10 sfaturi utile pentru a învăța o limbă de la un profesor, pentru a învăța limba americană

Sunt de acord că profesorii sunt diferiți. Aici am, de exemplu, un mare profesor de spaniolă, dar a fost doar noroc. Cu toate acestea, o selecție de sfaturi este extrem de utilă! 🙂







Învățarea limbilor străine este unul dintre cele mai importante subiecte de astăzi. Profesorul de limba engleză Alexander Abroskina a dat câteva sfaturi celor care doresc să învețe o limbă străină.

10 sfaturi utile pentru a învăța o limbă de la un profesor, pentru a învăța limba americană

1. Stabiliți un obiectiv

Am avut elevi care au încercat să învețe limba engleză "bine, pentru că toată lumea o știe deja și ar trebui." În acest scenariu, nu există nici o motivație, ca rezultat - o mulțime de timp petrecut și un rezultat zero. Cu astfel de studenți, munca, de obicei, nu se adaugă. Este imposibil să învățați la un nivel adecvat ceea ce nu aveți absolut nevoie.

2. Înconjurați-vă cu atmosfera limbii studiate

3. Nu vă temeți!

Nu vă fie frică să faceți o greșeală în comunicarea cu transportatorii - sunt și oameni și învață și alte limbi. Nu vă fie teamă să înțelegeți puțin într-o carte sau film - la început veți înțelege două cuvinte, apoi cinci. Și după un timp, te vei prinde gândindu-te că te bucuri liniștit de text, fără să te gândești la ceea ce nu știi. Limba este o experiență, nu o cantitate de cuvinte sau reguli învățate.

4. Creșteți ușor bara

Pentru mine, învățarea unei limbi este asemănătoare cu formarea într-o sală de gimnastică. Pentru a obține un rezultat, facem puțin mai mult decât putem. Pierdeți sau construiți mușchiul este imposibil, făcând același număr de abordări sau, de exemplu, lucrați cu aceeași greutate.

În cele din urmă, programul de antrenament, după care ați părăsit sala abia în viață, pare copilăresc după un timp. De asemenea, cu limba - acesta este musculatura pe care trebuie să o pompi! Aflați mai curajos, fiți interesați de faptul că nu ați trecut încă, dar nu uitați să faceți bine materialul.

Și chiar dacă capul este puțin umflat de cantitatea de informații - acesta este un semn sigur că ați făcut o treabă bună, data viitoare va fi mai ușoară.

5. Crearea de situații stresante

Sunt serios! V-ați gândit vreodată că oamenii care au venit pentru ca situația să se mute în altă țară cu un nivel zero, de limbă, să înceapă să vorbească liber pe ea în șase luni, și ne învață în școală zece ani, limba și nici nu poate rosti un cuvânt în timpul unei întâlniri cu un operator de transport?

În mod paradoxal, este emoțional și stresant (într-un sens bun) situație în care creierul și memoria noastră își amintesc cel mai bine. Într-o situație în care ați fost în țară neexplorat, și ai nevoie urgent să învețe într-un fel de a trăi în ea: în situațiile de zi cu zi banale, cum ar fi, cumpărarea de pâine - nu trebuie să aleagă, și veți găsi o modalitate de a face acest lucru.







De exemplu, la Moscova se întâlnesc adesea turiștii pierduți - se îndreaptă cu îndrăzneală spre ei și oferă ajutor! Va fi înfricoșător, dar atunci vă veți analiza greșelile și nu le mai repetați niciodată.

Am făcut atât de des cu engleza, când am trăit în Rusia - la Moscova și la Saratov. Stii cat de incredibil adauga putere si incredere! 🙂

6. Gramatica

Care, din anumite motive, toată lumea este frică. Aceasta este o sabie cu două tăișuri, și aici este important să nu mergeți la extreme. Există două tipuri de oameni: cei care cred că gramatica nu este deloc importantă, și cei care stau doar pe exerciții gramaticale. În ceea ce privește primul grup, pot da un exemplu: amintiți-vă cum imigranții din alte țări vin să lucreze pentru munca cu fracțiune de normă.

Foarte adesea se confundă, de exemplu, în funcție de sex și număr, în construirea unei sentințe. Ei nu au scopul de a vorbi corect, astfel încât în ​​nici un caz nu pot fi acuzați de greșeli. Dar amintiți-vă exemplul banal cum ar fi: "Căpșuni dulce-roșu, vin-cumpăra!" Vrei să întâlnești o fată frumoasă într-un bar în străinătate și să nu consideri gramatică importantă?

În ceea ce privește alfabetizarea, veți suna de asemenea. Cu al doilea tip de oameni este invers, iar aici același exemplu lucrează cu o ședință veșnică asupra exercițiilor din școală sau institut. Poți să stai cel puțin zece ani, dar nu vei vorbi. Toate aspectele limbii ar trebui studiate și practicate în mod egal dacă doriți să folosiți pe deplin limba și să fiți pregătiți pentru orice situație lingvistică.

7. Alege materiale de înaltă calitate

Nu vă sfătuiesc să vă limitați la manuale - acestea oferă o bază pe care deja vă construiți experiența. Mai mult decât atât, acestea devin foarte repede învechite. Este foarte ușor să verificați calitatea și relevanța manualului: uitați-vă la anul publicării și asigurați-vă că defilați, acordând atenție vocabularului.

Din păcate, Rusia are încă multe tutoriale și chiar retipărit în fiecare an, ci un mod misterios, chiar și în cele mai recente ediții pot fi găsite cuvinte ca „birou“. Nu este un semn bun, dar aceasta nu înseamnă că ar trebui să ne scape pur si simplu de aceste materiale - încercați să vă pentru a verifica relevanța diferitelor cuvinte și expresii, verificarea a ceea ce scriu despre acest lucru sau că exprimarea mass-media pe internet, interesat de un profesor sau prieteni din străinătate. Orice informație poate fi verificată dacă nu este prea leneșă.

8. Aflați cum este convenabil pentru dvs.

Suntem cu toții diferiți și ne amintim de noi informații în moduri diferite. Cineva apucă să zboare, cineva trebuie să repete același lucru de o sută de ori. Acest lucru nu este bun sau rău, sau în nici un caz nu înseamnă că cineva este inteligent, iar cineva este prost - sunt doar moduri diferite de percepție. Cred că limbile sunt disponibile pentru toată lumea, este doar că trebuie să lucrați diferit cu oameni diferiți.

Un profesor bun ia în considerare caracteristicile elevului și ajustează programul pentru el. Nu ezitați să întrebați întrebări sau ceva de întrebat din nou, să cereți din nou o explicație a regulii sau să faceți o muncă suplimentară pentru a lucra. Învățați și este în interesul dumneavoastră să aveți un rezultat decent la ieșire.

Sfatul cel mai util al tuturor celor zece. Oamenii sunt extrem de diferiți, iar ceea ce se întâmplă cu cineva nu vă poate potrivi deloc. Căutați metoda dvs.!

9. Călătorii!

Și nu numai în lume, ci și în vasta Internet - la urma urmei, ne unește și ne permite să comunicăm cu oameni din acele țări în care probabil că nu vom intra niciodată. Pe Internet puteți găsi mereu informații actualizate despre limbă, consultați mass-media, faceți prieteni din alte țări și comunicați cu ei.

10. Distrează-te

Limbile acelor țări și culturi care ne interesează sunt mai bune și mai rapide. Este foarte dificil să afli că suntem plictisiți sau neînțelegeri. Odată ajuns la universitate, am avut de învățat limba unei țări din Orientul Îndepărtat timp de doi ani, oameni și cultura din care nu numai că nu erau aproape de mine, doar că nu mi-a plăcut.

Doi ani de bâlbâire proastă și gândul că nu voi folosi această limbă în viața mea - în cele din urmă, nu-mi amintesc o singură regulă. Este necesar să se bucure de totul de la viață, iar limba nu este o excepție - la urma urmei, limba nu este doar un set de cuvinte, ci o nouă cultură și psihologie, o viziune diferită asupra lumii care extinde granițele și ne dezvoltă continuu.

Distribuiți acest link:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: