185 Pot să evoc de friptură de pâine

185 POT FI FIINTE PĂSĂTORII OBȚINUTE

Odată Rabban Gamliel călăria un măgar de la Akko la Ahziv, însoțit de elevul său Rabbi Eli. Rabban Gamliel a văzut situată pe drum un produs de panificație și a cerut studentului să-l ridice și să nu lăsați pe pământ.







Din această poveste, înțelepții au făcut următoarea regulă: să nu lase alimente pe pământ, ci să le pună mâncare.

Unul dintre ucenici în numele lui Rabi Shimon bar Iohai adăugat la această clauză regulă: el a acționat în vremuri de Rabban Gamliel, când femeile evrei erau drepți și nu sa implicat în vrăjitorie, dar nu și în timpul lui Rabbi Shimon Bar Yochai (atunci când nu ar trebui să ridice produsele de la sol) , deoarece femeile evreiești au început să practice vrăjitoria, așa că era necesar să ne temem că minciuna pe pământ este mânată și ridicată periculos.

O altă diferență a fost stabilită - între întreg produsul și firimiturile de la el la cuptor (intacte) produs intacte poate fi fermecat, și nu îi este permis să ridice, cu toate acestea, tăiate sau zdrobi conjure produsului imposibil, și, prin urmare, este permis să ridice de la sol.

Înțelepții au întrebat: Nu este din cuvintele profetului Yechezkel (Ezechiel) că omenirea de coacere poate fi încântată? În cartea sa, el spune: „Și am pângărit printre oamenii mei pentru pumni de orz și resturi de pâine, să-i ucidă sufletele care nu va muri, și revigorarea sufletului, care nu va fi în viață, mint poporul meu, care au auzit minciuna“ (Ezechiel 13,19). Prin urmare, s-ar părea că fărâmiturile de pâine încântați au ucis oameni. Ni sa spus: profetul a avut în minte că femeile au încântat alte obiecte și au primit o crustă de pâine ca o răsplată, și nu că aceste friabile pot fi bewitched.

Talmudul babilonian, tractul lui Eruvin 64b

Distribuiți această pagină

Capitole similare din alte cărți

Capitolul II Faptul că vă puteți verbalizeze și Interdicții care pot fi învățate și că este superior cunoașterea Cine vrea să vorbească sau să asculte de Dumnezeu, trebuie să știe că nu totul despre divinitatea și economia sa, este inexprimabil, dar nu toate udobovyrazimo, nu toate







Este posibil să te rogi pentru acei oameni care nu ți-au cerut să faci asta? Este posibil să trăiți o viață căsătorită și să vă concepeți copiii în Crăciun? preotul Athanasius Gumerov, rezident al mănăstirii Sretenski. Rugăciunea pentru alții este o chestiune de iubire. Prin urmare, puteți introduce numele lor (dacă sunt botezați)

Pot studia? Cum te simți în legătură cu cărțile lui G. Scholem? Am auzit că este imposibil să înveți Cabala din cărți. Tradiția impune limitări: nu se poate angaja în Cabala până la vârsta de 40 de ani, doar doi oameni pot studia Cartea lui Zohar: ucenicul și învățătorul său și

Poate sau nu? - Este posibil, gândindu-mă. Întrebare: De mult timp am perceput răspândirea Cabalei ca joc. Acum încep să mă gândesc la ce pot și nu pot fi făcute. Iată un lucru: atunci când am decis să fac un site despre Cabala pentru nătâng leneș și apoi a făcut-o într-o școală,

DESPRE CARE ESTE POSIBIL OBSERVA În tradiția mea, adevărata shamatha nu este rezultatul concentrării, calmului sau concentrării minții. Adevărata shamathă este starea primordială, goală și neîntemeiată, care este natura percepției noastre. Shamatha nu este un produs;

Ce pot remedia? În viața aproape a oricărei persoane vine o vreme când își dă seama că nu este deloc ceea ce ar trebui să fie. Aproape întotdeauna în astfel de cazuri, decidem să transformăm pagina și să depunem toate eforturile pentru a trăi conform principiilor noastre. Și în cele din urmă

Poți să furi un vis? Ce este gezel-shen? Și de unde vine? Eugene Gesel shen - expresie în ebraică. În traducerea în limba rusă înseamnă "răpirea somnului". Această expresie este folosită în acele cazuri când o persoană își trezește un vecin fără un motiv bun. Chafetz Chaim

ESTE POSIBIL? 92. Este posibil să comemorați cei botezați din biserică? Un sacrificiu fără sânge al Sfintei Euharistii poate fi adus numai pentru cei ale căror suflete au primit "sigiliul darului Duhului Sfânt" în sacramentul botezului, adică pentru cei pe care Domnul "știe". Cei care au murit în necredință sunt lipsiți de orice ajutor

Este posibil să se roage pentru sugari care sunt victime ale avortului? Și dacă poți, cum? Dăm două răspunsuri. Una dintre ele aparține prof. Pentru AI Osipov. "Mă surprinde că ei întreabă despre soarta copiilor avortați și nu despre soarta mamei. O afirmație ciudată a întrebării. Ce contează

Capitolul 1371: Carnea de la animale sacrificate poate fi mâncată și depozitată. 1838 (5569). Este raportat că Salama bin Al-Akwa „poate fi mulțumit lui Allah“, anhu, a spus: „(o zi) profetul„alaihi wa sallam, a spus:“După trei (zile) în casa aceia dintre voi care

Pot studia? Cum te simți în legătură cu cărțile lui G. Scholem? Am auzit că este imposibil să înveți Cabala din cărți. Tradiția impune limitări: nu se poate angaja în Cabala până la vârsta de 40 de ani, doar doi oameni pot studia Cartea lui Zohar: ucenicul și învățătorul său și







Trimiteți-le prietenilor: