5 iunie a murit

O. Henry a murit (1910)

LITERATURA CA SCAM

În ceea ce privește O. Henry, există două versiuni. Potrivit unuia, el a fost un escroc, și în conformitate cu altul - un om de cristal. Toată lumea știe că el a început ca un spițer, apoi a încercat fără prea mult succes pentru a obține bogat în Occident, dar ferma a ars, și el, care nu are nici cea mai mică abilitățile comerciale, am ajuns la bancă, unde a suferit o pierdere. Conform primei versiuni, a fost încadrată, dar de-al doilea - a luat încă o anumită sumă de bani și amantă predat la urmărit șantaj de la o vârstă fragedă. Fugind de anchetă, a scăpat, a ajuns la Honduras, dar apoi a aflat că el era pe moarte soția, sa întors acasă să spună la revedere de la ea, și se așeză. Nu au vrut să-l planteze, pentru că americanii apreciază nobilimea, dar au fost închiși pentru că americanii apreciază legea. În închisoare, el a mers din nou la unitatea medicală, ajutând medicul închisorii, a avut prea puțin loc pentru clase, unde a scris primele povestiri, care i-au adus faima (scris cochetat înainte, dar fără succes). Pentru comportamentul său exemplar, a fost eliberat doi ani mai târziu. Cele mai multe dintre povestile sale celebre, precum romanul „Varzà și regi“, a scris zece ani mai târziu - o medie de trei etaje pe lună - și apoi ciroză l-au dus la mormânt în vârstă sorokasemiletnem, în ajunul cea mai mare avînt creativ. Vroia să scrie un roman realist. Deci, un cârlig nobil moare chiar înainte de a se îmbarca pe calea virtuții.







Dacă mă întrebați (ca apetitul să înceapă escrocilor sale nobile mărturisirea lor Narator indiscret) - așa că a fost cu siguranță un escroc, manie rândul său, obsesiv-american al secolului: să se îmbogățească peste noapte. O parte din aceasta a mers în Alaska, în cazul în care aurul săpat în munți, în timp ce alții s-au grabit pentru a explora Wild West, și altele conceput mașinațiuni. Despre Primul Jack London a scris despre doua - Bret Harte, ci despre a treia - O. Henry, care a Alaska era prea săracă sănătate și educație prea bun pentru Occident. Dintre toate tipurile de fraudă pe care a trebuit să încerc să aflu de la prima mână, a fost literatura cea mai de încredere, atunci există o modalitate de a rasa ventuze pentru care sunt plătite cu cea mai mare placere.







Scrierea „frunza artificiala“, mi-am amintit cuvintele unui alt mare prizonier, care stătea aproape simultan cu O. Henry, chiar dacă într-o stare mult mai rău și a trăit la fel de mult. Discurs despre Oscar Wilde, de asemenea un mare moralist; că de la ea ar putea primi istorii despre crime amuzante scriitor, arată hilar „crimă Domnului Arthur Savile„compusă de O. Henry cum ar fi, dacă ar fi trăit în Londra. Este meu favorit Wilde eseu „Aforismele în beneficiul tineretului“ (1894) formulează: „Prima sarcină a oricărei vieți omenești - să fie cât mai artificială posibil. Al doilea nu a fost încă găsit. " Și că nu au nici un apel ieftine estetice la afectarii și artificialitatea - nu, e visul de a depăși toate Givens originale despre speculativă despre cum să te facă și să fie mândri disponibile. La urma urmei, Wilde era obsedat de ideea de intervenție estetică din lume, reprelucrare lui evlavioasă - dar aici e nesimilitudinea principal: Wilde după închisoare nu are aproape nimic de substanță și a murit iremediabil rupt. O. Henry după închisoare a scris toate cele bune - mai mult de 300 de povestiri scurte, o duzină de colecții clasice. Aparent, problema este că Wilde a fost convins de faliment modul lor de a schimba lumea - înfrumusețarea său onest nu a rezista la o coliziune cu realitatea. O. Henry, dimpotrivă, de la început știa că escrocherii nu se poate face fără - și dacă eseu central de povestitor britanic numit „Declinul minciunii“, că toate lucrările visătorului american ar putea fi numit „Renașterea minciuni.“ O. Henry uayldovsky împlinit exact legământul de la același dialog despre declinul: „Singura formă perfectă de minciuni - se află un scop în sine, iar forma sa cea mai mare este, după cum am menționat deja, se află în artă.“ Dacă Wilde avea puțin mai multă sănătate și cinism ... dar el era prea irlandez, absolvent al Oxfordului, aristocrat. O. Henry și-a ridicat bannerul. Doar pentru a decora o viață crudă și brutală a secolului nostru, nu este suficient pentru a fi un estet - trebuie să fie un escroc astăzi.

Și pentru toate cascadoriile și trucurile lui, manipulyatorstvo de substituție strălucitoare și magistral, așterne mormântul său în valoare de bani la fel de groase ca mormântul din Paris Wilde este presărat cu - ai, cititorul ghicit, flori.

Distribuiți această pagină







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: