7 Calități ale unei persoane de succes sau unde sa ascuns norocul tău - anna zarembo - blog - snob

În general, am noroc. Ei bine, vreau să spun, am întotdeauna loc de parcare, în cazul în care nu se întâmplă niciodată, mă întâlnesc cu omul destul de evaziv la un moment dat, atunci când am nevoie de ea dacă am întârziat, trenul, desigur, întârziate, și se reia la mine deloc, pentru că munca mă găsea mereu (chiar până în momentul în care am devenit în cele din urmă un freelancer).







Dar de ceva vreme am început să observ că cuvântul "norocos" era un lucru periculos. Mulți oameni o folosesc într-un sens complet diferit. "Lucky" spun despre succesele lor și ale altora, adesea obținute de astfel de sânge și apoi, că pur și simplu te minunezi cum poți lua și devaloriza lunile și anii de efort. Lăsați-vă de meritul "Am făcut-o!" Și, în același timp, înțelegeți mecanismele ce și cum ați făcut, pentru a câștiga, a recupera, a câștiga bani, a crește un copil.

"Stop!" - Eu țip când un om de afaceri de succes spune că el a fost doar norocos în viață și în afaceri, dar în general el este un om obișnuit. Și sa întrebat de ce afacerea se odihnea pe tavan și viața cumva a stagnat și nu aduce bucurie.

Când o astfel de persoană vine la mine pentru o consultare sau pentru un grup, adesea începem să ne punem "norocul" pe rafturi. De ce este important acest lucru? Când începeți să înțelegeți și să apreciați ce este în voi, astfel încât să vă ajute să mergeți acolo unde vă aflați acum, ea deschide automat o resursă uriașă. Se pare că aveți un trunchi uriaș cu instrumente și cel mai important - este clar că acesta nu este un set aleatoriu de funcții, ci instrumente pentru muncă. care pot fi folosite și ale căror stocuri pot fi reînnoite tot timpul.

Cele mai multe dintre așa-numitele "trăsături de caracter" ale unei persoane de succes sunt instrumente care pot fi dobândite și perfecționate. Cei care au realizat deja ceva în viață (și există mulți astfel de cititori printre cititorii Snob) sunt în mod clar familiarizați cu conținutul acestui "piept": "

Oamenii de succes sunt curioși, ca pisicile. Numai ei nu mor de ea, ci invers. Și orice veste este gata să se gândească: "Ce pot face cu asta?" Îmi place să lucrez cu oameni de afaceri și tehnicieni - fie psihoterapie individuală, fie antrenament. Ei încep întotdeauna cu scepticism și neîncredere, distrug tehnica cărămizilor, sunt curioși, citesc despre asta, fac experimente pe ei înșiși și pe alții, îmi pun întrebări ... Și ei o fac! Pentru că este interesant ce se întâmplă. De aceea ei primesc în medie mult mai des.

Mulți dintre colegii mei nu respectă oamenii care vin din curiozitate, dar le plac. Mai ales la cursurile de instruire, în care curiozitatea servește ca o resursă colosală și oferă o adevărată șansă de a face o descoperire, să creeze ceva nou și să o folosească.

Cine este stăpânul vieții tale și cauza tuturor evenimentelor din ea? Cine deține o participație de control? Unde este panoul de control - în interior sau în exterior? Persoanele "norocoase" (conștient sau nu) cred că sunt 100% responsabile pentru sentimentele, gândurile, acțiunile, inacțiunile și consecințele acestora. Adică, nu li se întâmplă nimic, toți o fac. Nu au nici o șansă în viață. Ei sunt responsabili pentru viața lor în întregime și se simt ca stăpânii săi. Lumea îi aparține.

Acestea, desigur, deseori trebuie să învăț tehnicile de siguranță. Și mai presus de toate, nu cădeți în delirul viciilor de sine. Sentimentele de vinovăție (apropo, cele mai neproductive dintre toate, fără sens decât insulte) nu au nimic de a face cu ea. Dacă a apărut o problemă cu participarea dvs., atunci da, sunteți cauza ei și, prin urmare ... Ta-da-da-baraj! Poți rezolva asta. Este frumos să vedem cât de repede o persoană începe brusc să se miște, să scape de povara "etern-vinovat-în-toate".

Oh, acest bulldog înțelege și tediousness. Dacă o astfel de persoană are nevoie de ceva de la tine, cu siguranță nu te va părăsi. Veți răspunde la întrebările sale, îl veți conecta cu oamenii potriviți, îl veți ajuta, vă va blestema fascinația și o veți admira.







Oamenii de succes nu cunosc cuvintele "nu a funcționat". Ei merg la țintă cu persistența unui rinocer, care spune o vedere neplăcută, dar aceasta nu este problema lui. Exemplul cel mai de manevră este experimentarea a 10 000 de experimente Edison, care au făcut ca strălucirea becului să strălucească.

Perseverența, tenacitatea, perseverența și perseverența pot fi dezvoltate într-un singur mod - faceți mereu o încercare mai mult decât puteți. Ca în sala de gimnastică. Dacă vi se pare că la a zecea repetare sunteți deja "mort", adunați puterea și faceți al unsprezecelea. E același lucru. Și apoi o dată și mai mult ...

Am învățat această regulă pentru mulți dintre clienții mei și, sincer, consider că este unul dintre instrumentele cele mai eficiente pentru o persoană de succes.

4. Dorința de a-și recunoaște greșelile.

Cu privire la abilitatea de a recunoaște greșelile și de a continua, puteți vorbi mult timp - și deseori și cu bună știință o fac la antrenament. Aceasta este o artă întreagă, vitală în afaceri, în viața personală și doar în comunicare. De obicei, la sesiuni de formare, în special pentru proprietarii de afaceri. Eu acord foarte multă atenție modului în care să fac corect greșelile și, în același timp, să critic și să iau critici. Dar, pentru început, este necesar să învățăm trei principii simple:

  • Orice ai face și oricine ești, greșelile sunt inevitabile. Toți oamenii se înșeală. Ești uman.
  • Recunoscând greșeala dvs., nu "pierdeți chipul", dar obțineți respect și posibilitatea de a corecta ceva.
  • Eroare este taxa de școlarizare. Aflați dacă ați plătit încă.

5. Abilitatea de a uni oamenii din jurul vostru.

Oamenii de succes reușesc să adune în jurul lor oameni remarcabili și interesanți. Cei care își înmulțesc puterea și inspirația. Cei care sunt dispuși să ajute, cei care pot lucra și pot fi cu tine la momentul potrivit. Nu uitați că suntem nu numai ceea ce mâncăm, ci și cu cine comunicăm. De ce? Deoarece relațiile semnificative cu oamenii vă permit să combinați idei, colectați feedback și sprijin. Oamenii din jurul nostru sunt oamenii noștri la fel de minți și cei care se pot certa cu noi și cei care știu cum să ne iubească.

Poate că abilitatea de a atrage și de a aprecia cei cu care veți fi puternici și fericiți este una dintre cele mai importante chei de succes. Desigur, la prima vedere se pare că oamenii de succes au pur și simplu carisma, astfel încât toată lumea este atrasă de ei. În general, "norocos")) Dar, dacă te uiți atent, de obicei, în spatele acestui lucru este iubirea și indiferența.

Din când în când, nu este dăunător să vă puneți o întrebare. Câți oameni te iubesc în această viață? Cui și ce dați? Dacă vă plângeți brusc că sunteți singuri, amintiți-vă cât de multă putere, timp și alte resurse le investești în menținerea relațiilor cu oamenii dragi și importanți pentru dvs. Cât de mult știi cum să faci asta?

6. Willpower și auto-disciplina

Trite, dar faptul - un factor important în succesul creativității, al iubirii, al afacerilor și în general în orice, a fost și rămâne voința. Și mai precis este capacitatea de a salva plăcerea și de a te controla. Pentru a avânta în impulsul creator și să joace un sonată ca nimeni nu a jucat până la tine, trebuie mai întâi să aflați notele, pentru a primi mâna pe cântare plictisitoare și joc mecanic care aceeași sonată de cinci sute de ori. Și atunci da, vă veți distra și veți fi capabili să vă dați de zborul de inspirație.

Pentru a scrie, a face, a câștiga, a realiza, întotdeauna trebuie să renunți la o anumită plăcere pe care o puteți obține acum - dulciuri, cheltuirea banilor, o emoție cu prietenii, o dimineață leneșă cu o carte ... Este suficient?

După celebrul experiment cu bezele bezea patruzeci de ani, și este deja clar: capacitatea sau incapacitatea copiilor de a sacrifica profiturile pe termen scurt în patru ani, a identificat cât mai multe întreaga soarta lor. Copiii care au reușit să supraviețuiască timp de 15 minute, după patruzeci de ani au devenit mai de succes în viață.

Pentru noi, adulți și serioși, nu este vorba de marshmallow sau de a sta pe canapea în loc să lucreze la un nou proiect. Cei mai mulți dintre noi am învățat deja să lucrăm. Dar nu treceți în legătură cu emoția momentană, nu pentru a ceda tentatiei de a exploda, a lua ofensă, de a face un act de erupție este mult mai dificil. Dar dacă nu vă posedați, puteți fi conducătorul vieții sau aceeași afacere? Și cel mai important - cât de multă putere suplimentară are nevoie?

Puteți urca la vârful succesului, cel puțin material și fără ajutorul unui simț al umorului, dar bucurați-vă de viață în timp ce este puțin probabil. O persoană de succes care are un simț al umorului și abilității de a juca, de obicei devine mai mare și mai distractivă decât colegii săi serioși de noroc. Sentimentul că acest lucru este "un pic mai puțin adevărat" și un râs sănătos îi ajută atât pe leagăn la incredibil, cât și pe ieșire după înfrângeri. În general, avem cu toții această trăsătură, merită pur și simplu să o reamintim mai des.

Cu ajutorul jocului, învățăm în copilărie rapid și cu bunăvoință. "Și să fim ca ...", "imaginați-vă că noi ...". Adesea, o persoană se odihnește pe tavan chiar și în vise. În mod frecvent, acest lucru se întâmplă oamenilor serioși. Îi spui "Ei bine, aici îți dai seama ..." și apoi întâlnești protestul.

Fanteziile fără sens? În nici un caz. Imaginația este un instrument serios, trebuie doar să îl puteți folosi. Trăiți anumite situații care nu pot fi trăite în realitate, construiți castele fantastice care dintr-o dată devin mai reale, a se vedea perspectiva. Copiii știu cum. Și trebuie să ne amintim. Și pentru a învăța din nou.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: