10 sfaturi pentru un fotograf de inceput

Odată am văzut albumul unui tânăr fotograf amator care, aparent, era foarte mândru de "lucrările" colectate acolo. Pentru a nu-i jigni pe tânăr, am privit politicos totul până la capăt, apoi l-am întrebat cine fotografiază. El a răspuns: "Pentru mine." Apoi l-am întrebat: "De ce îmi arăți toate astea?" El a luat aer, a înghețat o clipă și. nu a răspuns.








Fiecare fotograf amator, indiferent ce spune el, nu face poze pentru el însuși. El o face în secret sau în mod clar în speranța că privitorul va arăta și va spune "Ah. “. Problema este că un amator nou-născut, de multe ori nu înțelege de ce fotografiile sale nu sunt interesante pentru alții, iar altele, cel mai adesea, nu explică acest lucru din mai multe motive. Nu i-am explicat nici tânărului, pentru că am simțit intuitiv că fiecare cuvânt al meu ar fi perceput ca o insultă. Apoi am decis să scriu o scurtă notă pentru un tânăr fotograf pe care poate să-l citească fără să se teamă că talentul fotografic al cuiva îl pune la îndoială. Poate că acum el (și, alături de el și mulți alții) vor citi și înțelege cum să facă acest lucru astfel încât spectatorii să se uite la fotografiile lor nu numai din curtoazie.


Faptul este că doar câțiva au un sentiment înnăscut de armonie și, fără ezitare, construiesc un cadru în așa fel încât atunci este imposibil să distrugi fotografia de pe fotografie. Dar chiar și ei, fără să știe niște reguli foarte simple, nu pot fi siguri că fotografia se va întoarce exact așa cum ar dori. Restul „oameni normali“, chiar mai dificil - trebuie să aibă grijă nu numai de nivelul tehnic al imaginilor lor (de exemplu, expunerea corectă și claritatea), dar, de asemenea, despre modul în care există elemente de compoziție, modul în care acestea sunt expuse la lumină și, cel mai important, că toate înseamnă.


Așadar, atenția dvs. este dată de zece reguli simple, care, dacă sunt respectate cu strictețe, sunt garantate pentru a ridica calitatea imaginilor dvs. la un nivel complet nou.

10 sfaturi pentru un fotograf de inceput


1. PULL ÎNAPOI

De fiecare dată când faceți o fotografie, apropiați-vă și faceți o altă lovitură. Încercați să luați o mare parte a cadrului pentru a lua subiectul. Nu ezita, chiar dacă vă simțiți că vă apropiați, încercați să facă un pas înainte, sau pentru a crește lungimea focală a obiectivului. Prin ridicarea obiectului principal, eliminați elementele distragătoare și ajutați spectatorul să înțeleagă și să evalueze mai bine fotografia. Concentrându-se pe detalii, în loc de a încerca să ia o imagine a planului general, este mult mai probabil de a crea ceva neobișnuit sau chiar unic. De multe ori, detaliile imaginii obiectului are un impact mult mai puternic emoțional asupra privitorului decât o imagine obișnuită, așa că forțează privitorul „cred că prin“ scena în sine.








3. VĂ RUGĂM SĂ FACEȚI COMPOZIȚIA


4. FI DISCUTII

5. FOCUS PE OBIECTUL RĂZBOIULUI

Una dintre regulile de fier ale fotografiei - subiectul fotografiei trebuie să fie în centrul atenției. Acest lucru se realizează în două etape. În primul rând, determinați ce ar trebui să fie clar în cadru și ce este neclar și apoi să-l implementați în viață. În majoritatea camerelor cu autofocus, "cutii de săpun" se realizează destul de simplu - trebuie să plasați subiectul în centrul cadrului, apăsați pe jumătate butonul declanșator, mutați obiectul în funcție de compoziția concepută și apăsați butonul. Majoritatea camerelor SLR funcționează la fel, singura diferență fiind că rezultatul focalizării este imediat vizibil în vizor.


6. FOTOGRAFIA MAI MULT ESTE POSIBIL

Porți aparatul foto cu tine. Nu lăsați-l niciodată acasă și nu vă pare rău pentru film. Amintiți-vă că filmul este mult mai ieftin decât orice altceva din fotografie. De exemplu, ați petrecut o zi mergând într-o cascadă de pădure (nici măcar nu vorbesc despre cât de mult a fost biletul pentru un avion). Deci, de ce să nu faceți un personal suplimentar - poate că unul dintre ei va fi cel mai bun. Amintiți-vă că atunci când fotografiați un portret de grup, trebuie să faceți cât mai mulți oameni în cadru - cel puțin unul dintre ei va avea succes.


7. INSERT, RETURN LATE

Cel mai interesant iluminat este dimineața devreme și puțin înainte și după apusul soarelui. Acest iluminat este mult mai moale și "mai cald". Umbrele umbrite adaugă drama și profunzime scenei. Cel mai adesea, în acest moment, străzile și piețele sunt pustii, iar animalele sălbatice, dimpotrivă, sunt mai active în acest moment decât în ​​timpul zilei.


8. EVITATI SCENE DE CONTRAST EXTREM

Amintiți-vă că gama de gradări tonale, capabilă să capteze lentila și filmul, este mult mai îngustă decât gama în care percepe ochiul uman. Dacă încercați să fotografiați o scenă pe care există un mic obiect întunecat pe un fundal luminos (sau lumină pe întuneric), filmul nu va putea corecta o astfel de scenă. Și în orice caz, detaliile pe această temă nu vor fi rezolvate. Pentru a rezolva această problemă, puteți:
- se apropie de a modifica compoziția, astfel încât subiectul a luat mult din cadru, și excesiv de luminos (sau întunecat), porțiunea din stânga overs.
- Modificați expunerea astfel încât să fie corectă pentru subiect, nu pentru fundal.

Nu este nimic greșit în care doresc să aibă un aparat de fotografiat, care va fi, în funcție de capacitatea sa, nu inferior la elicopterele de luptă, dar veți obține cele mai bune rezultate prin proiectarea pentru ei înșiși sistemul de tragere cel mai simplu și convenabil care dă rezultate corecte în cele mai multe cazuri. De exemplu, puteți utiliza prioritatea diafragmei, care este destul de ușor pentru a controla setările de bază ale camerei, oferind camera pentru a vă controla, și nu flipping fiecare minut manualul de utilizare într-o sută cincizeci de pagini, și păstrați-l în cazul în care se presupune a fi, adică, într-o pungă .


10. FI BOLD

În timp ce fotografiați, încercați să nu vă limitați la locurile aflate sub semnul "Loc pentru fotografiere", ci explorați locuri sălbatice și abandonate. Dacă vă plimbați prin pădure, nu uitați că cele mai interesante pot fi zece pași de la calea. Nu vă fie frică să vă apropiați de oameni și să le cereți să "pozeze". Pur și simplu, forțându-vă să vă asumați un risc mic, veți afla în curând că fotografiile dvs. devin din ce în ce mai interesante.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: