cu citirea proastă.






Copilul are diagnosticări? dis-ceva?

Eeee. a urcat. perfect pot fi combinate, tk. În cadrul programului, un copil poate îndeplini și stăpâni cu succes totul.

de ce 120 plafon? Fiica mea a primit ultima "dimensiune" 135, nici măcar nu m-am gândit că era o mulțime.

Citește puțin - poate ea însăși nu-i place, dar părinții ei au fost nevoiți să-i forțeze pe fiul meu în același fel. De asemenea, bine, merge la clasa a 5-a. În fiecare zi citește de sub trestie. Dar, în mod obiectiv, citește prost și discursul este rău.

Madame Gritsatsueva KF **

Și care este trucul de numărare a cuvintelor, poate cineva să-mi explice?
Atât de mult sunt tehnician, dar nu am numărat niciodată numărul de cuvinte ale vocabularului copiilor, nici viteza de citire. Umanitar, văd, în toate aceste zamorachivayutsya. Este cu adevărat necesar să se ia în considerare cuvintele pentru a înțelege dacă copilul citește / vorbește bine? Persoanele adulte care citesc cu un spasm de 130 de cuvinte pe minut sunt mai rău decât cei care sunt 200 de agitatori?

11 ani, citește rău, copii, psihologia copilului și dezvoltarea
Utra Tumannaja D

Suntem în rețelele sociale






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: