21 O modalitate de a economisi bani când călătoriți la Stockholm

Dragă Nina! Știu că ați vrut mult timp să mergeți la Stockholm, dar într-un fel nu funcționează. Da, iar rata actuală a rublei este din ce în ce mai înclinată spre casele de vacanță liniștite. Așa este. Mai ales pentru dvs., am găsit 21 de modalități de a economisi bani și de călătorii relativ bugetare către capitala suedeză.







21 O modalitate de a economisi bani când călătoriți la Stockholm

Una dintre cele mai fotografiate piețe din Stockholm

Eu aleg feribotul plecând de la Helsinki. Da, sunt de acord, este necesar să cheltuiți bani pe calea către terminal - locul de aterizare. Dar prin calculele mele se dovedește a fi profitabilă. Există trei opțiuni pentru a ajunge acolo - cu trenul „Allegro“ (opțiunea cea mai costisitoare - de la 59 de euro, dar în cazul în care „captură“ pentru acțiunile, este posibil să se „potrivi“ în 29 Euro), autobuz (de la 690 de ruble pentru acțiunea.) A vehiculului.

21 O modalitate de a economisi bani când călătoriți la Stockholm

Feribotul merge de la Helsinki la noapte de la Stockholm

Metoda 1. Alegeți un transportator feroviar ieftin. De exemplu, Viking Line este liderul regiunii în ofertele low-cost. Suntem doar la îndemână.

Metoda 2. Costul cabinei pentru această companie de feriboturi nu este fix. Aceasta variază în funcție de încărcarea feribotului. Dependența nu este ușoară, dar dacă "pedepsiți", puteți să scăpați prețul cabinei și să obțineți o reducere neașteptată. Verificat! Prețurile pentru călătorie în aceleași direcții sunt, de asemenea, diferite, în funcție de data de plecare - în timpul săptămânii este mai ieftin, în sezonul de vârf - mai scumpe.

21 O modalitate de a economisi bani când călătoriți la Stockholm

Divertisment pentru copii

Metoda 3. Pe navă puteți cumpăra o "ofertă tip bufet", așa-numitul bufet. Dar mâncarea este marea, mâncați mai mult din lăcomie decât permite corpul, și apoi suferiți. Vă recomandăm să vă familiarizați cu alte cafenele și restaurante de la bord, unde puteți lua masa la 15 euro, este mai ieftin decât un bufet. Dar dacă comandați un mic dejun "tip bufet" (care, apropo, este profitabil) sau cina în avans, beneficiați de o reducere de 10% - o mică, dar drăguță. Dar mâncarea aflată la bord trebuie să aibă grijă. Acest lucru este interzis oficial, deși mândria finlandeză "de securitate" la aterizare consideră că este sub demnitatea lor să caute sandwich-uri ascunse. În timp ce câinii lor privesc situația în mod diferit. Unul aproape nu mirosea pizza, pe care i-am laminat un tub și am pus în tubul papinic pentru desene. O reproșare a fost citită în ochii câinelui.

21 O modalitate de a economisi bani când călătoriți la Stockholm

Metoda 5. Țineți minte, dacă aveți de gând să mergeți cu un copil, atunci el va merge gratuit. Pasagerii sub 12 ani călătoresc gratuit și până la 6 ani mănâncă gratuit. Și între 6 și 17 ani beneficiază de reduceri în restaurante - oriunde puteți comanda o porție pentru copii. Camere de joc pentru diferite vârste, concursuri, animatori pentru copii - toți acești pasageri mici primesc ca cadou.

21 O modalitate de a economisi bani când călătoriți la Stockholm

Jocuri pentru copii

Metoda 6. Permiteți-mi să vă întreb o întrebare intimă: beți apă? Acum am o astfel de slăbiciune și pe Linia Viking feroviar îmi dau seama pe deplin: apa de la robinet aici bea și mă îmbăt cu toată inima. De asemenea, umplem sticla și o luăm cu mine la Stockholm.

Metoda 7. Sosirea la Stockholm cu feribotul cu mare succes - de la terminal până la centrul orașului este convenabil și plăcut de mers pe jos - și de divertisment, și de economisire pe transportul public.

