7 Sky - portal de împlinire a dorințelor cerului șapte

Puterea secretă a Crăciunului

Prima ediție a revistei în noul an a fost publicată în Ajunul Crăciunului și nu am putut să nu vorbim despre Crăciun. Semnificația Săptămâna Paștelui, postul de Crăciun, puterea de rugăciune și gânduri despre impactul negativ al divinație, și cu atât mai mult ne-a spus P izhskoy stareț nerukotvorennogo Biserica Mântuitorului Ieromonahul Makarios (Kirillov).







Crăciun! Nu va fi mai ieftin!

Crăciunul este un lucru. Nu poate fi un Crăciun catolic și ortodox. Aceasta este o sărbătoare comună - subliniază părintele Makarii. - Credincioșii nu sărbătoresc data, dar evenimentul este venirea Domnului pe pământ. Aceasta este perioada în care Divinitatea se unește cu omenirea. În cele mai vechi timpuri, Crăciunul și Epifania au fost o vacanță, numită Epifania.

Chiar trebuie să felicit, dar este suficient doar să vă îmbrățișați pe cei apropiați și să spuneți din inimă: "Cu o vacanță de Crăciun luminată!" Și cadouri? Ei bine, dulciuri tradiționale, tangerine ...

Anul Nou ca o ocazie de întâlnit

Chiar trebuie să renunți complet la sărbătorirea Anului Nou?

Anul Nou ar trebui luat ca o scuză pentru a satisface întreaga familie într-o zi liberă pentru toată ziua. Apropo, există multe rețete, cum să faci o masă festivă de feluri de mâncare slabă.

Oamenii întrebă adesea: cum și cât de mult să repede? Aceasta este o afirmație incorectă a întrebării. Principalul lucru este să înțelegem de ce rapid. Dumnezeu a instituit postul, chiar și atunci când ia instruit pe Eve și pe Adam să nu mănânce mărul. Eva nu numai că nu sa oprit, ci a introdus și Adam în ispită. Postul învață o persoană abstinență. Postul de Crăciun pregătește un creștin pentru o vacanță luminată. Aceasta este perioada în care o persoană se gândește prin acțiunile, gândurile, mărturisirile, comuniunile sale.

iar în cap - clopotnița

Fiți atenți, Dumnezeu nu sa născut în palat, nu într-o familie bogată. Împăratul lumii se naște într-o zi mizerabilă. Acest lucru ne arată că Dumnezeu nu este numai bucurie, iubire, pace. Aceasta este și umilința. Oamenii spun adesea: "De ce mergem la biserică? Dumnezeu este în sufletul meu. " Dumnezeu, poate în duș, dar în cap - clopotnița (zâmbind).

Cum să verificați dacă o persoană iubește pe Dumnezeu? Este suficient să observăm dacă o persoană îi iubește pe aproapele. Dacă sunteți în mod constant în conflict cu cineva, nu este nevoie să vorbiți despre nici o dragoste pentru Dumnezeu aici. Iubiți pe vecinul vostru ca pe voi înșivă, toată lumea știe acest lucru din copilărie, dar, din anumite motive, în cele mai multe cazuri este amintit numai a doua parte a frazelor.

Fiecare creștin respectabil trebuie să viziteze templul în ziua de Crăciun. Nu este necesar să apărați întregul serviciu. Vino cel puțin 20 de minute. Rugați-vă, puneți lumânările și bucurați-vă cu sinceritate. Mulțumesc. - Părintele Makarii își dă cuvintele. "Trebuie să putem mulțumi lui Dumnezeu pentru tot ceea ce ne dă El". În ceea ce privește bucuria și durerea. Peste tot poporul vorbeste despre depresie. De ce a apărut această boală în societatea modernă? Sfinții Părinți răspund: "Pentru că oamenii au uitat să mulțumească lui Dumnezeu".

Oamenii au uitat de asemenea cum să se iubească sincer unul pe celălalt. Adesea trebuie să auziți: "Aș fi acceptat-o, dacă nu pentru asta și încă acest dezavantaj". Creștinismul ne învață să nu schimbăm oamenii, ci pe noi înșine. Oamenii sunt atât de obișnuiți să învinovățească circumstanțele în orice, încât nu mai sunt capabili să analizeze ce se întâmplă în interiorul lor. Cele mai "avansate" spun: "Corupția impusă". Nimeni nu poate aduce prejudicii unei persoane. Numai el însuși își distruge viața cu fapte, cuvinte și gânduri greșite.







Gândul este material. Acest lucru este predat de psihologia modernă.

Da, literatura modernă scrie despre acest lucru, dar și citește creațiile remarcabile ale sfintelor părinți. În aceste scrieri veți găsi răspunsuri la toate întrebările: cum se nasc gândurile rele, cum afectează viața unei persoane, cum poate o persoană să facă față acestei influențe și să înceapă să gândească pozitiv?

Cuvântul "psihologie" provine din psihicul grecesc - sufletul și logosul - doctrina. Este posibil să fii psiholog fără să crezi în existența sufletului? Și majoritatea psihologilor sunt așa. Prin urmare, nu orice literatură despre gândirea pozitivă este utilă.

