223-Фз cum să deșurubați forumul - clubul cumpărătorilor

Alexandru,
Dacă tezaurul primește de la dumneavoastră un răspuns "incorect", colectorii de taxe de stat pot veni în continuare.

Adresați-vă această întrebare avocaților dvs. de încredere.







În aceste cazuri, decizia trebuie justificată din punct de vedere legal. Bunul simț și experiența altor persoane pot conduce la un articol penal.

Există astfel de decizii, după care gândacii în capul lor aplaudă în picioare! Și mi-au cerut să repet "pe BIS".
Educația este mai abruptă decât de la cel care știe mai mult, dar de la cineva care știe cel puțin ceva.

Bună ziua, s-au decis deja să urmeze scrisoarea legii și să acționeze în conformitate cu 223-FZ. În căutarea forumului s-au găsit numai seminarii. Cineva aici vă poate spune unde să începeți această afacere de la zero. Înțeleg cum să încep, dar ajutorul nu ar fi în cale.

Nemilosul 223 fs.

Modul de redactare a paragrafului de mai sus, asupra căruia procesul de ieșire din lege sa lovit:
Adăugări la articolul 1 din partea 2:
Din această lege (nota mea. 223-FZ) nu se aplică în cazul persoanelor juridice în kopitale autorizat care ponderea participarea Rusiei, subiectul Federației Ruse, formarea municipale în total nu depășește 50%, societatea filialele lor hozyaysvtennye și dechernie obzhestva economice din trecut, și anume, pe:
Subiecți ai monopolurilor, organisme care implementează furnizarea de energie electrică, distribuția apei ****, etc. în cazul în care veniturile totale ssotvetsvenno astfel de entități și organizații ale activităților care se încadrează în categoria activităților Est.Monopoly domeniul de aplicare, precum și prin indicarea activităților nu este mai mult de zece la sută din totalul veniturilor, respectiv, de la toate tipurile de activități pentru anul calendaristic.
(Traducere: entitățile e.monopoly (au o listă op-D Aprobat), organizarea de energie electrică, gaze și utilități altceva, în cazul în care totalul veniturile din activitatea din totalul tuturor nu privysit 10% din acțiunile întreaga structură în jos de la părinți la nepoți.)


Este necesar de fapt:
Există o structură mamă-fiică.
Există o centrală de cazane și există un drenaj de ape reziduale într-un oraș îndepărtat (a se vedea **** de mai sus), procentul de profit din activitățile acestor structuri fiind mai mic de 10%.
Cota Federației Ruse în companie nu este, este egală cu ZERO.


FAS explică faptul că întregul amendament "funcționează" în cazul în care compania are cel puțin o parte din RF mai mică de 50%.
Institutul de Achiziții Publice afirmă, dimpotrivă, că dacă nu există o cotă RF, atunci cota RF în contextul acestei legi este zero și zero este mai mică de 50%


Întrebarea este, cum este cu adevărat acolo? Am nevoie pentru a obține acum un aviz expert în citirea corectă a expresiei „aplicarea prezentei legi (nota mea. 223-FZ) nu se aplică în cazul persoanelor juridice în kopitale autorizat care ponderea participarea Rusiei, subiectul Federației Ruse, formarea municipale în total nu depășește 50% pe teritoriul lor companiile economice subsidiare și asociațiile economice ale fiicelor acestora din urmă, și anume: "

Este dificil, în ceea ce privește nivelul de responsabilitate, de adoptarea deciziei finale.
Ieșirea de la 223 FZ este necesară pentru a reduce costurile competițiilor.
În cazul unei erori și al efectuării de tranzacții fără aplicarea regulamentelor de 223phs, acesta este un paragraf, lucrările vor apărea ca urmare a inspecțiilor.

223-Фз cum să deșurubați forumul - clubul cumpărătorilor

Apelați la procuratură? Nu există dorință deosebită de a atrage atenția excesivă din partea organismelor de control.
Întrebarea despre rancura zilei, o mulțime de companii, în conformitate cu simplul, neînțelegerile interpretării, au încetat să opereze în cadrul 223FZ, pentru care vor plăti integral.

Este important să înțelegeți pe deplin liniile scrise. „Experții“, la care cererea va fi trimis de la noi nu pot înfrupta cu adevărat în esență, da răspunsul că nu sunt îndeplinite, și, în plus, de asemenea, să ne facă să utilizeze regulamente 223FZ false. ceea ce va duce la pierderea profitului. eșecuri în plante. Suntem de acord să acționăm în cadrul 223FZ, dar în cazul în care trebuie într-adevăr să o facem. Voluntar-obligatoriu.

Repet, alimentele sunt importante pentru minte, trebuie să te gândești, ai nevoie de date.

223-Фз cum să deșurubați forumul - clubul cumpărătorilor

Înțelegi.
Dacă am un avocat sănătos în companie care, după ce a studiat situația, spune că vom respinge de la FAS.

Apoi iau o singură decizie și va trebui să o rezolvăm cu avocatul. Și noi cu avocatul suntem pregătiți pentru această dezvoltare a evenimentelor.

Dacă mi se cere să ia singură această decizie. există o problemă. În cazul unui rezultat nefavorabil, ce să fac?

Prin urmare, nu voi risca nici măcar să sfătuiesc nimic. Încă mai ascultați sfatul meu.

Există astfel de decizii, după care gândacii în capul lor aplaudă în picioare! Și mi-au cerut să repet "pe BIS".
Educația este mai abruptă decât de la cel care știe mai mult, dar de la cineva care știe cel puțin ceva.

Te înțeleg perfect. Din acest motiv, încă mai atârg în punctul de divergență, este timp, este timp, un sfert.

Dar esența întrebării mele pe această temă nu este cum să acționați în consiliu, ci să contribuiți la interpretarea unui anumit set de cuvinte și text.
Mai exact: trebuie să dezasamblați Marele Mighty, să determinați dacă valoarea în 0% este mai mică de 50% în contextul acestui text. Pentru că se pare că adăugarea legii nu afectează în niciun fel societățile cu o participație de 0% în Federația Rusă.

Ca - totul ar fi clar, desigur, 0 mai puțin de 50.
În general, legea reglementează acțiunile companiilor în care ponderea RF în care mai mult de 50% și profitul tuturor utilităților este mai mare de 10% din profitul total.
Dar de ce FAS da un răspuns contradictoriu bunului simț. Apoi au aparut necazurile.







223-Фз cum să deșurubați forumul - clubul cumpărătorilor

La naiba, dar care este diferența dintre cine ești și cum să "respingi"?

Ei bine, permiteți-mi să vă "rambursez" ce altceva ar trebui să plătiți - și ce?
Faptul este, cine va fi responsabil pentru această interpretare mai târziu!

Înainte de începerea săptămânii de lucru, amintiți-vă: calul a lucrat cel mai bine pe ferma colectivă. Dar, totuși, ea nu a devenit președinte.

2. Prezenta lege federală stabilește principiile generale pentru achiziția de bunuri, lucrări, servicii și cerințe de bază pentru achiziționarea de bunuri, lucrări și servicii:
1) corporații de stat, companiile de stat, monopoluri naturale, organizațiile care desfășoară activități reglementate în domeniul energiei electrice, de gaz, alimentare cu energie termică, de alimentare cu apă, canalizare, epurare a apelor uzate, deșeuri (eliminare) a deșeurilor solide, întreprinderile unitare de stat și întreprinderile unitare municipale, instituții autonome, precum și societăți economice, în capitalul autorizat al căruia ponderea participării Federației Ruse, a entității Federația Rusă, formarea municipală în ansamblu depășește 50%;

Dacă virgulele sunt curățate.
2. Prezenta lege federală stabilește principiile generale pentru achiziția de bunuri, lucrări, servicii și cerințe de bază pentru achiziționarea de bunuri, lucrări și servicii:
1) organizațiile care desfășoară activități reglementate în domeniul furnizării de energie electrică, al alimentării cu gaz, al furnizării de energie termică, al aprovizionării cu apă, al canalizării, al epurării apelor reziduale, al eliminării (îngropării) deșeurilor menajere solide;

Aici intri ca puii intr-un ciudat.

2.1. Prezenta lege federală nu se aplică persoanelor juridice în capitalul social al căror cotă de participare a Federației Ruse, Federația Rusă, formarea municipale în total nu depășesc cincizeci la sută, filialele și entitățile entități de afaceri de afaceri afiliate din trecut, și anume:
1) subiecte ale monopolurilor naturale, organizațiile care desfășoară activități reglementate în domeniul energiei electrice, gaz, alimentare cu energie termică, de alimentare cu apă, de canalizare, epurare a apelor uzate, deșeuri (eliminare) a deșeurilor solide, în cazul în care veniturile totale, respectiv, a unor astfel de entități și organizații ale activităților aferente domeniului monopolurilor naturale, iar din aceste activități se ridică la nu mai mult de zece la sută din totalul veniturilor, respectiv, de toate tipurile efectuate de către aceștia Worker lnosti pentru anul calendaristic precedent, informații cu privire la suma care este disponibil pe site-ul oficial;
2) entitățile comerciale afiliate ale entităților de monopol natural și organizații care desfășoară activități reglementate în domeniul energiei electrice, de gaz, alimentare cu energie termică, de alimentare cu apă, canalizare, epurare a apelor uzate, deșeuri (eliminare) a deșeurilor solide, în cazul în care încasările din achiziționarea de bunuri, lucrări, servicii, afaceri strategice și filialele acestora în alte entități de afaceri nu este mai mult de cinci la suta din valoarea veniturilor peste cele patru trimestre anterioare, de la toate tipurile de figuri, realizate de acestea Nost, informații cu privire la suma care este disponibil pe site-ul oficial;
3) entitățile comerciale afiliate menționate la punctul 2 din această parte a filialelor societăților, în cazul în care încasările din achiziționarea de bunuri, lucrări și servicii de principalele companii de afaceri (inclusiv alte companii de afaceri afiliate principalele companii de afaceri), principalele societăți comerciale menționate filiale de entități de afaceri nu este mai mult cinci la suta din valoarea veniturilor peste cele patru trimestre anterioare, de la toate tipurile de activități lor, informații cu privire la suma care este disponibil pe site-ul oficial.
3. Procedura de determinare a miza totală a Federației Ruse, subiectul Federației Ruse, formarea municipale în capitalul social al entităților de afaceri, interes totală menționată la alineatul 1 din partea 2 din prezentul articol persoane juridice în capitalul social al filialei, dobânda totală menționată la punctul 2 din 2 al acestui articol afiliate entități de afaceri din capitalul social al filialelor societăților, precum și procedura de notificare a clientului a modificării cotei agregate de multe ori aprobat de organul executiv federal autorizat de guvernul rus, în coordonare cu autoritatea executivă federală care desfășoară activități de ordine publică și reglementarea juridică în domeniul plasării comenzilor pentru bunuri, lucrări și servicii pentru necesitățile de stat și municipale.

Prezenta lege federală nu se aplică persoanelor juridice în capitalul social al căror cotă de participare a Federației Ruse, Federația Rusă, formarea municipale în total nu depășește cincizeci la sută

Aici te duci

societăților lor subsidiare și filialelor acestora din urmă, și anume:
1. în cazul în care veniturile totale, respectiv, a unor astfel de entități și organizații ale activităților ce țin de domeniul de aplicare al monopolurilor naturale, iar din aceste activități se ridică la nu mai mult de zece la sută din veniturile totale, respectiv, de toate tipurile de activități pentru anul calendaristic precedent
2. În cazul în care încasările din achiziționarea de bunuri, lucrări și servicii de principalele companii de afaceri și filialelor acestora în alte entități de afaceri nu este mai mult de cinci la suta din valoarea veniturilor peste cele patru trimestre anterioare, de la toate tipurile de activitățile lor
3. În cazul în care încasările din achiziționarea de bunuri, lucrări și servicii de principalele companii de afaceri (inclusiv alte filiale ale majore entități entități comerciale de afaceri) ale principalelor companii de afaceri menționate filiale ale entităților comerciale nu este mai mult de cinci la suta din valoarea veniturilor peste cele patru trimestre anterioare, de la toate tipurile efectuate de acestea activitate
Și aici treceți.

Dar trebuie să înțelegem că, dacă opinia FAS nu coincide cu a ta, atunci va trebui să rezolvi problema în instanță.

Coliziune rece. Am înțeles în cele din urmă problema. La prima vă aflați fără echivoc în al doilea, nu totul este atât de simplu.

Cred că este posibil din punct de vedere juridic să dovedești că cota statului de zero și zero este mai mică de 50% este foarte posibilă. Nu există nici o indicație directă în articol, care să nu se refere numai la juristul unei persoane cu o cotă.
Acesta. nu se aplică persoanelor juridice în capitalul social autorizat al acestora. Totul este în această virgulă.

Multumesc pentru cip.
O să o folosesc cu siguranță la seminariile mele privind negocierile. Un caz bun.

Întrebarea dvs. ce să faceți?
Răspunsul meu este HZ.
M-aș consulta cu avocatul meu și mă voi pregăti pentru judecată. Șansele de câștig sunt semnificative.
Există o altă opțiune pe care o vor elibera în curând o explicație și o clarificare a legii. Dar acesta este un alt cântec.

Există astfel de decizii, după care gândacii în capul lor aplaudă în picioare! Și mi-au cerut să repet "pe BIS".
Educația este mai abruptă decât de la cel care știe mai mult, dar de la cineva care știe cel puțin ceva.

de fapt și de afaceri, că în punctul 2.0 lucrat până în noul an, se pregăteau pentru tranziția de la 223.
Și apoi, înainte de noul an, un cadou de la președinte, am observat semnarea decretului. Și după ce a început cunoștința.

Apropo, leneș. este frica de răspundere, avocații noștri, liderii celor trei generații, șefii filialelor și toți avocații care au fost accesate, după formularea cererii se duce la un popas screeching pentru câteva zile și apoi da două formulări pentru a alege de la, și apoi cele două împreună și:
1. Ne-am venerat, nimic nu este clar, nu suntem competenți.
2. Am citit, nu este clar, rămânem sub 223FZ.
Și aici - același lucru se poate muta de la punct. Poate fi posibilă elaborarea unei strategii de acțiune, un plan pentru activități viitoare.


Și pe această temă, mi-au dat un comentariu aici independent:

Chiar nu vreau să intru în manualul jurisprudenței ca model.

223-Фз cum să deșurubați forumul - clubul cumpărătorilor







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: