15 Viruși uimiți pentru ms-dos

În epoca DOS, "scrierea de virusi" a fost cea mai mare parte pentru distracție.

Acest ghid conține explicații, descrieri tehnice și chiar capturi de ecran ale unui șir de viruși antediluviani. El a luat cu entuziasm acest ghid. "Am citit totul", spune el, "și când am citit totul, am găsit alte surse de informație". Ca rezultat, el încă a prins acest virus.







După nouă ani, timp în care alb sa confruntat în mod repetat cu amenințarea pierderii de date, le-a acumulat, probabil arhiva cea mai cuprinzătoare a datelor cu privire la impactul de infecție malware-ului, care poate fi găsit doar pe web.

Când întâlniți un virus pe unul dintre videoclipurile înregistrate de White, pe care totuși a trebuit să-l chinuiți, spre surprinderea dvs., vă simțiți un fel de nostalgie. În timp ce cele mai recente "viermi" pentru Windows pot părea dureros familiar, cealaltă parte a arhivei lui White este mult mai interesantă. Este vorba despre viruși scrise în epoca MS-DOS, - programe simple rău intenționate care oferă o idee despre subcultura neobișnuit de inventivă a acelor vremuri.







Cu toate acestea, după cum se poate vedea din imaginile de mai sus, unele dintre aceste mesaje glumă, care sunt uneori numite arma virusului, sunt pur și simplu unice. Pe fondul lumii alb-negru a liniei de comandă, acești viruși au adus viață la culori.

Sub influența DOS-virus sub numele de «Ithaqua», de exemplu, pe ecran a existat un mozaic de zăpadă slab, troiene s-au format în partea de jos a ecranului, cu aceasta a avut loc doar o singură zi a anului.

Indiferent de cât de răspândite s-au răspândit acești viruși vechi, în câteva săptămâni sau luni după ce au lovit pe Web, cu siguranță au fost respinși în mod inevitabil. Sistemele de operare au fost corectate și, datorită actualizărilor, vulnerabilitățile lor au fost eliminate. Alb subliniază faptul că, chiar și baza de date a F-Secure, care a început interesul său, este acum disponibil mai ales de ea abandonată în favoarea acordării site-ului mai mult de tip „orientată spre client“. Prin urmare, White este hotărât să continue să colecteze programe care infectează calculatoarele și să documenteze consecințele pe care le produc.

"Ceea ce trebuie sa fac cu PC-urile si sistemele de operare de astazi nu face deloc rau", spune el. Dar orice se poate întâmpla. "Mă respectă principiul" Dacă nu doriți să pierdeți toate datele stocate pe computerele conectate la o rețea, nu jucați cu software rău intenționat ".

În sfârșit, finalizați acest articol cu ​​o demonstrație a unuia dintre DOS-viruși, care joacă un mic fragment din imnul URSS pe difuzor.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: