5 Argumente, de ce astăzi nu este necesar să studiezi la 5

5 Argumente, de ce astăzi nu este necesar să studiezi la 5

Pentru mine, ca și pentru multe alte persoane, studiile la universitate au trecut cu o convingere fermă că evaluările decid totul.

Profesorii și părinții au insistat că realizarea înaltă va deschide toate ușile acestei lumi. Un scor mare este cheia unei vieți reușite.






Și am crezut orbește cuvintele lor.

Îmi amintesc timpul petrecut în timpul studierii, că m-am transformat într-o stare de jumătate de moarte doar pentru a obține un scor mare în timpul examenului.
Și mi se părea că toate acestea au sens, dar acum nu aș vrea ca copilul meu să studieze atât de perseverent ca și tatăl său.

Sună ciudat, dar îmi voi explica poziția.

1. Nimeni nu ma intrebat niciodata despre notele mele

Nici un angajator nu a fost vreodată interesat de notele mele la universitate! În nici unul din rezumate nu am întâlnit graficul "progres", dar în toate, fără excepție, a existat un element obligatoriu - "experiență de lucru".

Chiar mai surprinzător este faptul că abilitățile mele de calculator și performanțele atletice îmi dau mai multă "greutate" în dispozitiv pentru un nou loc de muncă decât cele cincizeci în cartea de discuri.

2. Am uitat tot ce am învățat la universitate

Memoria mea este aranjată într-un mod excepțional: am uitat tot materialul imediat după ce am trecut examenul. Când am venit pentru prima oară, mi-am dat seama că, de-a lungul anilor de studii la universitate, n-am învățat nimic.

Și, deși evaluările mele au vorbit despre contrariul, în capul meu era o mizerie completă, fragmente de cunoștințe despre care nu știam cum și unde să aplic.

După cum sa dovedit, 5 ani de studii la universitate nu mi-au oferit avantaje mari față de alți "mai puțin" educați.

În cele din urmă, toate primele 2 luni de practică, am „luat“ mai multe cunoștințe utile și au mai multe abilități decât în ​​ultimii 5 ani, urmărirea note bune. Așa a meritat atât de tare toți acești ani?







3. Punctele bune mi-au afectat sănătatea

Dacă cineva poate înțelege totul în zbor, atunci nu sunt din rândul acestor oameni. Pentru a-mi pune cunoștințele în capul meu, a trebuit să-i bag materialul cu inima. Înainte de sesiune, am studiat timp de 12-15 ore pe zi. Îmi amintesc cum am oprit în perechi și în transportul public, pentru că eram foarte somnoros.

Din cauza oboselii cronice, productivitatea mea a scăzut, cunoștințele nu au intrat în capul meu, mâinile mele nu au "stat" pentru muncă, ziua a trecut ca într-o ceață.

Astăzi, sunt surprins de perseverența, perseverența și perseverența mea - prin forță, pentru a mă forța să fac ceea ce te face rău. Și, din anumite motive, sunt sigur că nu pot repeta din nou acest "feat".

4. Nu am avut timp pentru alți oameni

La universitate am avut o mulțime de oportunități de a obține o rețea de cunoștințe utile. Dar n-am făcut-o.

Studiind și gândindu-mă să studiez ocupat aproape tot timpul, nu aveam destule lucruri chiar și pentru probleme personale și întâlniri cu prietenii.

Poate cea mai valoroasă oportunitate oferită de universitate este o rețea de cunoștințe.

Universitatea este o rampă de lansare pentru noi relații și testarea abilităților lor de a face noi cunoștințe și de a menține relații.

Am observat următorul fapt interesant: acei oameni care au fost sufletul companiei în timpul studiilor, astăzi și-au aranjat bine viețile. Există chiar și un șef al MREO printre ei și, la urma urmei, are doar 30 de ani. Și nu a mers foarte des la perechi.

Dacă aș avea o altă șansă, aș prefera să mă concentrez mai puțin asupra studierii și să petrec mai mult timp în mișcările studențești, evenimente, petreceri. Iar diploma roșie, fără regret, ar fi schimbată pentru titlul de "cea mai sociabilă persoană".

5. Tot ce primesc de la mine astăzi, am învățat în afara universității

Formarea eficientă este posibilă numai atunci când există un interes. Învățăturile moderne omoară acest interes, lovind capul cu tot felul de fapte teoretice care nu vor găsi niciodată aplicația în viața reală.

Uneori, uitându-mă la programele de pe Discovery, am învățat o oră despre această lume mai mult de 15 ani de studiu.

Așa că am învățat limba engleză în doar 1,5 ani, când am avut un interes în el. Deși a "încercat" să-l învețe cu 8 ani la școală și încă 5 ani la universitate.

Am învățat să-mi exprim gândurile pe hârtie nu în lecții de limbă rusă, ci prin publicarea de articole pe blogul meu.

Iată sfaturile pe care le voi da fiului meu când merge la școală:

1. Diferența între 4 și 5 este atât de neclară încât este puțin probabil să afecteze serios calitatea vieții tale. Dar pentru a învăța la 5, ar trebui să investești mult mai mult decât timpul și efortul. Este meritat?

2. facturile dvs. plătesc pentru abilitățile dvs., nu scorurile pe o bucată de hârtie. Acumulează experiență, nu marchează. Cu cât aveți mai multă experiență în diferite domenii, cu atât mai mult vă stați.

3. Diploma roșie nu vă va oferi beneficii tangibile, ceea ce nu se poate spune despre cunoștințele influente. Acordați mai multă atenție noilor cunoștințe și comunicării cu alte persoane - sunt capabile să deschidă toate ușile lumii înaintea ta, dar nu și diploma.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: