10 Mituri despre educație în Europa

10 Mituri despre educație în Europa
Învățământul superior în universitățile publice din UE este învăluit în mister și mituri. Iată cele mai tipice:

  1. A studia în Europa este costisitoare. Acest lucru este valabil pentru Marea Britanie, Olanda, Cipru și universități private. Însă educația în instituțiile publice de învățământ superior din Austria, Germania, Grecia, Spania, Italia, Norvegia, Finlanda, Franța, Republica Cehă este practic liberă, inclusiv pentru străini.
  • Numai emigranții merg în Europa pentru a studia. Da, studierea în țările cu educație gratuită rămâne una dintre modalitățile confortabile de imigrare, deoarece vă permite să trăiți în stâncă de mai mulți ani, să lucrați și să obțineți o diplomă recunoscută în această țară și apoi să solicitați un permis de muncă. Pe de altă parte, existența unei diplome europene și, prin urmare, cunoașterea una sau două limbi străine la cel mai înalt nivel este din ce în ce o cerință pentru a lua pe poziții de conducere în companii internaționale din Rusia / Ucraina.
  • Nivelul educației în Europa este mai mic decât cel ruso-ucrainean. Învățământul post-sovietic este construit pe principiu: cu cât mai multă cunoaștere de specialitate - cu atât mai bine. În Europa, accentul nu se pune pe teorie, ci pe aplicarea acesteia în practică. Prin urmare, pentru unele specialități, de exemplu, matematică aplicată sau fizică nucleară, specialiștii noștri din CSI sunt printre cei mai buni. În majoritatea domeniilor aplicate, de exemplu, pedagogia, psihologia, biologia, managementul, economia, diplomele europene oferă mai multe aptitudini și experiență aplicate, iar diplomele primite în afara UE trebuie să fie recunoscute separat. În mod similar, în Europa, este necesară recunoașterea separată a diplomelor medicale.
  • În țările UE, predarea se face numai în limba locală. Da, în majoritatea cazurilor, predarea în universitățile publice a programelor bugetare este în limba locală. Cu toate acestea, cursurile gratuite de limbă engleză pentru străini sunt oferite pentru programele practice de master în toate țările UE, precum și un număr mic de programe de licență în limba engleză în Austria, Germania, Norvegia, Italia, Finlanda și Franța.
  • Pentru a intra în universitatea de stat a UE este foarte dificil. Condițiile de admitere variază în funcție de țară. În unele, de exemplu, Spania, Finlanda și Republica Cehă, există examene de admitere la instituțiile publice de învățământ superior. În cele mai multe țări nu există examene de admitere, pe baza punctajului mediu al certificatului sau diplomei, uneori, aveți nevoie de un certificat de competență lingvistică, la fel ca în Franța, uneori, în acest chiar un an sau mai mult liceu acasă, la fel ca în Italia, Germania sau Norvegia. În același timp, există țări care nu acceptă examene și dau dreptul de a învăța limba după înscriere: este Austria, Grecia, Slovenia și Polonia (acestea din urmă educație două țări este de la 2 milioane de euro pe an pentru străini). Astfel, este o exagerare să vorbim despre complexitatea intrării în toate instituțiile europene de învățământ superior din Europa. Câștigarea unei burse sau a unei burse pentru întreaga perioadă de studii este dificilă, dar dacă doriți să studiați la o universitate străină și sunteți dispusă să plătiți pentru viața dvs., acest lucru este disponibil pentru toată lumea.
  • Cu certificatul rus nu voi fi dus la universitatea de stat a UE. Termenii de înscriere sunt diferiți, inclusiv puteți aplica imediat după școală în Austria, Grecia, Spania, Slovenia, Polonia, Finlanda, Franța, Republica Cehă. În același timp, este cu adevărat nerealist să se transfere de la o universitate rusă la o universitate europeană fără pierderi de ani.
  • Este foarte dificil de a deschide o viză pentru studenți, în special pentru cei peste 25 de ani. Dacă ați finalizat procedura de admitere în instituțiile publice de învățământ superior și aveți un ordin de transfer de la minister sau de la o universitate de stat, refuzurile sunt rare și din cauza documentelor necorespunzătoare pentru obținerea vizei sau a fondurilor insuficiente în cont. În Europa, mulți învață după 25 de ani, astfel încât refuzurile datorate vârstei pot apărea la cei cu vârsta peste 50 de ani, dar nu la cei cu vârsta de 30 de ani.
  • Nu pot lucra în timp ce studiez. Elevii care studiază la universitățile de stat în programele de licență și masterat au dreptul să lucreze cu normă întreagă.
  • După școală, va trebui să mă întorc în patria mea. Dacă studiați la universități publice, ca student independent care studiază nu prin programe de schimb internațional, puteți rămâne în țară pentru a lucra. În plus, țările din Europa sunt interesate să asigure că studenții să rămână, să găsească o muncă calificată și să plătească impozite. În cazul instruirii în cadrul altor programe, de exemplu, programul de finanțare de stat în străinătate, contractul poate conține o clauză care vă obligă să vă întoarceți.
  • Nu avem nevoie de Europa. În UE există un deficit de specialiști cu înaltă calificare care sunt pregătiți să muncească și să plătească impozite în țară. Acesta este motivul pentru care țările europene finanțează formarea studenților străini și au creat un program de migrație pentru lucrătorii calificați cu tehnologie albastră.






  • Astfel, educația gratuită este disponibilă pentru toată lumea și suntem gata să vă sfătuiască, să vă ridicați instituția și să vă aranjați documentele. Conform experienței companiei noastre, opțiunea de a călători la o educație publică bugetară este ideală pentru imigranții cu vârste între 16 și 45 de ani, gata să învețe, să învețe limba și să-și construiască o carieră.







    Mi-a plăcut acest lucru:

    Navigare după înregistrări

    întrebare - fiul meu termină al doilea curs de limbă rusă în limba limbii străine este aproape 0. nu este gata să învețe limba în care țară poate intra într-o universitate de stat?

    Bună ziua, eu sunt în vârstă de 31 de ani, am o diplomă de la universitatea rusă, dar nu limba engleză vorbită, eu sunt căsătorit și am un copil, eu sunt în concediu de maternitate. ar dori să primească o educație gratuită în străinătate. Profesia nu este importantă, limba engleză și intrarea ușoară sunt importante, pentru a studia și a îmbunătăți limba engleză. vorbesc și așa mai departe, să fie în mediul înconjurător. precum și timpul petrecut pentru formare, la minimum. Cum poate fi aranjată și cum să fii cu copilul. soțul este de acord să aștepte în Federația Rusă. dar aici e un pic .... Aș putea să lucrez și să studiez, dar pentru un copil, probabil că poți angaja o asistentă medicală.

    Bună ziua, Am 24 de ani, nu sa căsătorit, fără copii, a primit recent un grad 2 în Economie și Management (vamal), precum și dreptul și zakonodatelstvo.Hotela moderne de a învăța limba engleză și știu că perfect și du-te la colegiu sau pentru a obține o În general, spune-mi ce oportunități am, cu libertatea mea și cu o mare dorință de a merge în Europa.

    Bine ai venit! Sunt din Rusia. Am 30 de ani, sunt căsătorit, copilul are 1 an și 7 luni. Am 2 grade cu onoruri, știu engleza (educație de bază I - lingvistica, predarea limbii engleze, nivel C2), de asemenea, a învățat spaniolă (nivel B2), franceză și germană (B1). Aș vrea să știu dacă există programe pentru lingviști și profesori, de preferință în limba engleză și ce. De asemenea, este foarte important să aflați dacă este posibilă obținerea unei vize pentru soț și copil.

    Dacă doriți să fiți un interpret, atunci trebuie să aplicați pentru traducerea unui burlac și să numărați subiecții, deoarece diplomele din Rusia / Ucraina nu sunt recunoscute. Și dacă nu contează, atunci există o mulțime de programe, puteți aplica pentru filologie la o diplomă de masterat sau la ceva aproape. Nu există examene. Doar Austria și Spania vor acorda vize soțului meu și copilului meu, iar în alte țări soțul meu trebuie să facă acest lucru.

    Bună ziua! Sunt al treilea an de miere. Institutul, limba engleză este peste medie, după absolvirea universității vreau să trec rezidența în Europa cu ulterior locuiesc acolo. Spuneți-mi, există o oportunitate de a intra în educația gratuită și în ce țări? Și unde este cel mai ușor de făcut?

    Vă mulțumim pentru răspuns! Adică va trebui să revin la o universitate europeană? Și nimic altceva?







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: