5 motive pentru care noul dispozitiv de mere "homepod" nu ma inspirat

1. Absența credinței în conducerea Apple în posibilitățile lui Siri

Mi sa părut că Federici tocmai ne-a patrulat când a anunțat că numele noului sistem de operare macOS este "High Sierra" și nu se aștepta ca lucrurile să meargă mai departe. «Siri Spekear» ar putea fi destul de un nume potrivit pentru noile dispozitive inteligente, dar se pare că, frica de directori Apple că numele va fi asociat mai des cu asistent digital de Siri, care a primit recent de la utilizatori cu mult neonorantă, a condus la faptul că a trebuit să atribuiți-i numele "HomePod".







Dar ceea ce se spune în interviu contrazice ceea ce a spus Phil Schiller în timpul prezentării la conferință despre noul dispozitiv. În primele câteva minute ale prezentării, el a susținut că societatea a fost în căutarea de soluții inovatoare în domeniul difuzorului acasă, pentru că în acest moment companii, cum ar fi «Sonos» produc difuzoare, care poate reda muzica wireless în calitate excelentă, dar în care nu există nici o inteligență sub formă de Siri sau Alexa, și boxe inteligente Amazon Echo vă permite să vorbești cu ei, dar sunt dezgustător muzica de calitate și nici una dintre societățile care nu au fost în măsură să prezinte în prezent un concept complet al acestor dispozitive inteligente pentru IC utilizare la domiciliu.

Dacă Apple intenționa să prezinte un concept retușat, atunci dispozitivul HomePod nu ar trebui să ofere doar o calitate uimitoare a redării muzicii, ci ar trebui să devină, de asemenea, un asistent virtual indispensabil. Nu pare că Apple are suficientă încredere în capacitatea acestuia din urmă.

Cuvintele lui Tim Cook, când a spus "și despre un alt dispozitiv", m-au condus imediat la emoție extremă, pentru că toți cei prezenți au realizat imediat că acum vor fi despre coloanele lui Siri. Dar aspectul dispozitivului HomePod nu mi-a provocat nici o entuziasm, din cuvântul absolut. Are un aspect foarte modest și nemaipomenit, acoperit cu o plasă de metal în jurul cercului și arată prea voluminos pentru difuzoare inteligente de acasă.







Designul ales al dispozitivului a generat deja o mulțime de glume pe această temă, că aparatul arată ca o rolă de hârtie igienică, nu mai puțin.

Așa cum sa dovedit, deja am #HomePod

Doar primit de la Apple un nou dispozitiv #Homepod. Geloși, dracu '

3. Lipsa ecranului

În ciuda faptului că imaginea undelor sonore apare pe suprafața superioară a dispozitivului, semnalarea disponibilității lui Siri la lucru pare minunată, dar unul dintre elementele din lista noastră de dorințe a fost prezența unui ecran. Cred că dacă ai avea un ecran ar afecta experiența utilizării dispozitivului pentru a îmbunătăți sau, cel puțin, a reduce senzația de dezamăgire dacă Siri nu a răspuns la cererea ta.

4. Suport pentru modul multi-utilizator

Nu pare să fie dispozitivul HomePod gata să sprijine modul multiplayer, chiar dacă Apple nu a spus un cuvânt despre el. Cred că modul mai multor utilizatori din dispozitiv, care ar trebui să fie utilizat în familie, urmând exemplul unui televizor, este cea mai importantă funcție.

Singura valoare practică de la dispozitivele inteligente precum Amazon Echo este faptul că pot fi plasate în fiecare cameră. Pentru a face acest lucru, ele trebuie să fie ieftine. Coloanele cu un ajutor virtual, cum ar fi Amazon Echo, au câștigat popularitate tocmai din cauza prețului lor scăzut. Dar, pentru 350 de dolari, dispozitivul HomePod este puțin probabil să apeleze ieftin. Plasarea acestor dispozitive în toate încăperile de acasă ar costa o sumă foarte rotundă de bani. Apple a încercat să justifice prețul pe care acest dispozitiv întruchipează cel mai bun din ambele lumi, dar nu sunt pe deplin convins din partea Siri, și am deja vorbitori Sonos, așa că nu văd într-adevăr un motiv pentru a petrece mai mult pe coloana HomePod.

Dacă am cumpărat HomePod numai din motive de a obține o redare muzicală foarte bună, atunci acest dispozitiv ar trebui să fie poziționat la nivelul dispozitivelor precum Bose. Trebuie sa asteptam ca dispozitivul sa intre pe piata si sa compare daca calitatea redarii muzicii este comparabila cu acest dispozitiv, cu prea mult la un pret abrupt.

Abonați-vă la canalul nostru în Telegramă: @AppleRus







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: