6 semne ale minciunilor masculine, psihologia vieții, sănătatea, argumentele și faptele

În fiecare nou episod din seria senzațională "Doctor House", ingeniosul medic-diagnostician nu se oboseste să dovedească publicului că totul

Dr. Laitman, un psiholog din "Deceive me", nu mai puțin popular telenovela, este obsedat de decepții nu mai puțin: ne învață cum să determinăm dacă o persoană minte sau spune adevărul. Știți și, de fapt, ambii bărbați învățați nu sunt deloc paranoici, obsesia lor cu minciunile este justificată: timp de 10 minute de conversație avem timp să mintăm interlocutorului de până la 10 ori!







Apropo, zilnic credincios revarsă peste voi aceeași porțiune exactă a minciunilor: beat berea lor rareori trece mai mult de 3 cesti intr-o zgarietura pe partea stângă a mașinii este de vină „un copil“, cu toate că ușa este în mod clar mutilată de nimeni altul decât Schumacherul tău. Și a fost de acord, în acest caz, producția mincinosului pentru a curăța apă la nimic: el nu ascunde de tine un secret teribil, dar doar se întinde ușor adevărul, nu pentru a obține o dojană. Cu toate acestea, situația se schimbă dacă în această minciună lipsită de sens se află o adevărată înșelăciune (de exemplu, trădarea), menită să vă inducă în eroare. În acest caz, nu vă închideți ochii la ceea ce se întâmplă, este mai bine să luați metodele lui Dr. Lightman și să prindeți un mincinos. Nu asculta ceea ce el va spune, și urmăriți modul în care el însuși poartă în conversație: amintesc, se poate controla cuvintele, dar practic nici un control asupra expresiilor faciale și gesturi. Ei vor spune adevărul.

1. Atingerea ta

Întreaga seară nu a luat telefonul și nu a răspuns la SMS-ul tău, a venit acasă mult după miezul nopții, când ai fost deja adormit. Dimineața a fost spume la gură dovedește că zăbovit într-o întâlnire importantă, mobilă și sa așezat la îndemână, nu a fost încărcătorul. urmăriți cu atenție pentru mâinile lui: dacă în timpul monologul el trage ceas brățară, comprese cot ușor propriu, mângâindu genunchi sau umăr, cel mai probabil are ceva de ascuns. Astfel de manipulări se numesc gesturi de "auto-contact" - ele sunt chemate să înveselească o persoană care nu este sigură că o vor crede. Rețineți, nu sunt doar un pat prietenos pe umăr, prietena, atunci când ea a vrut să o ajute să adune puterea de a face ceva, că ea a fost frică: du-te la biroul dentist, formați numărul ți-a plăcut tipul, cere o marire de salariu. credincios pentru lipsa de prieten apropiat, care poate inspira încredere în el, este obligat să se ajute: atingerea lui părea să spună: „Nu-ți face griji, du-te, bine, ea nu va ști!“

2. Își mușcă buzele

"Unde erai ieri?" - întrebați, sunteți iubitor noaptea. "Nu veți crede, o turmă de câini vagabonzi l-au atacat pe bătrâna, i-au luat geamandurile și am luptat dimineața într-o luptă inegală cu conducătorul lor! Bunicuța mi-a dat ceai și am cusut răni! "- Căpitanul Vrungel îți spune în mod inspirat și în același timp mănâncă buza inferioară. Psihologii cred că acest gest indică inconsecvența cuvintelor în cazul respectiv. Persoana însuși nu crede în ceea ce spune și subconstient încearcă să-și țină gura închisă pentru a împiedica scăparea adevărului.







3. Se uită în colț

Fanii seriei "Mișcați-mă" știu: dacă o persoană, răspunzând la întrebarea adresată, privește în sus la colțul din dreapta, el vine cu un răspuns în mișcare; vederea din stânga, dimpotrivă, indică faptul că interlocutorul își amintește cum au avut loc evenimentele. Se pare că, având în vedere astfel de trăsături ale mimicii, puteți aduce cu ușurință un mincinos la apă curată. Cu toate acestea, nu totul este atât de simplu. Dacă domnul dvs. a pregătit o legendă în prealabil, vă răspunde, își va aminti piesa de lucru, ceea ce înseamnă că, chiar dacă spune neadevărul, privirea lui va merge în continuare la stânga. Să-l forțeze să privească în cealaltă direcție este posibil, prinde în zadar, este rău. Întrebați-vă despre ceva despre care credincioșii nu sunt gata deloc. De exemplu, ați auzit povestea că, ieri, el și colegii săi au luat cina într-un restaurant. Nu întrebați ce au mâncat, această întrebare este previzibilă. Este mai bine să aflați la ce etaj din acest restaurant există un șemineu, deoarece tu și prietenele tale ați auzit multe despre acest loc și doriți să rezervați o masă lângă foc săptămâna viitoare. Acum, uită-te cu atenție la ochi: dacă nu se afla la restaurant și nu vede vreun șemineu, ar trebui să se gândească la ceva.

4. Se rosu ca o tânără doamnă

Atunci când oamenii mint, ei primesc de obicei presiune și creștere a pulsului, pentru că, într-o oarecare măsură, mincinosul este stresat: trebuie să vină cu ceva plauzibil. Cunoscând o astfel de caracteristică a corpului uman, anchetatorii folosesc adesea un dispozitiv numit "poligraf" în timpul interogatoriilor - elimină presiunea și palpitațiile atunci când suspectul răspunde la întrebări. Abaterea de la normă - o ocazie de a îndoi serios sinceritatea omului. Dar nu aveți un detector de minciună printre ustensilele de bucătărie. Prin urmare, atenție la respirația credincioșilor tăi - dacă a crescut, este un semn că omul "salturiază" pulsul. Apropo, dorința de a slăbi sau de a îndepărta cravata în timpul "interogării" indică de asemenea o lipsă de aer.

5. Blanching și mooching

"Dragă, mi se pare că nu spui nimic. Din anumite motive, nu cred că ți-ai petrecut seara scriind un raport. Am sunat la birou, dar nu ai răspuns, „După ce rants tale au omul recent verbose și elocvent începe un tărăgănat ciudat, Mumble, ekat și consumă o mare cantitate de interjecții:“ Mm-m ... Ei bine ... Știi, uh -e, îmi place să-ți spun ... de fapt ... „Deci, el se joacă de timp: atâta timp cât asculta behăit lui, el încearcă frenetic să vină cu o explicație convingătoare. Apropo, pe aceleași probe și complexitatea propunerilor, în cazul în care, în cursul conversației brusc pios verbe minimizate și a început să folosească în principal adjective, cel mai probabil, el nu-și amintească ce sa întâmplat ieri, și vine cu o febrila „legenda“.

6. Este un pilon

  • Buza inferioară este comprimată.
  • Ochii arata chiar in sus.
  • Mâinile alerg în jurul corpului.
  • Obrajii s-au înroșit.
  • Respirația este neuniformă.
  • Vorbirea abundă cu interjecții și adjective.

Expertiză

Anette Orlova, psiholog, candidat la științe sociologice, scriitor:

"Nu este greu să prindem un om al celor simpli să mintă". De exemplu, mulți, schimbându-și partenerul, încep să se învinuiască atât de mult încât, la nivel subconștient, trebuie să fie dezvăluiți. Alții, dimpotrivă, nu regretă nimic, dar doresc cu adevărat să ia o decizie pentru ei: apropo, ar fi fericiți să-și lase soțiile pentru o amantă, dar se tem să facă primul pas. În orice caz, ambii se lasă la un moment dat: se confundă cu mărturia, îi cheamă pe femeie numele străinului și așa mai departe. Cu toate acestea, există profesioniști mincinoși - toată viața lor constă într-un lanț de minciuni minunate. O astfel de persoană este greu de condamnat de înșelăciune: controlează discursul, gesturile și expresiile feței. Mai mult, un mincinos cu experiență încearcă cu toată puterea să distragă o femeie: adoarme cu daruri, devine exagerat de afectiv. Rețineți că, uneori, acest comportament nu indică deloc sinceritatea sentimentelor, ci serveste ca o mască a trădării.

Citiți de asemenea







Trimiteți-le prietenilor: