16 9; 5 4; 4 3; Încercați să ridicați fps-ul monitorului mai mult de 60

16 9; 5 4; 4 3; Încercați să ridicați fps-ul monitorului mai mult de 60

Secțiunea principală

Să începem cu capabilitățile monitorului. Pe site-ul oficial al producătorului, găsiți specificațiile complete ale monitorului. Asta e pentru monitorul meu.






După cum puteți vedea, monitorul în modul normal de funcționare 1920 * 1080 poate funcționa numai cu o frecvență de 60 Hz. Dar poate funcționa la o frecvență de 75 Hz cu permisiunea dreptunghiurilor roșii alocate. Comparând subiectiv 60 și 75 Hz, se observă o diferență semnificativă în percepția procesului de joc. Se pare că diferența este de numai 15 Hz, dar este palpabilă și există un sentiment de selecție suplimentară a rezoluției și setărilor.

Acum hai să vorbim despre format. 16: 9, 4: 3, 5: 4. Referitor la COP 1.6 pentru toate aceste formate, unghiul de vizualizare este același! A fost verificată de mine personal. Imaginile de ecran au fost făcute, decupate într-un format larg și comparate. La orice raport de aspect, unghiul de vizualizare rămâne neschimbat. Numai vizibilitatea din partea superioară și inferioară a imaginii crește sau scade. Ceea ce nu se poate spune, de exemplu, despre CSEC. Se schimbă într-adevăr, cu un unghi de vizibilitate perceptibil față de raportul de aspect al monitorului. Ie jucând pe un monitor de 16: 9, vizualizarea laterală va fi mai mare de 4: 3. În COP 1.6. Repet, nu există un astfel de efect. Prin urmare, alegerea acestei rezoluții în joc și, ca o consecință, a raportului de aspect, trebuie să se bazeze pe propriile sentimente. Pot să descriu cum a fost cu mine. Având un monitor de 27 inci, pentru mine sa dovedit a juca în modul ecran lat nu este confortabil. Descrieți pentru ce. Monitorul se află pe biroul calculatorului destul de aproape de mine (aproximativ 60-70 cm) și atunci când jocul este afișat pe tot ecranul, trebuie să vă mișcați foarte mult ochii peste monitor, ceea ce le face repede obosiți. Când începeți același joc în formatul 5: 4, locul ocupat de joc este redus. Ochii acopera aproape intregul ecran si nu simt nici un disconfort. Înainte de asta, era un monitor de 22 inch. Acolo, dimpotrivă, am jucat în modul ecran lat și m-am bucurat, pentru că lansarea într-o rezoluție de 5: 4 a primit o imagine foarte mică și abia țintită spre inamicii din depărtare. Poate că, eliminând monitorul de 27 de inch mai departe de ochi, aș fi jucat-o cu o rezoluție de 16: 9, dar nu am o astfel de opțiune.







Spui de ce atât de mult manipulare și totul, nu este mai ușor să rulați jocul la rezoluția standard a afișajului 1920 * 1080, pur și simplu setând setările din joc la raportul de aspect dorit (bine, de exemplu 800 * 600)? Deci, este mai ușor, dar va fi mult mai rău decât dacă rulați jocul cu rezoluția dorită pe desktop cu rezoluția jocului. Ie pentru jocul de la 800 * 600, trebuie să comutați desktopul în modul 800 * 600. Dacă sunteți interesat de oricine, pot să vă descriu de ce este mai bine, dar vă sfătuiesc să credeți în cuvânt))) Multe dintre aceste subiecte sunt atente și experimentate. Am decis să nu "descifrez" aceste informații aici, ceea ce nu ar crește și deci nu un mic articol.







Trimiteți-le prietenilor: