7 Inspirând filme despre fericire și găsire, blogul lui marina giller

7 Inspirând filme despre fericire și găsire, blogul lui marina giller

În sărbătoare, mulți dintre noi sunt în mod special sentimentali și sensibili, iar filmele sensibile, care ating, iau și mai mult sufletul. Și, în orice moment al anului cautam un film care nu numai distrează, dar lasă, de asemenea, o pistă, ajutând la clarificarea puncte importante și de adaptare la idei luminoase și creative.







Nu voi întârzia cu introducerea și pur și simplu împărtășesc cu dvs. cele șapte dintre filmele mele cele mai preferate pentru suflet. Minunat sau trist, amuzant sau tragic, toate sunt pline de lumină care încălzește sufletul, făcându-ne mai buni. Aceste filme sunt frumos să se uite la și examinați-l acasă, stând confortabil pe canapea, predându starea lor - singuri sau schimbul de emotii cu cei dragi, plâng, râd, cred că și de vis, împreună cu personajele, și apoi din nou și din nou să se întoarcă la ei, după un timp .

Nu sunt un fan turbat de Woody Alelna și nu fiecare film îmi place, dar „Midnight in Paris“ Îmi place dragostea de licitație. Intriga se învârte în jurul unui romantic incurabil, Gil, îndrăgostit de Paris și atmosfera din anii 1920, care vine cu mireasa pentru un weekend romantic în orașul viselor lor, dar se confruntă brusc o experiență foarte diferită, schimbându-l din interior. Este greu să nu fie un spoiler și reușesc să transmită ceea ce este atât de bun încât filmul, dar cred că este apel în mod egal pe cei cărora le place să 20x estetica interesate arta secolului trecut, sau cu capul în nori, reprezentând viața perfectă în altă parte , uneori la un alt moment, înconjurat de alți oameni ... Poate că te vei duce pe pământ și poate te vei găsi!







Mulți au auzit despre Calea Sfântului Iacov (Calea lui Santiago), cineva chiar sa gândit să treacă prin ea. Oricine care a vizitat aceste gânduri, precum și toți cei care se află pe drumul spre sine, asigurați-vă că pentru a viziona acest film. În același timp, estetică și oarecum informativ, în primul rând, el descrie călătoria personală a eroului, care a decis provocarea în sine, în memoria fiului pierdut, cu care a fost deosebit de strânse cu nici o viață. Desigur, această cale îl conduce nu numai în Santiago de Compostela, în cazul în care traseul se termină cu sacrul, dar, de asemenea, la o mai bună înțelegere a ei înșiși și sensul vieții.

Acest film este probabil văzut de mulți, dar a rămas timp de mulți ani în inima mea și poate fi revăzut fără sfârșit. Personajele principale sunt o familie foarte ciudată, în care toată lumea este un personaj pregătit pentru un film separat. Fragmentat și absorbit în propriile lor probleme, ei au pierdut contactul, dar tânărul de măsline, care visează să câștige concursul „Little Miss Sunshine“, forțându-i pe toți să se așeze într-o mașină veche și du-te pe cel mai ciudat călătoria vieții lor. Aceasta este o adevărată tragicomedie, delicat, ironic, drăguț, și, desigur, cu un final bun, cu un dram de tristețe blândă.

Există opinia că filmele de la sfârșitul anilor 90 - începutul anilor 00 - cele mai înalte calități, profunde și aproape veșnice. Sunt înclinat să fie de acord cu ea -, atunci filmul nu este de timbru pachete, așa cum sunt acum, iar multe dintre picturile sunt încă relevante. „Route 60“ - un film despre unde să ne aducă dorințele noastre, care sunt termenii tranzacției cu propria conștiință, și cum să audă ce spune vocea interioară, atunci când sunt înconjurați de oameni care cunosc mai bine decât tine cum trăiești.

Traseul fictiv 60 îl va îndruma pe Neil Oliver prin teste fantasmagorice și va duce la soarta sa și la el însuși.

Un alt exemplu de clasic fără vârstă este filmul "Truman Show" despre un copil adoptat de o corporație de televiziune. Truman trăiește o viață obișnuită, fără să știe că este înconjurat de actori și peisaje, iar soarta lui este controlată de producători. Uneori sună înspăimântător de asemănător cu viața noastră, pentru că fiecare dintre noi mă simțeam cel puțin o dată ca o marionetă, trăind un rol într-un fel de joc. Acest film este despre alegerea dificilă, responsabilitatea pentru propriile lor vieți, prețul de securitate și nepăsarea, disponibilitatea lor de a fi stăpânul destinului tău va găsi răspunsuri la multe întrebări care vor apărea în mod inevitabil, înainte de fiecare persoană de gândire.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: