7 Povestiri detective, atelier literar

O lungă perioadă de timp de când nu ne-am scufundat într-un abis fără speranță de gen ficțiune, nu desfăta în monotonia gri, și doar apoi a fost o ocazie minunată - Săptămâna aceasta am dat peste pe net o clasificare curios de povestiri polițiste, care mă grăbesc să vă prezint astăzi. Și, deși detectivul este unul dintre genurile mele cele mai nefolositoare, următoarea clasificare este atât de elegantă și concisă încât solicită direct hârtie. Și chiar începători să știe că va fi cu atât mai util.







Permiteți-mi să vă reamintesc încă o dată că ne vom concentra pe povestea clasica detectiv este construit în jurul unui mister crima, iar motorul principal al parcelei este căutarea și calcularea infractorului. Deci ...

7 Povestiri detective, atelier literar

Clasificarea poveștilor de detectivi.

1. Detectiv de incendiu.

Este cel mai este că nici un tip tradițional de poveste cu detectivi, în care a avut loc crima și există un cerc restrâns de suspecți. Este sigur că unul dintre suspecți este un criminal. Detectivul trebuie să-și dea seama de criminal.

Exemple: numeroase povestiri de Hoffmann și E.A. Pe.

2. Detectiv mantel complicat.

Variația schemei anterioare, în cazul în care ca exista un mister crima, prezintă un număr limitat de suspecți, dar criminalul este o singură față și, de obicei, destul de greu de remarcat (grădinar, un servitor sau steward). Într-un cuvânt, un caracter secundar, despre care nici măcar nu ne-am gândit.







3. Sinucidere.

Cele deschise sunt aceleași. De-a lungul detectiv narativ, bănuind toată lumea și totul, în zadar caută criminalul, dar în finală dintr-o dată se dovedește că victima pur și simplu a luat propria viață, ea a ucis.

Exemplu: Agatha Christie "Zece indieni mici".

4. Omorârea grupului.

Detectivul, ca întotdeauna, a subliniat un cerc de suspecți și încearcă să-și dea seama de criminal. Dar printre suspecți nu există nici un ucigaș, deoarece victima a fost ucisă de toți prin eforturi comune.

Exemplu: Agatha Christie "Crima în Orient Express".

5. Corpul viu.

A fost o crimă. Toată lumea căută un criminal, dar se pare că uciderea nu a avut loc, dar victima este în viață.

Exemplu: Nabokov "Viața reală a lui Sebastian Knight".

6. Ucideți detectivul.

Infracțiunea în sine este comisă de investigator sau detectiv însuși. Poate din motive de justiție și poate pentru că este un maniac. Apropo, încalcă numărul de ordine 7 al faimoaselor 10 porunci de detectiv ale lui Ronald Knox.

Exemple: Agatha Christie's The Mousetrap, Cortina.

Exemple: А.П. Cehov "Despre vânătoare", Agatha Christie "The Murder of Roger Ackroyd".

Supliment.

Ca bonus, voi adăuga trei scheme originale suplimentare care au fost utilizate de câteva ori, dar care ilustrează în mod clar clasificarea de mai sus:

8. Spiritul mistic.

Introducere în narațiunea unei forțe mistică irațională (spirit răzbunător), care, prin insuflarea în personaje, comite omoruri prin mâinile lor. În înțelegerea mea, această inovație duce istoria în zona adiacentă a unui detectiv fantastic (sau mistic).

Exemplu: A. Sinyavsky "Lyubimov".

9. Cititorul este ucis.

Poate cel mai dificil și complicat de posibile scheme, în care scriitorul încearcă să construiască o poveste, astfel încât cititorul a fost surprins în final, că el a făcut o crimă misterioasă.

Exemple: J. Priestley "Inspector Guli", Kobo Abe "Ghosts among us".

10. Detectivul Dostoievski.






Trimiteți-le prietenilor: