Până în primăvară, cu pace

A terminat prima parte a meciului de sezon al celor două echipe din primele trei: "Zenith" și "Anji". În ajunul echipei de armată bate Mordovia, și nimeni nu putea să se mute CSKA din primul loc. Rezidenții din Makhachkala, în eventualitatea unei victorii la St Petersburg, ar putea înscrie la fel de multe puncte ca CSKA, dar vor rămâne sub "albastru-roșu" în numărul de victorii. În cazul victoriei Petrograderilor, echipa de pe malurile Nevei va pleca în mod oficial pentru pauză, pentru că va avea un avantaj față de rezidenții Makhachkala în diferența dintre golurile marcate și golurile admise. Dar toate acestea, în general, nu sunt atât de fundamentale. Concluzia este că toate cele trei echipe vor concura în primăvară pentru medalii de aur. Și va fi o cursă cu adevărat interesantă.

Circumstanțele meciului nu au avut un bun, fotbal de calitate: a fost „minus nouă“ din Sankt-Petersburg, și tribună „Petrovsky“ erau goale, deoarece clubul a fost de servire a doua suspensie meci pentru un incident în Khimki. Senzațiile jocului de antrenament s-au lăsat din nou cu o nouă forță: strigătele puternice din băncile ambelor echipe au fost auzite mai mult decât clar. Adevărat, este puțin probabil ca în această vreme să se joace sparring. Deja în primul minut a devenit clar că jocul a trebuit să fie o mulțime de lovituri cu rază lungă de acțiune, pentru că mingea foarte ușor se rostogoli pe crusta de gheață. Jucătorii nu ar fi răniți și patinele ...

Un rol deosebit a fost jucat de standardele care au avut deja mult în debutul întâlnirii. Adevărat, jucătorii ambelor părți au acționat în defensivă mai mult decât cu atenție. Atenția la toate în general a devenit firul roșu al acestui joc. A fost important să nu pierdeți echipele, deoarece prețul meciului a fost prea mare, iar jucătorii, care nu vor spune, era de dorit să nu se rănească înainte de vacanță.

Tagirbekov, Akhmedov, Bussufa "împușcat" de la distanță, dar nu a existat nici un sens din loviturile nepregătite din luptă. Dar au existat o mulțime de articulații, chiar excesive, și uneori părea că fără răniri în această luptă nu se poate face. Dar golurile nu au fost garantate, iar în minutul 24 sa întâmplat un adevărat miracol. Joao Carlos a rămas în gaurile de pedeapsă după colț, Zhirkov a atârnat de pe flancul stâng și apărătorul cu linia portarului a împușcat poarta Malafeeva. Trebuie să spun că până acum rezidenții Makhachkala aveau un mic avantaj și controlau situația de pe teren. Dar la Petrograd nu s-au dovedit multe lucruri, de ce "albastru-alb-albastru" s-au grabit si s-au agitat.

Mai aproape de pauză, Petrograders au început să joace live, aproape tot jocul sa mutat la jumătatea terenului, "Anji", dar imediat ce gazdele au început să se întoarcă la viața normală de fotbal, pe când fluierul a sunat la pauză. După o pauză, Alves din gazde nu a mai venit pe teren, a fost înlocuit de Bystrov, iar Petrograderii din forțele mari au intrat all-in în atac. Rezidenții Makhachkala au trebuit să accepte un astfel de model al jocului adversarului și să preia poziții defensive. Contraatac, nimeni nu a anulat, dar numai pentru a muta rapid mingea la poarta altcuiva în astfel de condiții nu a fost ușor. Deci, momentele au mers doar la o poartă.

Mai întâi au fost patru colțuri consecutive, apoi Witsel a încercat de două ori să scape de pedeapsă, dar nu i sa permis să o facă. După 62 minute, s-ar putea avea sfârșit neașteptat: Traore din afara suprafeței de pedeapsă a lovit puternic la întâmplare, Malafeev nici măcar zvâcni pentru minge, dar din fericire gazdelor a lovit bara departe. Și după patru minute Petrograderii i-au recuperat, iar scopul lor poate fi numit destul de meritat. Anyukov sa deschis într-o zonă liberă, împușcată în centru de la Zyrianov, care la scurt distanță a trimis proiectilul spre țintă! Gabulov, deși a reușit să atingă mingea, dar să salveze echipa de la gol nu a fost în puterea lui.

Rezultatul Petrograderilor nu avea să se mulțumească cu rezultatul și au continuat ofensiva. Cu toate acestea, oaspeții nu au intenționat să "înoate" și să piardă cel puțin un punct. Ca rezultat, bătălia de la Titani sa încheiat în pace. Cel de-al doilea joc consecutiv, cu standuri goale împotriva unui adversar puternic, "Zenith" a terminat cu același scor 1: 1. Petrograderii înșiși nu sunt mulțumiți de acest lucru, deoarece pleacă pentru o pauză pe a treia linie a clasamentului. Dar în primăvară va mai fi timp să se îmbunătățească. Și în timp ce în campionatul rus a venit pauza mult așteptată.

Tabela de turnee, statisticile și știrile din campionatul rusesc sunt disponibile aici.

Jocurile directe de difuzare de text ale campionatului din Rusia se desfășoară pe LiveResult.Ru!

Mai întâi de toate, ar trebui să plătești un omagiu președintelui clubului
Evgeny Giner, care a arătat răbdarea, realizând asta
coaching-ul nu a condus niciodată la favorabil
consecințe. Încrederea conducerii a afectat munca
antrenorul principal. În același timp, în succesul CSKA, rolul mentorului
Nu poate fi subestimată. Echipa se afla într-o situație foarte neplăcută: plecarea lui Wagner, rănirea conducătorilor
înainte - Dumbia și Necida. Cu toate acestea, Leonid Slutsky a reușit
dovedește-te din partea cea mai bună. Mentorul a aplicat
noi scheme tactice, realizarea de primă clasă Musa
transmite, pretinde organizarea jocului nici în apărare, nici în
Atacul nu poate fi arătat, în termeni fizici, echipa este, de asemenea, frumos gata. În acest sens, cred că Leonid Slutsky