21 O modalitate de a economisi bani când călătoriți la Stockholm

În orașul vechi

Metoda 8. Mergeți la Stockholm, nu vă speriați că aceasta este una dintre cele mai scumpe capitale ale Europei. Vă scriu aici în mod specific pentru a vă explica cum puteți economisi bani. De exemplu, pentru locuințe. Dacă alegeți o croazieră cu feribotul, după câteva ore de mers pe jos în jurul orașului Stockholm, vă veți întoarce la bord. Dar după ce te-ai gândit să rămâi, alege una din pensiuni. De exemplu, Anedin este o navă de operare utilizată ca hotel ieftin. Este ancorat pe același dig, unde este situat terminalul Viking Line, și pentru 4500 de ruble. pentru seara, vei primi o cameră pentru două și micul dejun. Căutând servicii cum ar fi booking.com, tripadvisor.ru, airbnb.ru, am găsit alte opțiuni acceptabile de la 3500 de ruble. Locuințele, departe de centru, sunt și mai ieftine.

21 O modalitate de a economisi bani când călătoriți la Stockholm






Clădirile vechi din Stockholm

21 O modalitate de a economisi bani când călătoriți la Stockholm

Clădirile vechi din Stockholm-2

Această carte este profitabilă pentru a vă cumpăra dacă intenționați să mergeți activ la muzee și să folosiți autobuze și feriboturi turistice. Comparați, cartea "adultă" pentru o zi costă 595 SEK, "copil" - 298 coroane suedeze. Muzeele costă o medie de 120-160 de coroane. În plus, harta nu trebuie să stea în linie. Aici este scris, unde și cum să cumpărați o carte. Acesta poate fi chiar acasă comandat prin e-mail, dar cumpara optim la fața locului, în beneficiul în Stockholm, este vândut peste tot, inclusiv în lanț de magazine 7Elleven, care este literalmente pe fiecare colț.

Metoda 10. Încă la întrebarea muzeelor. Dacă mergeți la Stockholm cu un copil, vizitați Unibacken. Aceasta este o economie mare, deși nu una monetară. Este vorba despre resursa mamă. Acest muzeu de basme suedeze, așezat pe o bancă cu spatele la fereastră și cafea sorbind dintr-o ceașcă de hârtie, m-am simțit satisfacție se răspândește în tot corpul meu: copilul meu, doar urlând de oboseală, emoționat s-au grabit la muzeu, a examinat casa Peppa , a urcat pe tobogane și cai de lemn și a prins zgomotul copilului. A fost incredibil. Apropo, în muzeu am avut o plimbare pe un tren de poveste și am auzit o poveste interesantă în limba rusă. Foarte convenabil - copilul nu trebuia tradus și a fost pe deplin inclus în proces. Desigur, aceasta este o impresie puternică - atât pentru copii, cât și pentru părinți.

21 O modalitate de a economisi bani când călătoriți la Stockholm

Cea mai îngustă stradă din oraș

Metoda 11. Stockholm este un oraș compact, iar dacă vă plănuiți bine călătoriile, atunci nu veți cheltui prea mulți bani pentru transport. Deși călătoria este relativ scumpă - conform standardelor noastre, dar puteți salva aici, dacă cumpărați o carte în chioșcuri speciale și pentru mai multe călătorii. Informațiile sunt aici. Fiți atenți, nu puteți cumpăra un bilet în transportul terestru. În metrou - puteți, dar mai ieftin - în magazine, care sunt ușor de recunoscut de numărul mare de dulciuri care sunt vândute acolo la același nivel cu ziarele, revistele, apa.

Metoda 12. Deși în Stockholm există o mulțime de instrumente de suflat, dar nu trib, va trebui să mâncați. În timpul prânzului (în special în timpul săptămânii) vă sfătuiesc să acordați atenție ofertelor de prânz ale restaurantelor (prânz), unde puteți mânca 80-120 de coroane.

21 O modalitate de a economisi bani când călătoriți la Stockholm

Pauza de masă este necesară

Metoda 13. Vă sfătuiesc să acordați atenție restaurantelor din muzee. De obicei, există o bucătărie suedeză de calitate pentru bani mai mult decât adecvați. Excelente cafenele la Muzeul de Artă Modernă, la Muzeul Vasa, în Skansen și Unibacken. Un cocktail apetisant de mâncare spirituală și pâine zilnică dă naștere unei satisfacții plăcute.

Metoda 15. Dacă te plimbi prin oraș, atunci îți va fi complet liberă. Și plăcerile mării. Iată câteva idei pentru divertismentul gratuit / buget:

  • schimbarea gardei la palatul regal;
21 O modalitate de a economisi bani când călătoriți la Stockholm

Schimbarea gardianului - în fiecare zi la 12:00

  • chirie de biciclete - costurile de închiriere a orașului sunt de 165 CZK pentru trei zile, ceea ce reprezintă o oportunitate suplimentară de economisire a transportului public; pentru închiriere pot fi plătite în lanțurile de magazine 7Eleven sau Pressbyrån. Dar există doar biciclete adulte în raza de acțiune. Copiii pot fi închiși la puncte de închiriere regulate;
  • Excursii gratuite de la ghiduri-entuziaști (aici și aici);
  • Platformele de observare (de exemplu, Monteliusvägen sau Katarinahissen);
21 O modalitate de a economisi bani când călătoriți la Stockholm
Vizualizați de la una dintre platformele de vizualizare
  • înot chiar în centrul orașului - în limitele orașului există mai multe plaje neatinse (de exemplu, Smedsuddsbadet (Smedsuddsbadet), Longholmens-Bad (Långholmens rău); Brunnsviksbadet (Brunnsviksbadet));
  • concerte cină în biserici (Intrarea este liberă, nu numai că pot asculta muzică, dar, de asemenea, pentru a inspecta biserica) - în zilele de sâmbătă la ora 13:00 (biserica Storkyrkan - cu excepția verii), în zilele de joi la 12:15 și vineri, la ora 17:00 (Biserica Sf. Jacobs), vineri la ora 12:00 (biserica Sf. Clara). Programați aici.

Metoda 16. Dacă aveți nevoie să discutați pe Skype sau să descărcați informații suplimentare despre Stockholm, atunci există Wi-Fi gratuit în 7Eleven sau Pressbyrån, adică aproape la fiecare colț. Acolo puteți să vă conectați la navigatorii online și să construiți o cale către următorul punct de reper.

21 O modalitate de a economisi bani când călătoriți la Stockholm

Metoda 19. În cazul în care, după explorarea zonele în care Carlson, doriți cu disperare să mănânce chiftele, chiftelutele sunt cele mai bune din oraș - și este sfaturi de la experți - aici. Există și porțiuni pentru copii.

Metoda 20. Încă la joncțiunea spirituală și vitală: rătăciți în jurul orașului Stockholm, asigurați-vă că creați un "fic". Acesta este un ritual important pentru suedezii - o pauză pentru cafea cu rulouri, pe care o puteți petrece în compania dvs. sau cu prietenii. Și dacă veți obține o formulă complexă pentru satisfacerea banilor cheltuiți, atunci credeți-mă, cantitatea de plăcere obținută va depăși cantitatea de bani cheltuite. Iată o listă cu "din partea lor" - primele 10 instituții pentru ficul corect din Stockholm. Apropo, puteți bea cafea și chiar pe stradă. Un alt sfat de la cunoscători este Auel Handmade Coffee.

21 O modalitate de a economisi bani când călătoriți la Stockholm

Aceste tarabe mobile de cafea se găsesc în diferite părți ale orașului. Una dintre ele este valabilă pe tot parcursul sezonului de vară în centru - la biserica Riddarholmskoy, mormântul monarhilor suedezi, chiar lângă Palatul Regal.

21 O modalitate de a economisi bani când călătoriți la Stockholm

Metoda 21. Dacă sunteți un turist care cumpără suveniruri și Memorabilia de achiziție - pentru el și prietenii săi, atunci am ce vă recomandăm să vă aici. În orașul vechi există o mulțime de magazine de suveniruri, toate sunt la fel. Dacă doriți să se retragă acasă ceva din designul suedez / scandinav, puteți merge la Designtorget sau Granit. Opțiunea bugetară - lucruri utile și frumoase pentru casă - pot fi găsite în rețeaua magazinelor Lagerhaus. Vintage și la mâna a doua pot fi găsite în rețeaua Myrorna - printre grămezi de vesela vechi este, uneori, este posibil de a găsi o comoară de epocă pentru un cântec. Suedezii sunt foarte pasionați de această rețea - corespunde ideii lor de consum rezonabil.

În general, vă doresc un plictisitor și economic pentru a efectua această călătorie, sper, căile mele de a vă salva vor fi utile.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: