5 Sunna, a cărei împlinire îți va mări imanul

5 Sunna, a cărei împlinire va întări Imanul tău

5 Sunna, a cărei împlinire îți va mări imanul

Oricine se supune Profetului, el îl ascultă pe Allah. În Sura "Nur" din Coran se spune: "Ascultați pe Allah și pe Profet și, dacă nu le ascultați, veți fi responsabili pentru voi înșivă". Aceste cuvinte ale lui Allah Atotputernic arată că împlinirea sunnei Profetului Muhammed (pacea lui este) de către credincioși asigură că ei găsesc calea cea bună și mila lui Allah. Cel care aspiră la credință, se străduiește pentru tot ceea ce îi va întări imanul, ceea ce îl va face mai aproape de Cel Preaînalt, iar soarele înseamnă doar asta.







Împlinirea unor soare poate părea mai complicată decât comiterea altora. Dar, în spatele lor se află un mare imens și barakat, știind despre care, musulmanul nu le-ar fi refuzat niciodată. Studiați lista de mai jos despre astfel de soare pentru împlinire, uitați-vă la ceea ce faceți și la ce nu sunteți. Poate că este timpul să vă întăriți Imanul.

  1. Realizarea tahajjud (noapte voluntară namaz)

Pentru mulți este dificil să te trezești pentru rugăciunea de dimineață obligatorie. Răbdarea și sacrificiul sunt necesare pentru această Sunnah. Dar recompensele ei sunt la fel de mari. Namaz-tahajjud este un namaz foarte binecuvântat. Coranul și Sunnahul încurajează această rugăciune și îi laudă pe cei care o comit.

Coranul spune: "Stați în picioare o noapte, o jumătate de noapte sau puțin mai puțin" (73: 2-3).

Este raportat că Ali ibn Abi Talib, poate fi mulțumit lui Allah „, anhu, a spus:«Într-o zi Mesagerul lui Allah noaptea, pacea fie asupra lui, a venit la mine și de la Fatima, fiica sa, și a întrebat:»? Nu-i te rogi« i-am spus:»O, Mesager Allah, sufletele noastre sunt în mâinile lui Allah și dacă El vrea să ne trezească, El ne va trezi ". După ce am spus că, el a plecat, fără să spună un cuvânt în replică, și apoi am auzit, departe și pălmuirea mâna pe coapsa lui, el a spus: „... dar oamenii sunt cei mai înclinați să argumenteze.“







  • 2 rak'aats înainte de blânda de dimineață.
  • 4 rak'aat înainte de zuhr-namaz, 2 după.
  • 4 rak'aat înainte de rugăciunea asr.
  • 2 rak'aat după Maghrib-Namaz.
  • 2 rak'aat după Isha-Namaz.
  • De asemenea, este recomandat să efectuați Witr-namaz înainte de a merge la culcare.

Pentru cei care fac aceste rugăciuni Sunnat, va fi o mare răsplată în Achirat. Hadith spune: "Două rak'aat sunnat-namaz dimineața sunt mai bune decât lumea și tot ce este în ea".

"Cel care observă împlinirea a patru rak'aatas de sunnat-namaz înainte și după masa farz-namaz, Cel Prea Înalt va proteja de foc".

„Oricine este zelos la doisprezece rak'at o zi, Gd va construi o casă în Paradis. Acestea sunt cele două rak'at înainte de Fajr, patru în față și două după masa de prânz și două rak'at după rugăciunile de seară și de noapte. "

  1. Postul în zilele de luni și joia

Profetul Muhammad (pacea față de el) a avut loc în aceste zile. El (pacea fie asupra lui) a spus: "Faptele (poporul) sunt prezentate (lui Allah) luni și joi și vreau ca afacerile mele să fie prezentate în timpul când mă repede".

Acest obicei, pe care musulmanul trebuie să-l facă să facă parte din viața sa, așa cum este iubită de Allah.

  1. Citirea lui Surah Al-Kahf în zilele de vineri

18 Sura Coranului Al-Kahf are multe virtuți. Conține multe lecții și povestiri, cum ar fi istoria oamenilor din peșteră, istoria lui Musa și Khidr, Zulkarnain și Yajuj și Majujah. Cel care citește vineri această lumină, lumina se va aprinde până vineri viitoare.

Este destul de o sură lungă, citind-o în limba arabă durează aproximativ 40 de minute, de aceea este foarte important să se evidențieze timpul ei în programul și planul de urmat pentru a nu uita.

  1. Efectuarea a două rakaats după baie

Într-o dimineață, Mesagerul lui Allah (pacea și binecuvântarea fie asupra lui) a trimis pentru Bilal și l-au întrebat: „O, Bilal, ce este înaintea mea în Paradis. Ori de câte ori intrăm în Paradis, am auzit că am călcat picioarele. Bilal a spus: „O, Mesager al lui Allah, când nu am spus Adhan, am făcut două raka'ata, iar atunci când nu am rupe un mic abluțiunile, am făcut imediat abluțiunea, și m-am gândit că ar trebui să fac de dragul lui Allah doi raka'ata “. Profetul (pacea și binecuvântările lui Allah să fie asupra lui) a spus: "Din aceste două motive!"

Vezi și:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: