15 Modalități de utilizare a peroxidului de hidrogen

15 Modalități de utilizare a peroxidului de hidrogen

Îmi amintesc cum mama mi-a spălat zgârieturile cu peroxid de hidrogen înainte de a face un bandaj. Întotdeauna am crezut că acesta este scopul principal al peroxidului. M-am înșelat. Peroxidul de hidrogen este o soluție mai mult sau mai puțin miraculoasă, este capabilă să facă mult mai multe lucruri decât mă așteptam! Dacă sunteți în căutarea remedierii corecte la domiciliu, verificați lista de mai jos ce poate face peroxidul de hidrogen, poate că veți găsi răspunsul la întrebarea dvs.

Scoateți petele de pe haine

Știți aceste patch-uri galbene pe armpits pe tricourile albe? Nu mint, toată lumea le are. Pentru a scăpa de pete, este posibil să le înmuiați în peroxid de hidrogen înainte de spălare.





Spălați podeaua curată

Poate fi folosit în special în bucătărie. Combinați peroxidul de hidrogen cu apă fierbinte și salutați podelele dvs. curate.

Ajutor pentru creșterea plantelor

Omoară o ciupercă. Adăugați un pic de peroxid de hidrogen la dieta plantei.

15 Modalități de utilizare a peroxidului de hidrogen

Pentru frumusetea parului

Da, este! Se amestecă 50% peroxid de hidrogen și 50% apă și apoi se pulverizează această soluție cu părul. Combinați-le. Observați imediat cât de mult sunt oțelul moale.

Nu luați pesticide din alimente

Pentru a nu obține substanțe chimice și pesticide din fructele achiziționate, adăugați 1/4 cană de peroxid de hidrogen în apă rece. Clătiți-vă fructele în apă rece numai după aceasta.

15 Modalități de utilizare a peroxidului de hidrogen






Curăță-ți vasele

Un ucigaș ideal de microbi și contaminanți pe oale, mai ales după gătitul de carne.

Obțineți perfect dinți albi perlați

Probabil ați auzit - puteți folosi peroxidul de hidrogen ca apă de gură - acesta este un mod convenabil! Se amestecă 50% peroxid de hidrogen și 50% apă și obțineți o apă de gură ieftină pentru a vă face dinții frumoși și albi.

15 Modalități de utilizare a peroxidului de hidrogen

Ștergeți partea inferioară a frigiderului sau mașinii de spălat vase

Deoarece nu este toxică, peroxidul de hidrogen este cel mai ideal lucru să îl folosești pe aceste revolte lipicioase în jurul hranei.

Albirea chitului în baie

Asigurați-vă că băița este uscată, apoi pulverizați o porțiune bună de peroxid de hidrogen la toate îmbinările cu mortarul. Să fie bule. Lăsați-o pentru o vreme, apoi spălați-o cu o periuță de dinți veche. Va fi puritate perfectă!

Scapa de acnee

Aplicați o vată de bumbac înmuiată în peroxid de hidrogen în cos. Veți vedea cum peroxidul își va face treaba.

15 Modalități de utilizare a peroxidului de hidrogen

Îndepărtați ceara de urechi

Se amestecă soluția de 3% cu ulei de măsline sau ulei de migdale și se picură câteva picături în urechile înfundate. Asigurați-vă că ați adăugat peroxidul de hidrogen în al doilea rând. După câteva minute, înclinați-vă capul pentru a curăța sulful.

Băi pentru picioare

Ai ciuperca? Țineți picioarele într-o soluție 50/50 de peroxid de hidrogen și apă. Împiedicați nu numai ciuperca, ci și înfundați calusurile.

Prosoape proaspete proaspete

Deci, se pare că prosoapele au câteodată un miros de mucegai. Nu-i aruncați! Adăugați o jumătate de cană peroxid și o jumătate de oțet de oțet în castron, lăsați prosoapele să stea în această soluție timp de 15 minute, apoi se spală ca de obicei și se adaugă balsamul.

15 Modalități de utilizare a peroxidului de hidrogen

Curățați acvariul

Nu, nu doare peștele! Utilizarea peroxidului va ajuta la controlul ciupercilor din acvariu, dar ar trebui să utilizați soluția periodic numai în acest scop.

Miros de animale

Din fericire, există o soluție de peroxid! Combinați 1 parte peroxid de hidrogen cu 1/4 cup de bicarbonat de sodiu, 1 linguriță de detergent și 2 litri de apă caldă pentru a scăpa de acest miros neplăcut.

← Faceți clic pe "Ca" și citiți-ne pe Facebook







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: