5 stațiuni de schi în hoteluri și pârtii din Norvegia

5 stațiuni de schi în hoteluri și pârtii din Norvegia

Orice norvegian distinge zeci de nuante de zăpadă, poate determina temperatura aerului prin scârțâind și știe cum să o folosească în orice fel, extragând maximum de plăcere și beneficii. În Norvegia merită să călătoriți numai pentru a afla totul despre zăpadă și să simțiți respirația din această iarnă la doar două ore de la Moscova.







Nurefiel: despre zăpadă din înălțime

Noi cu elk ne-am privit în ochi. Privirea lui era bună, a mea - surprinsă. Coarne grele, piele strălucitoare, postură regală. Dacă ar fi să am întâlnit stăpânul acestor păduri în zăpadă mai des, aș fi rezistat cu greu acest joc în lumina zilei și liniștit sa retras în spatele cel mai apropiat zapda. Dar moose meu ma privit cu căldură, cu o fotografie uriașă ocupând întregul zid în barul hotelului Quality Spa Stațiune în Nurefjell, o mică stațiune de schi, la o oră și jumătate de mers cu mașina de Oslo.

Complexul a fost deschis relativ recent, și în ciuda noilor-fangled tendințe (atunci când Tabureți paie coexistă cu imagini uriașe de animale), toate aici, în norvegiană confortabil: amurg de șemineu în hol, cu un cadran de ceas tricotate și chiar covoare tradiționale, cu cerb. Pentru cină, restaurantul servește cod (principal pește norvegian), cu mamaliga - atat de delicioasa, ca a doua zi începe să visezi la ea dimineața, și, desigur, un desert delicios de merisoare.

În Nurefjell, precum și în orice altă stațiune norvegiană, există o școală de schi unde băieții care s-au născut în aceste regiuni lucrează ca instructori. Schi acești tipi sunt chiar mai încrezători decât fără ele, pentru că ei au absorbit sentimentul de zăpadă, în cazul în care nu cu lapte de mama lor, ca și cu prima ninsoare văzută sigur. Și cel mai important, ei cunosc aceste locuri ca fiind propria lor casă. Într-o jumătate de zi în compania lor va merge prin cele mai interesante pante, asculta istoria olimpică în urmă cu 60 de ani (în Norefjell a luat discipline o parte din Jocurile Olimpice de iarnă de la Oslo), știu că aici este una dintre cele mai bune lansatori din lume, și cu siguranță va fi în aceeași din cele mai confortabile restaurante - Norefjell Hytta. Pe terasa sa în aer liber trebuie să stați, înveliți în piei, să prindeți o fulg de zăpadă pe o mănușă și să vă încălziți de o cină fierbinte.

Supa din elci este delicioasă din punct de vedere divin și îmi amintesc cu rușine portretul de la bar. Proprietarul zâmbitorului oferă suplimente și apoi se mândrește cu camere de zi la restaurantul său. Aș vrea să mă întorc aici pentru un weekend cald și confortabil într-o casă mică, cu vedere la vale.

Cu mașina - 108 km de Oslo.

Lungimea totală a traseelor ​​este de 25 km, 13 ascensoare, 28 coborâri: 3 negru, 7 albastru, 9 roșu.

Quitfiel: găsiți "zăpada"

Am privit cu uimire ca panta Kvitfjell - una dintre cele mai populare stațiuni din Norvegia - un copil de zece adult osândește schior nesăbuit. Vinovat, dominând băiat pupa într-o vestă strălucitoare, zâmbind umil recunoaște vina lui: „Sunt de acord că a rupt viteza a fost prea mult.“. Scuturând mâna băiatului, omul coboară pe pantă, iar copilul își continuă afacerea - patrulează traseul.

Ideea de "Patrol de schi" a copiilor, inventată la stațiune nu cu mult timp în urmă, a fost plăcută de toți participanții. Copiii - pentru oportunitatea de a fi un „adult“ părinți - pentru formarea de schi copiii lor, vinovații - pentru o instrucțiune personalizată. Programul „schi de patrulare“ este deschis pentru copiii de la 7 la 11 ani, sub conducerea taților și mamelor familiarizați cu regulile simple de comportament pe panta. Apoi, copiii a lua tinuta - vesta luminos și un subiect special de mândrie copiilor - un radio reale. Și nu este deloc un joc. Copiii rula pe deal, acestea sunt colectate și grave, urmăresc îndeaproape oameni Kata, și dacă văd că cineva nu respectă regulile, desfășurarea edificatoare conversație. Ei chiar apelează la un medic dacă cineva este rănit. Programul este absolut gratuit și se bucură de o mare popularitate în rândul familiilor.







Cu toate acestea, stațiunea se concentrează nu numai pe vacanță de familie - pe pante de Kvitfjell trenuri echipa norvegiană în schi alpin, în cazul în care Cupa Mondială are loc în fiecare an la vale, iar școala de schi locală este considerat unul dintre cele mai bune din țară. ruleaza negru abrupt, de 650 de metri cruce de schi, snow-park, și mai mult ajutor pentru a găsi „zăpadă lor“ - care este sloganul Kvitfjell.

Cu mașina - la 225 km de Oslo.

Lungimea totală a traseelor ​​- 28 km, 9 ascensoare, 22 coborâri: 3 negru, 6 roșu, 5 albastru, 7 verde.

5 stațiuni de schi în hoteluri și pârtii din Norvegia

Lillehammer: zăpadă și aur

Vedere de pe trapa olimpică Lillehammer - impresionantă. Dacă nu era pentru Jocurile Olimpice-94, numai norvegienii știau despre această mică stațiune și, sigur, ar păstra de secole misterul acestei iarnă a sportului. Cu toate acestea, există destule divertisment aici.

Pentru a începe cu Parcul Olimpic - de a conduce cursa de schi fond în jurul valorii de pe un bob de sport pe o pistă de gheață la viteze de 100 km / h sau experiență toate fiorul de sărituri cu schiurile în simulator, situat la poalele. Chiar mai distractiv în parcul de iarnă Hunderfossen. Cel mai mare trol din piatră din țară - o înălțime de 14 m - trăiește doar în aceste locuri. Printre parcul de distracții propus - sania trasă de câini, snowmobil și ATV-uri, zăpadă rafting, bowling gheață, șah și chiar un safari elan, timp în care am fost vizitat din nou gândul de supa pocăinței.

Îi duc departe de mine într-un mic restaurant Hvelvet. Ospătarii cu cămăși albe apar cu tăvi din cauza ușii de fier masive, cu un șurub uriaș, ca în spatele acestuia - munți de monede de aur. "Aveți dreptate", chelnerita cu părul înfrumusețat zâmbește: "Suntem în fosta clădire a Lillehammer Bank și aici a fost depozitată toată aurul Norvegiei!" Mi sa spus cum a reușit cândva directorul băncii să uite codul de la această ușă - în timpul unei încercări rapide de a scoate tezaurul țării în ajunul invaziei trupelor germane. Ziua a fost cheltuită pentru inventarea unei căi de a deschide ușa, dar apoi bancherul uitator își amintea încă de cifru. Ultimul camion cu aur a reușit să părăsească orașul, chiar când au intrat germanii.

Cu mașina - 170 km de Oslo.

Lungimea totală a traseului - 350 km (ski pass combină Kvitfjell, Hafjell, Sheykampen), 42 de ascensoare, 88 pârtii: 39 negru, 28 rosu, 21 albastru.

Hemsedal: zăpadă și ziua de pește

Așezându-mă pe lift, cred: ce altceva, cu excepția zăpezii, îți vine în minte, când îți amintești de Norvegia? Poate, doar pește - fisk în norvegiană. În această țară, peștele mananca pentru micul dejun, prânz și cină, sandwich-uri gustare de pește pentru iarna sărat în butoaie sau uscate pentru gătit mai târziu. Poate că a fost meniul de pește dă norvegienii rezistenta lor speciala, care permite de a ocoli toate ascensoarele ritm fără grabă urca la început cu schiurile la gata, și de acolo începe coborârea prin pădure, care trece trasee ratrakom îngrijit.

Hemsedal mai mult de 50 de pârtii de diferite grade de dificultate, halfpipe, Snowpark, „gradina de zăpadă“ pentru copii, școli de schi și oportunități excelente pentru freeride. Ca în altă parte, după zăpadă aici, pe deal, este mai bine să nu urce fără un ghid - nu numai că va oferi un seif de schi off-piste, dar, de asemenea, arată cele mai gustoase rute.

Stațiunea - apropo, cea de-a doua cea mai mare din Norvegia - se bucură de o popularitate deosebită printre oaspeții familiei. Aici este cea mai mare zonă de copii din țară, include șase pârtii, șapte ascensoare, un snowpark, tobogane și alte distracții. Grădinița Revehiet ("Fox burrow") acceptă copii de la șase luni. Aici puteți juca, desena și viziona desene animate sub supravegherea educatorilor, există chiar și un dormitor pentru cei care observă o oră liniștită.

Parcul de distracții Gaupeland ("Țara Lynxurilor") este destinat copiilor cu vârste cuprinse între trei și șase ani. Aici, copiii se pot juca sau lucra cu un instructor și pot să meargă pe schiuri. Costul serviciilor oferite de centru este foarte accesibil, iar pentru al doilea și al treilea copil se oferă o reducere de 50%. Pentru a odihni cu copii are, de asemenea, faptul că apartamentul este oferit în principal apartamente.

Cu mașina - la 225 km de Oslo.

Lungimea totală a traseelor ​​- 43 km, 24 ascensoare, 52 coborâri: 8 negru, 9 roșu, 12 albastru, 19 verde.

5 stațiuni de schi în hoteluri și pârtii din Norvegia

Oslo: istoria schiului

În capitala Norvegiei la pârtia de schi se poate ajunge cu metroul - este Tryuvann sau Holmenkollen, în cazul în care există un salt de schi olimpic. Totuși, este posibil să mergeți la cel mai vechi muzeu de schi (1923). În general, Oslo are mai mult de 50 de muzee, sute de restaurante excelente, baruri de discotecă și jazz, cluburi. Există întotdeauna ceva ce se întâmplă undeva - deci din punctul de vedere al schiului din aprilie Oslo - o stațiune de schi excelentă. Și chiar într-o zi ploioasă, când zăpada cu vântul înghețat este luată de guler, nu veți auzi aici vorbind despre vreme rea: zăpada din Norvegia este întotdeauna o bucurie.

Zbor: zboruri directe de la Aeroflot sau SAS Moscova-Oslo de la 220 EUR.

Visa: Schengen este eliberat la centrul de viză într-o perioadă de șapte zile lucrătoare.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: