10 reguli de etichetă de masă, pe care aproape că am uitat, naibii

În lumea de astăzi, oamenii sunt din ce în ce aleg la cină la o masă gustări pe canapea sau pe drum. Acest lucru nu este atât de bun, pentru că în vechile zile o masă a fost aproape considerată o artă! Au existat multe reguli de etichetă care trebuiau urmate în timp ce mănâncă. Oamenii știau că de îndată ce se așează la masă, ei ar trebui să se dăruie complet procesului de hrănire, în loc să facă alte lucruri. Este nu numai drept în ceea ce privește eticheta, dar, de asemenea, bun pentru sănătate.







Deci, am găsit pentru dvs. 10 reguli uitate ale etichetei de masă. Aici sunt:

1. Nu beți niciodată cu gura plină

10 reguli de etichetă de masă, pe care aproape că am uitat, naibii

Datorită acestei reguli, puteți evita să vă alimentezi într-un pahar. Și, într-adevăr, nu este foarte frumos, când fluturașul plutește în băutură!

2. Supa trebuie să se răcească singură

Mai devreme nu te-ai putea arunca pe o farfurie sau pe o lingură pentru a răci mâncarea! Oamenii au trebuit să aștepte până când s-au răcit natural.

3. Așezați șervețelele corect.

Un șervețel ar trebui să fie extins în poală completă, iar cealaltă stânga îndoite, astfel încât atunci când ai terminat mâncarea, puteți șterge ușor gura si te ridici de la masă.







4. Urmați conversația

Astăzi oamenii vorbesc la cină despre nimic, dar în vechime conversația de la masă trebuia să fie politicoasă și interesantă.

5. Setați corect vasele

10 reguli de etichetă de masă, pe care aproape că am uitat, naibii

A ajunge la o bucată de carne pe toată masa a fost considerată nepoliticoasă. Pentru a face acest lucru, a existat o priză curată pe care oamenii i-au transmis reciproc pentru a obține produsul dorit.

6. Nu aruncați nasul la masă.

În cazul în care o persoană este o nevoie urgentă de a vysmorknutsya, era mai bine să frâneze, dar dacă lucrurile au fost foarte rău, a trebuit să fie făcut în liniște.

7. Mențineți postura

O regulă importantă de masă este să stai la masă fără probleme, și nu pe canapea într-un lotus poza cu o farfurie în mâinile tale.

8. Nu folosiți niciodată lingura pentru zahăr, ar trebui să fie separată

10 reguli de etichetă de masă, pe care aproape că am uitat, naibii

Acest lucru se aplică și la cuțitul de unt și la lingura de miere. Pentru totul ar trebui să existe mâncăruri separate.

9. Nu consumați alimentele cu sosuri

În farfurie totul trebuia să rămână modul în care bucătarul a gătit-o. Dacă o persoană dorea să adauge mirodenii sau alte condimente, pentru acest lucru a fost folosit un fel de mâncare separată, în care puteai să înmoi mâncarea.

10. Mulțumesc pentru mâncare.

Chiar dacă oamenii nu au spus rugăciuni înainte de a mânca, trebuie să le mulțumească încă pentru mâncarea pe care au primit-o.

Cum vă place aceste reguli? Unele dintre ele pot fi aplicate în condiții de siguranță astăzi, deoarece vor ajuta la creșterea consumului de alimente!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: