5 moduri de a îmbunătăți Windows Explorer

Mulți utilizatori au o opinie negativă despre Windows Explorer de la primele versiuni de Windows. O parte din pretenții este bine fondată. Motivul pentru aceasta este încăpățânarea inexplicabilă a Microsoft în ceea ce privește neimplementarea filelor sau panourilor în acest manager de fișiere. Restul funcționalității interfeței și al Explorer-ului s-au schimbat puțin în ultimii cinci ani. În acest articol, voi încerca să vă spun cum să îmbunătățiți munca unui explorator obișnuit pentru al face mai prietenos și mai convenabil.







1. Folosim "Favorite"

Da, abia așteptăm filele de la Microsoft. Prin urmare, vom încerca să îmbunătățim utilitatea Explorer-ului într-un mod ușor diferit. În partea de sus a panoului "copac" există un element cu un asterisc și o inscripție "Favorite". Acest element este mereu în minte, dar din anumite motive este rar folosit. Și în zadar!

5 moduri de a îmbunătăți Windows Explorer

Pentru a plasa dosarul acolo, trebuie doar să îl deschideți în explorator și să faceți clic pe butonul din dreapta al mouse-ului ("Favorites") din fereastra din stânga a Explorer-ului. Fiecare utilizator nu are prea multe dosare, pe care le supraveghează în mod regulat. Pentru ei există un loc în "Cel ales". Acum puteți intra în dosarul cu replici "Tank" sau o altă filă frecvent utilizată în doar două clicuri. Pentru a face acest lucru, nu trebuie nici macar sa blocati desktop-ul cu foldere sau comenzi rapide pentru ei.

2. Curățați meniul contextual

Odată cu instalarea de noi programe în meniul contextual, care este afișat de către Explorer când faceți clic pe butonul din dreapta al mouse-ului, apar toate pozițiile noi. După un timp, meniul crește și devine incomod. Cea mai ușoară cale este să o curățați cu utilitarul CCleaner. care are o funcție specială în arsenalul său de "trucuri".

5 moduri de a îmbunătăți Windows Explorer






3. Adăugarea propriilor funcții în meniul contextual

5 moduri de a îmbunătăți Windows Explorer

Restul sunt încurajați să utilizeze numai scripturile gata care schimbă registrul.

5 moduri de a îmbunătăți Windows Explorer

4. Îmbunătățirea copierii fișierelor

5 moduri de a îmbunătăți Windows Explorer

5 moduri de a îmbunătăți Windows Explorer

5. Adăugați file la Explorer

Dacă, după toate operațiunile efectuate cu Explorer, vă pare inconfortabil pentru dvs. - nu disperați. Instalați programul Clover. Acesta va crea file în Explorer.

5 moduri de a îmbunătăți Windows Explorer

Am folosit o mulțime de manageri de fișiere în practica mea, începând cu Norton Commander și terminând cu moderatorul Total Commander și Double Commander. Prin urmare, vă declar cu toată responsabilitatea - Windows Explorer este destul de bun! In mod neasteptat? Și încercați să-l îmblânzi folosind trucurile propuse!

Odată ce am folosit doar managerul FAR pentru o perioadă lungă de timp și nu am recunoscut nimic altceva. Chiar și popularul Total Commander pe care nu l-am obișnuit, pentru că este plătit, iar în ferestre nu sunt obișnuit să văd dublul panou al managerului de fișiere.

Dar odată cu lansarea Windows 7, am început să folosesc din ce în ce mai mult și mai mult și mai mult și mai mult Explorer. Și în timp a trecut la Explorer, care este suficient pentru 100%. În Windows 8, a devenit chiar mai bine.

"... defragmentați puternic discul ..." este vorba despre ce drive. Îmi pare rău ...

Da, există o astfel de legendă distribuită de producătorii de defragmentare.
În opinia mea, prostii. Atunci când se copiază teoretic multistrat, fragmentarea, cum ar fi un cluster într-un singur fișier, și unul lângă altul (șah) pot fi în continuare. Dar, pe șuruburi moderne cu viteza lor de citire este puțin probabil să aducă o pierdere în rata de foc tangibile.

exemplu:
copiați fișierul sub 4 GB de la un disc la altul,
5% din fragmentare va fi.

Dacă este un SSD sau un drive flash, atunci este purpuriu. Dacă acesta este un disc normal, atunci sistemul din fundal într-un program defragmentează spațiul ocupat fără probleme (se aplică Windows 7 și 8). Deci, de asemenea, nu este o problemă.

Anton, salut 🙂 Si SSD-urile nu sunt "unități obișnuite". 🙂 Cu restul, sunt de acord ...







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: