9 marketerii care vor ajuta la înțelegerea marketingului ca un singur sistem

9 marketerii care vor ajuta la înțelegerea marketingului ca un singur sistem
Acum, pe Internet o mulțime de informații despre unelte disparate, chips-uri și tehnici de marketing. Din cauza asta, în capul unui terț de antreprenor obișnuit - o mulțime de întrebări: de unde să încep, ce să fac mai întâi și ceea ce în cele din urmă, ceea ce este potrivit pentru mine și ce nu. Și cea mai importantă întrebare este cum să obțineți un sistem clar pentru atragerea și păstrarea clienților. De asemenea, m-am confruntat cu aceste provocări.







Mi-a lipsit răbdarea și capacitatea de a citi și de a învăța cartea lui Kotler cu privire la elementele de bază ale marketingului. În cele din urmă, am decis să găsesc practicieni de marketing care pot împărtăși experiențele lor și pot explica, datorită principiilor pe care le-au atins. Am vrut ca toate acestea să nu fie în formatul enumerării instrumentelor, jetoanelor și trucurilor, ci sub forma unui sistem ușor de înțeles.

Prin cea mai mare parte a cărților, articolelor, trainingurilor, am elaborat treptat o listă de practicieni de marketing care mă ajută să înțeleg principiile marketingului și să le aplic în practică pentru proiecte de succes ale clienților. Recent, tot mai mulți oameni mi-au cerut să recomand să citesc despre marketing ca pe un sistem.

Am decis să scriu acest articol cu ​​o selecție de specialiști vorbitori de limba rusă în domeniul marketingului, care sunt publicați periodic și pe care eu personal le citesc, învăț de la ei și sunt inspirați.

1. Alexander Repyev

Care este beneficiul?
Am învățat și am început să aplic două principii importante:

2. Daniil Gridin

Care este beneficiul?
Dintre cele mai bune rezultate este primirea cererilor de cooperare din partea directorilor de marketing al marilor centre comerciale și de divertisment din Districtul Federal de Sud. Au fost implementate o serie de proiecte mari cu unul dintre ele. Și toate astea - fără apeluri reci și mită.

Cui îi recomand
Dacă vindeți persoane și organizații, în timp ce aveți un produs complex și scump (software, servicii de consultanță, echipamente industriale), vă recomandăm să vă familiarizați cu abordarea lui Daniel (mai multe detalii aici). Începeți cu un abonament la newsletter. În plus, Daniel are o silabă și metafore foarte interesante, care este doar "seria de cafea".

3. Peter Ponomaryov

Cum am aflat despre el
În zorii apariției primelor magazine online, am decis să mă încerc în acest domeniu. În acel moment am aflat despre Petr Ponomarev și proiectul său Eshopsales.ru.







Care este beneficiul?
Potrivit modelului, pe care Peter la împărtășit, soția mea și cu mine am lansat un magazin online și am primit precomenzi pentru haine pentru copii. În același timp, nu aveam un site sau bunuri. Dar nu au mai dezvoltat această idee.

Am continuat să fiu interesat de tema comerțului electronic. Din materialele lui Petru I am scos idei și abordări care m-au ajutat în alte proiecte și direcții. Mulțumită lui Peter, am învățat să petrec o lună împreună cu familia mea în Creta, conducând în același timp un mare proiect de marketing și gestionând o agenție cu 5 angajați prin Skype.

Cui îi recomand
Dacă aveți un magazin online sau o veți crea, atunci vă recomand să citiți materialele și să ascultați castele cu participarea lui Petru. Dacă doriți să aflați despre abordările de creare și gestionare a unei afaceri, recomand, de asemenea, lui Peter Ponomarev și proiectul său GreenSales. (click aici pentru detalii)

4. Alex Sukhov

5. Serghei Slavinsky

Cum am aflat despre el
Când am cunoscut prima dată blogul lui Serghei, am remarcat imediat că nu redă lucruri evidente, dar împărtășește punctul său de vedere cu privire la diferite aspecte ale marketingului, ceea ce te face să gândești și nu dai răspunsuri gata. Principalele direcții - branding, dezvoltare de produse, strategie de marketing.

Care este beneficiul?
Recunosc sincer că materialele lui Serghei nu au ajuns imediat la mine. Pe de o parte, am înțeles despre ce scrie, dar în practică nu am văzut cum ar putea fi aplicată. În ultimul an de lucru în proiecte de clienți, mă confrunt tot mai mult cu faptul că "atragerea clienților este doar o parte a marketingului" și că strategia de marketing pentru afaceri în ansamblu și apoi tactica sunt importante. Iar acum, după ce am citit materialele lui Serghei, apar idei, întrebări și abordări noi.

6. Oleg Makarov

Cum am aflat despre el
Am aflat despre Oleg Makarov din cartea "Calea comerțului". Apoi a adăugat-l ca prieten pe Facebook și astfel a devenit cititorul său.

7. Igor Kachalov

În Igor, am fost atras de modul în care a structurat și înțeles (aproape pe degete) explică abordarea sa. El oferă o mulțime de exemple și informații statistice.

Care este beneficiul?
De la Igor au aflat despre cum o afacere într-o criză nu doar să rămână pe linia de plutire, ci să crească. O strategie în mod inconștient mi-a permis să măresc vânzările serviciilor mele.

8. Andrei Zinkevich

Cum am aflat despre el
Când am învățat prima dată despre Andrei și despre proiectul său, m-am gândit că acesta este un alt consultant de afaceri care reda cărți și articole occidentale. Dar când am citit articolul său pe site-ul "Live interesant", în care a arătat în exemplul său cum funcționează marketingul de conținut, mi-am schimbat opinia.

Care este beneficiul?
Pentru a descrie rezultatele pe care Andrei le-a obținut pentru un an incomplet de cunoaștere a lui și a materialelor sale, va trebui să scrie un post separat pentru acest lucru. Voi încerca să fac asta pe scurt.

În cadrul programului Selfmarketing și al comunității închise AdWize:

Și pentru fiecare dintre punctele făcute de Andrew oferă instrucțiuni detaliate cu privire la ceea ce ar trebui să fie și cum să facă, și la momentul introducerii mai oferă în mod constant feedback-ul și ajută cu sfaturi.

Cui îi recomand
Toți întreprinzătorii, fără excepție, mai ales dacă doriți să înțeleagă cum funcționează de marketing, recomand materiale și produse educaționale Andrew (mai multe aici și mai ales aici). El explică totul foarte clar și dezvăluie toate detaliile în detaliu. Și cel mai important - oferă în mod constant feedback.

9. Agenda Blog Completo

Care este beneficiul?
Acum incepeam proiecte de marketing pe Internet cu dezvoltarea unei strategii de marketing si abia dupa aceea vine strategia de atragere a clientilor de pe Internet.

În concluzie







Trimiteți-le prietenilor: