Don24 - seria continuă "Rostov" a câștigat pentru a treia oară la rând

Don24 - seria continuă

Dar statisticile generale ale duelurilor "Rostov" și "Dynamo" nu sunt în favoarea jucătorilor noștri. În total, în campionatul rus, rivalii au avut 44 de întâlniri. Nouă au fost câștigate de ale noastre, 20 de moscoviți.

La începutul meciului, temperatura aerului a scăzut ușor - la 32 de grade. În după-amiaza a fost 38. Cu o zi înainte, tinerii au jucat în căldură. Căldura nu ne-a împiedicat pe dublurile noastre să dea un exemplu bătrânilor. Tinerii au câștigat - 3: 1.

Înainte de antrenorul de meci Dinamo Yuri Kalitvintsev a spus că jucătorii lui au uitat deja victoria asupra Perm. Și a adăugat că nu acordă atenție căldurii, deoarece adversarul se joacă în aceleași condiții. Bine.

Compoziția noastră ar putea fi ghicită fără prea mult efort. A rănit pe Makeev, pe care nu l-am văzut încă. Ei au scris că Bayramyan a fost rănit în runda precedentă în Kaspiisk. Sa dovedit că zvonurile erau false - Khoren în compoziție. Alexandru Buharov continuă să-și trateze piciorul. Nu a intrat deloc în cerere. Deci, pe teren au ieșit cei care au început întâlnirea cu "Anji". Cu excepția lui Vitaly Ustinov. În schimb, a apărut Alexander Zuev.

Linia de start a fost următoarea: Pesyakov, Ingason, Vilush, Parshivlyuk, Mevlya, Gatskan, Zuev, Kalachev, Mogilevets, Bayramyan, Dyadyun.

Timp de cinci minute, oaspeții au fost în teren. În deschidere, a noastră a căzut pe flancul stâng, de acolo fluxul urmat în zona de penalizare și apoi o lovitură. Mingea a trecut peste bara transversală. Pesyakov a spus ceva apărătorilor. Puțin ceva plăcut.

Răspunsul nu a durat mult. Gatskan a trimis mingea în colțul opus de portar, dar Shunin, înarmat cu mult timp în față, a atins mingea. De momente - 1: 1.

În cel de-al 15-lea minut, Rostoviții s-au mutat în cele din urmă în jumătatea câmpului Dynamo. Oaspeții nu s-au gândit nici măcar la ofensivă. Nu au luat contraatac. Tribuna de sud a strâns "Forward", Selmash! "

În minutul 22, apărarea "albastru și alb" nu a putut rezista. Totul a început cu depunerea regulată a lui Kalachev în zona de pedeapsă. Era o agitație. De două ori Rostoviți au lovit. Unul a replicat Shunin, al doilea a căzut pe bar. Mingea a fost ridicată de Bayramyan, iar picioarele i s-au stropit imediat. Penalizare.

Timothy Kalachev a arătat cum să învingă 11 metri. Shunin a intrat într-un colț și mingea a zburat la cealaltă. Maestre!

Judecătorul Lapochkin, ca și Kalachev, este de asemenea în vizor. În minutul 30 el a dat șase cartonașe galbene, câte trei la fiecare dintre rivali.

În ultimul sfert de oră înainte de pauză, Dynamo a preluat în cele din urmă mingea și a încercat să crească presiunea. De două ori în joc a fost Serghei Pesyakov, dar nu în măsura în care să sune alarma. Oaspeții au încercat să utilizeze greve cu rază lungă de acțiune, dar și fără succes.

Ignason merge mai departe

A doua jumătate a început cu cea mai periculoasă lovitură a lui Alexander Gatskan. Mingea a intrat în colțul golului Dinamo, dar a jucat din nou marele Shunin, bătând-l cu piciorul.

În minutul 60 pe cartonașele galbene, Rostoviți au venit înainte: un avertisment a primit-o pe Parshivlyuk. Scorul de "tencuială de muștar" a devenit 4: 3.

Dynamo a preluat încă inițiativa și a mutat jocul la jumătatea noastră. Cu toate acestea, nu au putut intra în zona de penalizare. Gazdele au permis oaspeților să joace doar combinații la abordări îndepărtate.

Sub aplauzele furtunoase ale terenurilor, câmpul a fost lăsat de Timofei Kalachev. Arthur Yusupov a apărut. Apropo, fostul Dynamo.

Renasiunea a provocat o lovitură bătătorită a lui Sverrir Ingason de la 30 de metri. Aproximativ după aceeași lovitură din Kaspiysk, Dyadyun a marcat golul câștigător. De data aceasta, lovitura omului din masca a cazut pe fundas, mingea a mers la colt.

Grădinile noastre nu au unde să meargă

Treptat, jucătorii au început să-și micșoreze puterea. Acest lucru nu este surprinzător în această căldură. Izbucnirea activității a avut loc la gazde în intervalul de la a 75-a până la minutul 80. A participat Gatskan, Dyadyun, care la înlocuit pe Moussa Doumbia. Dar timpul Dynamo și din nou a lovit mingea din zona de pedeapsă. De data aceasta, după ce un colț în atingere a bătut-o pe Miha Mevlja, standurile au sărit de pe locurile lor. Dar mingea a ratat contraatrul cu golful Dynamo.

Echipa noastră "uscată" cu pricepere. Nu aveau de ce să se grăbească. Sa simțit că adversarul nu știe cum să găsească calea spre poarta gazdei. Probabil, căldura lui Rostov a afectat și ea.

La sfârșit, moscoviți au reușit să creeze un moment periculos. Zotov a tras de-a lungul porții, dar niciunul dintre partenerii săi nu era copt pentru transfer.

Deja în timpul adăugat, Rostoviții l-au salvat pe Sverrir Ingason, jucându-se fără maneci în apropierea golului său și într-o situație dificilă a transportat mingea din zona de pedeapsă.