Păcatele sunt multe, fapte bune sunt puține

Pentru fiecare cuvânt pe care o persoană îl rostește în această lume, el va răspunde înaintea lui Dumnezeu, spun Scripturile. De aceea, o persoană trebuie să învețe să răspundă răului cu bine. Nu te descurci? Rugați-vă, spune părintele Macarius. "De ce este atât de utilă rugăciunea?" Învăță omul, umilința, ascultarea, recunoștința, răbdarea. Te poți ruga în propriile tale cuvinte. Principalul lucru este să înțelegeți la ce să vă rugați, ce să cereți. Sănătate, bani, succes?

Există o anecdotă bună. Ar trebui să fie în biserică și omul de afaceri ar trebui să ceară de la Dumnezeu, „Doamne, este greu în afacerea mea a fost. Ajutor! "În apropiere se află o bătrână și se roagă:" Doamne, iartă-mă pe un păcătos, ai milă ". Omul de afaceri o întreabă: „Ce te rogi?“ - „Mă rog ca Domnul mi-a dat această pâine“, la care răspunsurile omului „, pe tine, bunica, rubla și du-te, nu te deranja. Eu decid aici întrebări mai serioase. " Se poate ruga, dar nu se poate adresa lui Dumnezeu. Există cazuri când oamenii vin la biserică și a întrebat: „Ce-ar pune o lumânare și unele pictograme, pentru a rapid“ lucra „? Am mâine să mă dau în dreapta. "

Pe această temă există o bună pildă despre public și fariseu care au venit la templu să se roage. Fariseul sa întors spre Dumnezeu cu cuvintele: "Mulțumesc, Doamne, că nu sunt ca alții. Că nu sunt un curvarator, nu un păcătos. Mă duc la biserică, eu aduc zeciuieli, îmi amintesc ziua Sabatului. " Asta este, mulțumesc pentru ceea ce este bun. Colectorul de taxe nu a mers nici măcar la biserică, dar a stat la intrare și sa pocăit de păcatele sale. Fariseii au ieșit la cei condamnați și publicul a fost iertat.

Un complot asemănător poate fi văzut în filmul "Insula", când Anatoly a expulzat păcatele lui Filaret, topindu-se cuptorul, că de la ea a sosit deja flacăra. După ce Philaret spune: "Crezi că sunt supărat pe tine? Nu, nu este. Am fost speriat de moarte. Mi-am dat seama că sunt multe păcate în mine, dar sunt puține fapte bune ". Anatolie îi răspunde: "Și faptele mele bune sunt direct în stomac înaintea lui Dumnezeu".

Înainte de a se ruga, trebuie să fim conștienți de ceea ce se adresează Celui Prea Înalt. Desigur, este recomandabil să te uiți în cartea de rugăciune pentru a afla ce s-au rugat sfinții părinți. Nu este doar un set de cuvinte. Ele au o semnificație profundă.

Din Est a venit la noi o practică meditativă, care, de asemenea, curăță spiritual.

Meditația nu este o practică ortodoxă. Ce, în esență, este meditația? Renunțarea la toate lucrurile pământești. Du-te la nirvana, ridica-te deasupra ta. Ortodoxia interzice meditația. Avem rugăciune, închinare. Biserica interzice și se întreabă ce iubesc tinerele doamne pe Crăciun.

Nu este mai bine să faci bine?

Ghicitul nu este distractiv, - avertizează tatăl. - Când ghicim, ne conjurează și ne angajăm într-un alt fel de magie, noi, de fapt, ne predăm voluntar îngerilor căzuți. O persoană are întotdeauna o alegere. Și o facem aproape în fiecare minut: ce să mâncăm, ce să facem, ce să spunem, cu cine să ne petrecem timpul, unde să mergem. Forțele nevăzute nu vor ajuta încă o persoană fără participarea sa. Și de ce ar trebui să-ți cunoști viitorul? La urma urmei, toată lumea știe ce se va sfârși ", rectorul Bisericii din Riga a Imaginii Mântuitorului Salvatorului a făcut o discuție filosofică. - Majoritatea oamenilor sunt siguri că nu există viață după moarte și, prin urmare, sunt ghidați de principiu - o viață, ia totul de la ea. Întoarceți-vă pe deplin, deoarece acum este la modă să vorbim.

Oamenii de multe ori nu se gândesc la păcatele lor. Și ce este păcatul? Aceasta este o abatere a voinței omului de voința lui Dumnezeu. Cunoastem bine legile fizice. De exemplu, că puteți fierbinte cu apă fiartă, tăiați-vă cu un cuțit. Și facem tot ce putem pentru a evita acest lucru. Bineînțeles! Același lucru ne face rău! Deci, facem legi spirituale, dar din anumite motive nu le respectăm întotdeauna. Mulți spun: "Domnul a pedepsit". Tu te-ai pedepsit! Știam că te vei arde, dar oricum am făcut-o. Toată lumea știe proverbul: "Nu acționați împreună cu ceilalți, pentru că nu ați vrea să fiți tratați cu voi". Legea spirituală spune că totul se va dovedi, atât rău, cât și bun. Nu este mai bine să faci bine?

Evgheni Yevtushenko are cuvinte minunate: "Dacă o persoană moare, prima zăpadă din el moare, primul sărut, prima bătălie. Toate acestea iau cu el. Da, există cărți și poduri, mașini și artiști de pânză. Da, o mulțime de a rămâne este omorâtă, dar ceva nu merge oricum! Aceasta este legea jocului nemilos. Nu oamenii mor, ci lumi. Ne amintim de oameni, păcătoși și pământești. Și ce am știut cu adevărat despre ei?

Părintele Makarii: "Vă doresc tuturor un Crăciun fericit!"







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: