6 Consilii înțelepte pentru sănătatea emoțională - Mamele țării

Primul sfat. Fiți capabili să scăpați de grijile dvs. și chiar de necazurile pentru o vreme!

Pentru aceasta, rețineți:
• indiferent cât de mari sunt necazurile pe care le-ați căzut, încercați să scăpați de opresiunea gândurilor grele, trecerea la alte îngrijorări (la locul de muncă sau la domiciliu);






• să nu infectați pe alții cu starea voastră proastă;
• Fii rezonabil și tact, nu-ți transformi necazul într-o "catastrofă mondială";
• Dacă alții sunt prietenoși cu tine, vor găsi ocazia de a-și exprima simpatia și ajutorul;
• Orice se întâmplă în viață - amintiți-vă: viața merge mai departe!

Cel de-al doilea consiliu. Furia este un sfat rău și o metodă necorespunzătoare în munca și relațiile dintre oameni.

Pentru a evita furia:
• nu conduceți niciodată la furie și nu intrați în ea. Căzând în mânie, opriți-vă, întrerupeți-vă, amintiți-vă pe cei înțelepți: "Mânia este instrumentul celor slabi";
• Înțelegeți întreaga situație care a dus la mânie și veți vedea că vina voastră nu este mai mică decât altele;
• un fulger de furie nu aduce niciodată ușurare și este întotdeauna plin de noi
probleme;
• cea mai bună descărcare de furie - lucrare fizică: descărcarea nu prin cuvinte, ci prin muncă.

Cel de-al treilea consiliu. Au curajul să renunți dacă greșești.

Ar trebui amintit:
• încăpățânarea indică capriciositatea și imaturitatea persoanei;
• Fiți capabil să ascultați cu atenție adversarul, respectați punctul de vedere al acestuia;






• Să fii auto-critic pentru punctul tău de vedere: nu consideri că părerea ta este întotdeauna adevărul adevărat;
• toate vederile sunt relative și din toate punctele de vedere există un adevăr;
• Amintiți-vă proverbul francez: "Dacă o femeie nu are dreptate - i se cere scuze";
• Concesiile rezonabile sunt nu numai utile pentru cauză, ci și pentru respectarea altora.

Cel de-al patrulea consiliu. Cereți în primul rând pentru voi!

Al cincilea Consiliu. Suntem oameni, nu zei și nu superumani!

Al șaselea Consiliu. Nu purtați durerea în voi înșivă și nu vă mântuiți necazurile!

Experiența umanității arată:
• Nu rămâneți singur cu necazurile și durerea voastră;
• Tristețea, ca și fericirea, trebuie împărtășită cu oamenii: confesiunea facilitează durerea și sporește bucuria unei persoane;
• Căutați o persoană care să vă înțeleagă și să vă împărtășească durerea;
• Există mulți oameni binevoitori și înțelepți: sunt capabili să împartă atât durerea, cât și fericirea;
• Încercați să fiți simpatic, amabili și amabili, milostivi și înțelepți.

Întreaga sarcină, am fost chinuită de gândul: cum ar putea Ksiushka să perceapă apariția fratelui său? Cum să-i poziționați în mod corespunzător gelozia, care este sigur? Cum îmi pot distra atenția, timpul liber, dragostea între doi copii și soțul meu? Am citit tot felul de articole, am luat notă de experiența mamelor cu doi sau mai mulți copii. Îți spun ce sa întâmplat din toate astea.

A decis să scrie, ca și în cazul meu, cel mai mare buget al familiei. Știi, eu nu geniu, și prin încercare și eroare, a învățat aceeași contabilitate comportament acasă. Pentru mine, am găsit "mijlocul de aur" și am calculat "regula de aur".

Dragi mame, chiar vreau să vă aud experiența - cum experimentați ingratitudinea copiilor. Deși nu se poate spune pepinieră - un copil de 16 ani. Nu pot spune că este răsfățată de excese, lucruri scumpe sunt date mai ales pentru vacanțe mari sau trebuie să le meritați. Vreau să împărtășesc câteva situații - aceasta este marginea, fierberea, așa că reacționez foarte dureros.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: