100 moduri de a îmbunătăți blog-ul dvs., face site-ul dvs. simplu!

100 de moduri de a îmbunătăți blog-ul dvs., face site-ul dvs. simplu!
Bună, și mulțumesc pentru vizită. Dacă sunteți nou aici, abonați-vă la RSS-ul meu.

Acest post, o încercare de a continua primul meu "100 de căi". "100 de moduri de a trăi o viață mai bună" a fost foarte populară. De aceasta data, pentru comoditate, am grupat consilii pe domenii: continut, layout, plug-in-uri, promovare, comunicare si bani.







Conținutul este piatra de temelie a unui blog. Nu puteți crea un blog fără a crea conținut bun, permanent și de calitate. Dintre toate celelalte activități legate de blogging, am pus primul conținut în importanță.

1. Creați un incubator de idei
Când ideile vin la tine, nu lăsa așa cum este. Păstrați ideile într-un loc special desemnat pentru acest lucru. Este extrem de neproductiv să se scrie mesaje doar din inspirația instantanee. În plus, există o șansă ca cea mai de succes idee să vină la dvs. într-un moment în care nu puteți posta. Deci, creați un incubator de idei și lăsați-i să crească.

3. Scrieți conținut fără vârstă
Nu încercați să țineți pasul cu tendințele populare. Postările despre subiectele populare vor trăi la fel de multe subiecte populare. Și știm cu toții cât de scurtă este vârsta de popularitate. Încercați să scrieți postări care vor fi relevante pentru mai multe luni sau ani. Și dacă scrieți despre subiectul "fierbinte", încercați să-l diluați cu ceva fără vârstă.

4. Utilizați titlurile exacte
Antetele sunt primele lucruri pe care le vor vedea utilizatorii. Titluri ca momeală. Dacă momeala este bună, utilizatorul va înghiți și posta, dacă titlul este plictisitor, previzibil și nu intrigant, utilizatorul o va pierde.

5. Fii specific
Nu vă depărtați de specificul blogului dvs. Dacă sunteți dezvoltat în mai multe domenii, încercați să le combinați într-un singur post. Expansiunea necontrolată a specificului blogului și chiar dacă aveți cititori cu interese în diferite domenii, nu veți mai fi perceput ca un singur brand.

6. Rămâi pe blog
Rămâi pe blog tot timpul. Creați un obicei nu numai în tine, ci și cu cititorii. Când stabiliți contactul cu ei, ei vor începe să vă aștepte. Și dacă simțiți că vreți să vă predați, amintiți-vă, nu numai că vă veți dezamăgi.

7. Crearea și menținerea ritmului de scriere a posturilor
Aceasta va necesita auto-disciplina, dar este foarte important pentru un blog. Fără o actualizare constantă, nu va exista niciun blog. Experimentați până veți găsi tempo. Unii bloggeri scriu de 2-3 ori pe zi. De câteva ori pe săptămână. Am scris 2-3 posturi pe săptămână.

8. Găsiți dimensiunea
Găsiți dimensiunea potrivită pentru dvs. Nu copiați-l de la bloggeri celebri, găsiți-l prin încercare și eroare. Seth Godin scrie posturi de 6-700 de cuvinte, Steve Pavlin mai mult de 2-3 mii. De obicei scriu postări de 1000-1200 de cuvinte. Găsește-ți a ta.

9. Descrieți-vă experiența personală
Arătați ce știți și ce puteți spune despre orice, fără teama de a face o greșeală. Este mult mai rău să copiați de la experți decât să scrieți propria dvs., să faceți greșeli și să învățați ceva pe propria greșeală. Experiența dvs. este cea mai valoroasă informație, din ceea ce aveți.

18. Preluați legăturile
Nu fi timid și nu așteptați până când cineva află despre tine. Te referi mai des la tine. Acest lucru este bun pentru SEO, dar principalul lucru este că va face cunoscut materialul tău. Chiar și tu.







19. Provocați-vă
Dă-ți un exercițiu scris. Adresați-vă numărul de cuvinte pentru fiecare post. Descrieți povestirile vieții. Scrie manuale pentru acțiune. Scrieți o listă cu ceva sau 100 de elemente, ca aceasta. Încercați să scrieți un anumit număr de postări pentru o anumită perioadă de timp. Încercați să vă îmbunătățiți abilitățile.

20. Participați la proiecte de grup
Încercați să faceți un proiect comun. Am participat la proiecte comune, de la bloguri, la cărți online, și am avut o mulțime de experiență. Acest lucru vă va ajuta să experimentați diferite stiluri de scriere.

21. Utilizați dicționarul
Există multe dicționare desktop și online. Am găsit acest lucru foarte util atunci când caut sinonime pentru cuvinte. Da, limba engleză nu este limba mea principală, dar cred că dicționarul este necesar chiar dacă scrieți în limba maternă.

26. Stick la simplitate
Blogging-ul nu este filozofie. Chiar dacă explicați ceva complicat, ar trebui să o faceți cât mai simplu posibil. Blogul dvs. concurează cu un cvadriliu de alte resurse de informații, așa că asigurați-vă că ceea ce dați este cel puțin ușor de înțeles.

29. Creați o listă de corespondență
Acest lucru nu se face încă pe acest site, cred că este un pic mai devreme. Dar deja am creat cu succes liste de discuții, pe alte site-uri, cu zeci de mii de utilizatori. Acest lucru este destul de posibil.

30. Folosiți brainstorming-ul
Una dintre cele mai simple, dar înfricoșătoare, la prima vedere, exerciții pentru un blogger este o listă de sute de articole. Dacă descrieți orice problemă, încercați să găsiți o sută de metode pentru ao rezolva. Dacă credeți că acest lucru este imposibil, vă greșiți. În momentul în care citiți rezultatul unui astfel de exercițiu.

31. Nu tăcea.
Unul dintre cele mai importante sfaturi. Nu tăcea. Scrierea primelor 6 luni va fi din ce în ce mai dificilă. Chiar dacă rezultatul lucrării apare încet, nu tăiați. La un moment dat veți reuși. Dar dacă te oprești, nu o vei face. Asta e sigur.

Modul în care este afișat conținutul dvs. este foarte important. Puteți scrie articole minunate, dar oamenii pot respinge un aspect nepătruns. Oamenii preferă să vadă mai întâi un ambalaj frumos și apoi să încerce conținutul.

32. Cumpărați un design profesional
Nu pot decât să mă ocup de asta. De când am cumpărat design-ul, întregul stil de blogging sa schimbat complet. Trecerea de la design-ul cel mai bun-care-a-găsit-nahalyavu la o temă comercială care este complet schimbătoare, testată și îmbunătățită în mod constant este modul de a trece de la alergare după ce autobuzul a rulat la Jocurile Olimpice.

34. Extrase din posturi din pagina principală
Dacă ați schimbat pagina principală a blogului, aceasta nu înseamnă că nu doriți să postați o annotare a unui post interesant. Utilizarea extraselor din postările de pe pagina principală va permite cititorului să se concentreze.

37. Lipiți salutul înainte de conținut
Pe site-ul meu, înainte ca conținutul să fie un salut, acesta variază în funcție de interogarea de căutare pentru care a trecut utilizatorul și oferă diferite sfaturi. Puteți găsi un plugin pentru a adăuga această funcție.

38. Încercați să păstrați cititorul pe blog, după citirea postului
Introduceți zona de așteptare după post. De exemplu, conectați "posturi similare" sau un link către un post important. După ce cititorul citește mesajul, încercați să îl păstrați pe blog.

39. Introduceți un conținut scurt, dar relevant, după bara de link-uri
Un alt hotspot se află în zona barelor de legătură. Am introdus numărul abonaților FeedBurner. Experiența mea a arătat că bara de link-uri nu este la fel de interesantă ca începutul sau sfârșitul postului, așa că am introdus acolo doar statistici ale abonaților.

41. Personalitatea ta se află în antetul blogului
Fiți atenți la antetul blogului, locul unde este de obicei numele blogului. Oamenii îți vor aminti blogul în această zonă. Dacă este înfundată, este greu să vă amintiți. Întotdeauna am recomandat păstrarea pălăriei cât mai curată posibil.

43. Adăugați pagina de descărcare
Dacă urmați recomandările din cel de-al 23-lea sfat, creați o pagină de descărcare. Acest lucru este bun pentru promovare, mulți oameni vor merge la ei ocolind posturi pe blog.

44. Utilizați alimentările complete
Oamenii sunt liberi să aleagă cum să citească blogul meu: prin interfața web sau prin RSS. Nu cred că numărul de vizitatori va fi mult redus dacă utilizați feed-uri complete. Dacă oamenii vă citesc, lăsați-i să aleagă cum să o facă.

45. Adăugați tweeter de cronologie pentru blogul dvs.
Adăugați ultimele 5-7 tweets la bara laterală sau la subsol și cunoașteți cititorii că știți că utilizați un tweeter. Acest lucru va face blog-ul dvs. mai "viu".

46. ​​Concentrați-vă pe conținut
Indiferent ce faceți cu designul, întrebați-vă întrebarea: va ajuta conținutul meu să ajungă mai repede la cititori? Dacă răspunsul este "nu" sau "poate", cel mai probabil este o pierdere de timp.

47. Creați o arhivă de articole
Asigurați-vă că adăugați o arhivă standard de articole wordpress. Acest lucru va crește timpul petrecut de cititorii dvs. pe blog.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: