29 aprilie 1852 - arestarea lui Turgenev, portal mediatic - altă Rusia

"La Moscova, Gogol a murit" - această știre va șoca toată comunitatea literară din Moscova și Sankt-Petersburg. Ivan Turgenev mai întâi scrie o scrisoare lui Pauline Viardot:







„Am fost lovit de marele neschatie Gogol a murit la Moscova, a murit, a ars în întregime pe toți - toate - al doilea volum al“ Suflete moarte“, o mulțime de lucruri pentru finalizate și a început - într-un cuvânt, totul. Vei fi greu pentru a aprecia vastitatea acestui atât de brutală, astfel încât pierderea totală. Nu rus a cărui inimă nu s-ar fi sângerat în acest moment ".

Ivan Turgenev, ocolind cenzorii de la Petersburg, va trimite articolul la Gazeta Moscovei.







Din necrolog: „Gogol a murit Ceea ce sufletul rus nu se agită aceste două cuvinte El a murit rătăci nostru este crud, atât de brusc că încă nu vreau ca ea să creadă într-un moment în care am putea spera că el va rupe ..? în cele din urmă tăcerea mea mult timp că el ar fi incantat sa depaseasca asteptarile noastre dornici - a venit această știre fatală Da, a murit, omul pe care acum avem dreptul, dreptul amar ne-a dat prin moarte, pentru a apela mare, O, omule, că sa înțeles numele epocă în istoria literaturii noastre, oamenii, suntem mândri ca un sfert lea al gloriile noastre a murit, a lovit în floarea vieții, la înălțimea puterilor sale, fără a finaliza afacerea a început, la fel ca cea mai nobilă dintre predecesorii săi ... Pierderea lui reia durere pentru acele pierderi de neuitat, ca o nouă rană excită durerea de răni vechi. "







Trimiteți-le prietenilor: