15 Lucruri pentru care nu trebuie să-mi cereți scuze

15 Lucruri pentru care nu trebuie să-mi cereți scuze

Adesea, ne cerem scuze pentru că ne simțim neliniștiți de ceea ce gândesc ceilalți despre noi sau pentru că ne-am pus sentimentele peste nevoile lor. Dar în viața noastră există multe situații în care scuzele nu sunt necesare.






Vă vom spune aproximativ 15 de situații în care nu trebuie să vă cereți scuze, chiar dacă mai devreme ați crezut altfel.

Nu există scuze pentru dragoste

Bucurați-vă de ceea ce sunteți capabili să iubiți. Există o mulțime de oameni din lume care se tem să-i iubească pe alții. Și nu contează cine te-ai îndrăgostit și dacă sentimentele tale sunt reciproce. Faptul că puteți iubi este ceea ce este important.

Nu se cer scuze pentru cuvântul "nu"

Respectarea granițelor dvs. este un indicator al stimei de sine. Dacă nu ai ocazia să renunți la ceva la 100%, nu trebuie să-ți ceri scuze pentru asta. Abilitatea de a spune "nu" este indicatorul unui lider bun.

Nu-i cer scuze pentru vis

Viața ta ți se potrivește și dacă trăiești cu regret este alegerea ta. Nu vă scuzați niciodată că urmați visul, deoarece ea vă determină. Este posibil să-ți faci viața cu adevărat plină, să-ți realizi visele în viață și să nu-ți trăiești viața, să visezi.

Nu vă scuzați de timp pentru voi înșivă

Pentru a obține o viață armonioasă, fericită, de succes este posibilă, dându-ți timp pentru tine. Întotdeauna să ai grijă de nevoile și nevoile tale și să iei timp pentru a-ți face ceea ce îți aduce bucurie.

Nu vă scuzați pentru ce vă interesează

Nu te lăsa niciodată vinovat pentru ceea ce e important pentru tine. Aveți întotdeauna grijă să vă urmați prioritățile. Dacă e important pentru tine, atunci e important. Oamenii care ar trebui să fie cu adevărat în viața ta vor accepta alegerea ta.






Nu se cer scuze pentru oprirea relațiilor toxice

Nu-ți cere scuze că l-ai lăsat pe cineva care te doare. Înțelegerea faptului că relațiile nesănătoase te trag în jos și-ți iau energia este primul pas spre succes. Respectați-vă, fiind în compania celor care vă ajută să deveniți mai buni și să mergeți mai departe.

Nu vă scuzați de imperfecțiunea dumneavoastră

Imperfecta este ceea ce te face frumoasă și unică. Și asta este ceea ce trebuie să accepți ca parte a ta. Nu cereți niciodată scuze pentru calitățile care vă fac perfecți perfect.

Nu vă scuzați pentru valorile voastre

Nu vă scuzați niciodată de valorile, de opiniile morale, de apartenența religioasă sau de credințele spirituale. Liderii nu-și cer scuze pentru ceea ce cred.

Nu este scuzat că nu știe răspunsul

Învățați-vă toată viața și nu veți îmbătrâni niciodată. Nu spuneți niciodată că vă pare rău când întâlniți pe cineva care poate învăța. Fiți capabil să recunoașteți că este posibil să nu știți ceva - un semn de forță și modestie.

Nu se cer scuze pentru așteptări mari

Nu vă cereți scuze pentru ceea ce vă așteptați de la ceilalți, ce faceți voi înșivă. A avea așteptări înalte înseamnă doar că îți pasă de alții atât de mult încât te aștepți mai bine de la ei.

Nu-ți cere scuze pentru că ai grijă de tine

Nu vă scuzați niciodată de îngrijirea dumneavoastră. Cumpărându-vă ceva bun, creșteți stima de sine. Oamenii fericiti si de succes isi cunosc nevoile si importanta satisfactiei lor pentru o viata fericita.

Nu-i cer scuze altora

Toată lumea este responsabilă pentru propriul comportament și acțiuni. Nu trebuie să vă cereți scuze altora, chiar dacă simțiți că se pot asocia cu voi.

Nu există scuze pentru creativitate

Nu-mi cereți niciodată scuze pentru că nu cunoașteți, de exemplu, mișcările unui dans sau poate că nu dansați bine sau că intrați într-un ritm - doar dans! Bucuria dansului merită orice jena.

Nu vă scuzați de răspunsul lung

Oamenii de succes înțeleg că setarea priorităților poate afecta uneori viteza de răspuns a scrisorilor și a apelurilor. Nu vă scuzați niciodată că răspundeți în primul rând la ceva mai important.

Nu-i cer scuze pentru adevăr

Oamenii puternici vorbesc adevărul. Nu-ți cere scuze pentru puterea ta. Chiar dacă adevărul nu este întotdeauna plăcut, beneficiile onestității sunt mai importante decât durerea temporară a adevărului.
Fii cinstit cu tine și nu-ți face griji pentru ce ar putea crede ceilalți despre tine. Vina și scuzele excesive reduc în mod inadecvat stima de sine. Doar îți ceri scuze când ai făcut o greșeală.
Crezi că spui o mulțime de cuvânt "îmi pare rău"? Aveți un sentiment excesiv de vinovăție. Împărtășește experiența ta. Cu toții învățăm unul de celălalt.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: