10 moduri de trezire

Modul modern de viață oferă o ascensiune excepțional de timpurie. Prin urmare, timp de 10 zile întregi, căutam modalitatea perfectă de a mă trezi și vreau să împărtășesc rezultatele experimentului cu aceleași ca mine, Sonya.







Metoda 1: Muzică.

Dimineața m-am trezit numai pe al doilea verset și numai pentru că MCH ma împins în lateral: "Ai ceva de cântat, se pare." Ori visul era prea puternic, sau era necesar să-l punem pe Rammstein.

Eficacitate: 3 din 5. Mod de îndoială. Personal, chiar și cuptorul de pionierat nu mă va trezi dacă somnul este puternic.
Confort: 4 din 5. Aveți grijă de timpanele.

Metoda 2: rece.

"Scoate-ți pătură de îndată ce te trezești!" - Prietena a asigurat că operează perfect. Mi-a plăcut foarte mult metoda, pentru că, după clopotul de alarmă, promit să "mă culc pentru încă cinci minute" și ... imediat să adorm din nou. Deschide-te și trezește-te de frig - e atât de ușor! Cu toate acestea, în realitate, misiunea sa dovedit imposibilă. Imaginați-vă: am stat într-un pat confortabil cald, acoperit cu o pătură moale în girafă ... să renunți la toată această fericire nu a fost posibil! Părea că, chiar și girafa din pătură îmi consideră mirosul prost și imoral. Și apoi am compromis: mi-am scos brațul de sub pătură, m-am dat "să mă culc pentru încă cinci minute" și ... să treacă peste lucru.

Eficacitate: 3 din 5. Antrenează voința sau cere familiei să comită această acțiune crudă și ilegală - să-ți dezvălui corpul muritor.
Confort: 1 din 5. E rece și înfricoșător, brrr.

Metoda 3: foamea.

De foarte multe ori am uitat de cina, asa ca imi place sa mananc micul dejun. MCH merge la serviciu devreme și, de obicei, lasă-mă micul dejun în frigider. De data aceasta i-am cerut să pună o farfurie de bunuri chiar lângă pat. Am mers în mod deliberat la culcare complet foame, pentru o lungă perioadă de timp aruncat și a văzut în aripile de pui prajit de vis, dar a meritat! Aroma incitantă a omeletei delicate cu slănină, clătite de ciocolată și cafea a făcut imposibilul: m-am trezit! Și instantaneu. Și imediat a atacat mâncarea.

Eficiența: 5 din 5. Alimentele delicioase nu vă vor trezi doar: un mic dejun sănătos sanatos vă va energiza pentru întreaga zi! Apropo, cu o zi înainte, nu este absolut nevoie de foame. Doar nu mâncați cu patru ore înainte de culcare și aveți micul dejun dimineața următoare cu apetitul și plăcerea.
Confort: 5 din 5. Yum-yum.

Metoda 4: sună-mă, sună-mă.

Ei spun că apelul unui prieten nu va ajuta doar pe jocul "Cine vrea să fie milionar". Obsessive și prelungite dili-dong dimineața acționează mai bine decât orice ceas cu alarmă. Așa că am cerut celei mai vechi păsări din familia noastră - mama mea - să mă sune la ora 7.30 și să mă trezesc cu un cuvânt sonor și o voce blândă. Mama a sunat de urgență și m-am trezit cu adevărat.

- Astăzi, după ce ați lucrat, ați promis că veți lua pisica la veterinar, mergeți la bancă și mergeți cu mine la cumpărături, vă amintiți?
- Mamă, bine, nu poți începe ziua așa!
- De ce? Îți spun ce ai de gând să faci astăzi, deci ridică-te repede, trebuie să prinzi totul! Apropo, cizme de la reparații trebuie să fie, de asemenea, luate astăzi!
- Mamă.
Oh, da, m-am trezit foarte repede din indignare.

Eficiența: 5 din 5. Acesta este modul ideal dacă aveți aceeași mama de afaceri și persistentă.
Confort: 3 din 5. Confortul depinde în întregime de cuvintele pe care le-ați auzit în tub.

Metoda 5: mâncați muckul.







Imediat spun - este foarte periculos! Periculoase pentru viață, mobilier și altele. Așa mi-a dat vecinul meu. El a spus cum a mâncat odată o hering cu kefir pentru o noapte - și sa trezit imediat cu o dorință irezistibilă de a merge la toaletă. Nu mi-am asumat riscuri și am înțeles ideea: am băut două pahare de apă pentru noapte. Rularea la toaletă "pe un mic" - este oarecum umană, sau ceva de genul asta.

Deci, nu m-am trezit nici măcar la 7.30, dar exact la ora 5.00 și într-adevăr m-am repezit la toaletă. Apoi m-am dus la oglindă și am fost îngrozit: cu excepția unei vechi pline, jumătate de litru de apă mi-a dat niște saci incredibili sub ochii mei.

Eficiența: 2 din 5. Sunt speriată să mă gândesc ce se întâmplă cu cei care dorm în siguranță. Patul moale în copilărie - nu este nimic, dar la maturitate este oarecum irelevant. În plus, apa, beți noaptea, provoacă umflături, care chiar fundația de cea mai bună calitate nu se ascunde.
Confort: 0 din 5. Teribil. Chiar și nimic de adăugat.

10 moduri de trezire

Metoda 6: fiara mea.

Aceste animale de blană drăguțe devin adevărate monștrii deja până la ora 6 dimineața. Rar mi-am lăsat pisica să se culce cu mine dacă vreau să dorm. Dar în a șasea zi a experimentului în fața mea a fost sarcina anterioară - să mă trezesc și pisica a făcut-o perfect.

Animalul sa trezit la ora șase. Se simțea aparent o foame teribilă (și ce, ce mănâncă de șapte ori pe zi) și începu să mă frece de mână. Nu am reacționat. După o altă jumătate de oră, pisica sa spulberat. Am continuat să dorm. La exact șapte zero zero, forțele blănii inamice au început să-mi muște degetele. Am aruncat dușmanul pe podea, dar dușmanul nu a renunțat: el a sărit pe picioarele mele și a început să sune înfuriat. Am renunțat și m-am trezit în cele din urmă.

Eficacitate: 5 din 5. Aceasta este o modalitate foarte bună. Cu toate acestea, dimineața este posibil să aveți nevoie de iod și bandaje.
Confort: 1 din 5. Ei bine, nu sunt obișnuit să mă rănesc chiar de dimineață, nu sunt obișnuit cu asta.

Metoda 7: Un vecin minunat.

Eficiență: 5 din 5. Nu vă treziți atât de mult de la sunete puternice, de la o dorință obsesivă de a merge la vecini și de a le spune TOATE. Există un dezavantaj: este destul de dificil să afli exact momentul în care forajul merge la arenă, de obicei reparații în apartamentul următor se întâmplă brusc, înșelător și în vacanță.
Confort: 1 din 5. Perforarea și ciocanul nu îmi plac în mod fundamental urechile.

Metoda 8: striga, Lola, țipă.

În jurnalul de psihologie, am întâmplat din greșeală un articol despre cât de dăunător este să împiedici emoțiile atunci când te simți prost. "Dar o creștere rapidă este o mulțime de stres și frustrare", am crezut. Ce se întâmplă dacă dimineața devreme nu mă voi opri și nu voi stropi toată melancolia?

Apoi a sunat ceasul deșteptător. Mă întreb de câte ori am auzit în viața mea acest sunet groaznic? De ce trebuie să mă ridic? Nu, cât de mult poți, vreau să dorm! Ah-ah-ah-ah-ah-ah-ah! Da, am țipat. Tare și cu senzație. A devenit mult mai ușor. Apoi am strigat din nou, apoi brusc vroiam să cânt. Așa se întâmplă în cazul în care "inamicul" nu-și dăruiește vrăjitorul Varangian ... "Am intrat în baie.

Eficiența: 5 din 5. Exprimarea emoțiilor este foarte utilă, ameliorează stresul și energizează. Cu toate acestea, plânsul este anulat dacă sunt alți oaspeți în apartament. Apropo, cu solemna solemnă, m-am răzbunat frumos cu vecinii mei de sus. Acum îmi spun salut, într-un fel liniștit și anxios.
Confort: 5 din 5. Un grad ridicat de confort este pentru dvs., și un grad scăzut de confort pentru alții.

Metoda 9: toți murim.

Acesta este un mod profund filozofic și neobișnuit. În fiecare dimineață trebuie să începeți cu un singur gând important: viața este scurtă și petrecerea acesteia în somn este o crimă! M-am grăbit pe Internet și am fost îngrozit: un bărbat petrece o treime din viața lui într-un vis! Inspirat de reflecții asupra finitudinii ființei, am construit un seif colorat până seara, care citea: "Katya, nu uita de viață!" - și o atârnă în fața patului.

Ceasul cu alarmă a spus "Tink" și am fost gata să mă duc la cealaltă parte, dar dintr-o dată mi-am văzut pictura și ... m-am trezit. M-am gândit la faptul că viața este foarte scurtă și că fiecare zi este unică. De ce să petreceți timp prețios în somn, lene și indignare?

Eficiența: 5 din 5. Ideea este bună, dar vă sugerez să actualizați afișul și sloganurile de pe perete, altfel se va familiariza.
Confort: 4 din 5. Gândurile despre sfârșitul lumii nu sunt cel mai plăcut lucru în viață, dar următoarea izbucnire a optimismului salvează situația.

Metoda 10: Somnul

Înainte de a zecea zi finală a experimentului, m-am întors de la serviciu și mi-am căzut imediat picioarele. În loc de 5-6 ore obișnuite, am dormit foarte bine la fel de mult ca 10!

Am auzit imediat alarma, am coborât dulce, m-am întins, m-am lăsat să-mi pun pe dinți și mi-am dat seama deodată: tocmai m-am trezit. În sine. În mod voluntar!

Eficiență: 10 din 10. Vrei să-ți placă dimineața și să te ridici la timp? Ia suficient somn! Acesta este modul ideal. O stare bună și un ten frumos sunt, de asemenea, oferite pentru tine.
Confort: 10 din 10. Confortabil, frumos, eficient.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: