Echipa națională a Rusiei a pierdut în Finlanda în semifinalele hocheiului hm-2018 - ziarul rusesc

Echipa națională a Rusiei nu a reușit să ajungă la finala campionatului de hochei din lume. Echipa lui Oleg Znarka a pierdut cu Finlanda 1: 3 și se va lupta mâine doar pentru medalii de bronz.

În acest meci, echipa de coaching a echipei rusești a făcut doar o singură modificare în compoziție, ceea ce este greu de numit semnificativ. Rolul celui de-al 13-lea atacant în locul lui Alexandru Burmistrova a însărcinat cele două jocuri anterioare rămase în rezervă lui Serghei Plotnikov. Restul nostru a luat la gheață în aceleași combinații, și joi, atunci când pe același amplasament în parcul metropolitane de legende au fost bătuți de germani.

Echipa națională a Rusiei a pierdut finalele în semifinala hocheiului hm-2016 - ziarul rusesc

Ei, finlandezii din sistem s-au întors la bolnavul Alexander Barkov. Sfertul final împotriva danezilor din cauza frigului comun, a ratat, dar Suomi s-ar fi confruntat și într-o linie mai modestă. Acum Barkov a revenit la al doilea link și a jucat alături de Jussi Jokinen și superstarul Patrick Laine.

Prima perioadă a trecut cu un avantaj remarcabil al echipei rusești. Deja în cel de-al treilea minut, contul nostru a fost deschis, când Telegin, care nu a reușit să schimbe, la adus pe Shirokov într-o poziție bună. Primul aruncare portarul Serghei finlandez Mikko Koskinen reflectată, dar el a jucat apoi Shirokov rapid pe de finisare și pentru a sărbători puterea de sticlă a barierei, sărind pe ea - 1: 0.

Incredibil, dar până perioadele de mijloc Suomi niciodată pricinuite țintă Serghei Bobrov singură aruncare, în timp ce băieții noștri a marcat șapte astfel de încercări. Aceste statistici finlandezii au fost corectate ușor după eliminarea lui Panarin, dar înainte de pauză nu au putut câștiga - Bobrovsky sa confruntat.

A doua perioadă a început cu trecerea rapidă a lui Alexander Ovechkin, din care stadionul a rotit doar. Doar Koskinen nu sa speriat de vârtejul de vânt într-o uniformă roșie. Curând, echipa rusă pentru a doua oară în meci a rămas în minoritate - pe caseta de penalizare a mers Marchenko. Și finlandezii au arătat foarte clar că nu este necesar să arunci mult pentru a obține rezultate. Sebastian Aho sa aruncat în puc cu precizie de bijutier, iar standurile în frustrare au tăcut - 1: 1. După aceea, jucătorii noștri au avut o ocazie superbă de a recâștiga avantajul ca a primit de două ori mai mare parte a îndepărtării Komarov și Pilstrema. Dar problemele cu utilizarea excesului, care au fost evidente în meciurile anterioare ale rușilor, nu au dispărut. Finnii s-au luptat înapoi și fără prea multă tensiune. Și apoi a jucat spectaculos combinație încununat rola unghi Jokinen în neprotejată - 2: 1 în favoarea Suomi 36 minute.

Din păcate, răzbunarea pentru aceste înfrângeri sensibile va trebui amânată până la momente mai bune. În cea de-a treia perioadă, Suomi a arătat clar că, prin abilitatea de a deține scorul necesar la acest campionat mondial, probabil că nu sunt egale. Koskinen nu a reușit să pătrundă în echipa rusă, fie în majoritate, fie în aceeași compoziție. Speranța situației a fost înțeleasă și de fanii, care au trecut în tăcere în ultimele minute ale acestui meci. Echipa noastră a pierdut în semifinale.

Regret să recunosc că am pierdut cazul și că adversarul meu a arătat mai bine. Acum, finlandezii, care au câștigat toate cele nouă meciuri în acest campionat, așteaptă finalele. Și echipa rusă - jocul pentru locul al treilea cu ratat în meciul Canada - Statele Unite. Începutul jocului de mâine pentru "bronz" - la 16:15 ora Moscovei.