20 Sfaturi de neprețuit de la psihologul Mihail Litvak

1. Dacă o persoană nu poate spune nimic bun despre sine, dar vrea să spună, începe să spună lucruri rele despre alții.

2. Gnaw un granit de știință, și nu un gât pentru vecinul tău, dacă vrei cu adevărat ceva de a gnaw.







3. De aceea, depresia este dată unei persoane care să se gândească la sine.

4. Nimeni nu aruncă pe nimeni, doar cineva merge mai departe. Cel care a căzut în urmă, crede că a fost abandonat.

5. Dacă te gândești bine la tine, de ce ai nevoie de altcineva să te gândești bine la tine.

6. Fă ce vrei și nu cere permisiunea. Deodată vor refuza.

7. Abilitatea de a iubi și de a tolera singurătatea este un indicator al maturității spirituale. Toate cele mai bune lucruri pe care le facem când suntem singuri.

8. O persoană imatură știe adesea, dar nu știe cum. Mature nu numai că știe, dar știe și cum. De aceea, o persoană imatură critică, iar o persoană matură o face.

9. Nu cunosc calea către succes. Dar știu că calea către eșec este o dorință de a mulțumi tuturor.

10. Nu există nici o logică masculină sau feminină, există o îndemânare sau o incapacitate de a gândi cu înțelepciune.







11. Vrei să-ți cunoști dușmanul principal? Uită-te în oglindă. Faceți-o cu ea - restul se va împrăștia.

12. Obțineți succes - va fi resentimente.

13. Este frumos să vorbim cu prietenii, dar este util cu dușmanii.

14. Există singurul motiv valabil pentru desființarea relațiilor și concedierea de la locul de muncă - imposibilitatea creșterii personale în condițiile predominante.

15. Împărtășește numai cu bucurie și cu prietenii și cu dușmanii. Prietenul se va bucura, inamicul va fi afectat.

16. Nu urmați fericirea, ci găsiți locul unde se află. Și fericirea în sine vă va găsi. Pot să vă spun locul în care este fericirea voastră, sunteți voi. Iar calea spre ea este dezvoltarea maximă a tuturor abilităților tale.

17. Fericirea este un "produs secundar" al unei activități bine organizate.

18. Dacă vrei să dovedești ceva cuiva, înseamnă că trăiești pentru persoana la care dorești să dovedești asta. Dacă locuiți pentru dvs., atunci nu este nevoie ca cineva să dovedească nimic.

19. Visele sunt vocile abilităților noastre. Deci nu visez să cânt în opera. Nu există voce, nici auz. Și dacă am visat, atunci, în consecință, acest vis ar fi încălzit de abilitățile mele. Prin urmare, aș încerca să intru în opera. Doar trebuie să te gândești cum să faci acest vis să devină realitate. Principalul lucru aici nu este să te grăbești, atunci se va întâmpla destul de repede. Este bine atunci când o persoană poate spune următoarele despre ei înșiși: "Eu fac doar asta și că încerc să îmi dau visele".

20. Este mai bine să comunici cu o carte bună decât cu o persoană goală.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: