Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

Fotografiați un peisaj

Peisajul este unul din genurile mele preferate. Acest lucru este greu de crezut, dar nici un loc în lume nu poate fi fotografiat de două ori exact același lucru: în funcție de timpul anului, punctul de fotografiere, iluminare, nor și chiar temperatura, imaginea va fi nouă de fiecare dată. Am chiar și locurile mele preferate, pe care le trag destul de regulat, de fiecare dată când devin absolut diferite în conținut de chestii.







Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

Luat pe Carl Zeiss Touit Distagon T * 12mm f / 2.8

Instalații X-T1: ISO 1600, F13, 1/100 s, 18,0 mm echiv. 7 MB Download RAW

Pentru mine, fotografierea peisagistică este în primul rând o lucrare cu culoare. Este extrem de important pentru mine să păstrez culorile pe care ochiul a văzut în imagine. Din păcate, nu toate camerele sunt capabile de acest lucru astăzi. În lupta pentru zgomot redus mulți producători de aparate de fotografiat au uitat de culoare. Pe fundalul lor, camerele din seria Fujifilm X nu înceapă să mă mulțumească cu transmisia lor de culori. Fujifilm X-T1 nu face excepție. În acest sens sunt convins literalmente de primele cadre ...

Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

Fotografiat pe Fujinon XF 14mm F2.8 R

Instalații X-T1: ISO 250, F7.1, 1/100 s, 21,0 mm ech. 5,0 MB

La apus, merg cu familia pentru a merge în afara orașului. Primăvara este în aer liber, dar frunzele încep să apară doar pe arbori în unele locuri. Nenumăratele galbene de la soare și de pădurea primăvară predomină în jur. Fotografiere în astfel de condiții nu este cea mai ușoară sarcină pentru aparatul foto. Dar trebuie să plătim un omagiu Fujifilm X-T1. Ea stabilește fără echivoc balansul de alb, fără a scoate cadrul în direcția culorilor nenaturale. Și cel mai important - în cadru este transmis perfect o nuanță a cerului, care în mod efectiv umbrește tonurile calde din această imagine.

Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

Fotografiat pe Fujinon XC 50-230 mm F4.5-6.7 OIS

Instalații X-T1: ISO 250, F13, 1/100 s, 345,0 mm ech. 6 MB Download RAW

În general, transmisia de culori a nuanțelor albastre și verzi este hobby-ul camerelor Fujifilm. Specialiștii acestei companii, care au lucrat odată cu producția de film, au reușit să-și transfere cunoștințele în fotografie digitală. În timpul testului X-T1, am reușit să vă asigur că: culoarea cerului și culoarea frunzelor (și în acest caz, acele) sunt întotdeauna transmise cu precizie, cu păstrarea tranzițiilor tonale fine și a nuanțelor minuscule. Pentru un fotograf peisaj acest lucru este important!

Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

Carl Zeiss Touit Distagon T * 12 mm f / 2,8

Instalații X-T1: ISO 400, F8, 1/105 s, 18,0 mm echivalente. 7 MB Download RAW

Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

Fotografiat pe Fujinon XF 23 mm F1.4 R

Instalații X-T1: ISO 400, F5.6, 1/220 s, 35.0 mm ech. 4.0 MB Download RAW

În timpul fotografiei peisajului folosesc adesea un afiș înclinat: vă permite să faceți fotografii confortabile din punctele inferioare și să adăugați peisajului un prim plan unde nu era. Uneori mă concentrez în mod deliberat pe anumite părți ale primului plan, cum ar fi iarba, pentru a estompa fundalul și pentru a face imaginea mai voluminos. Nu-mi pot imagina cum aș trage fără o afișare oblică într-o astfel de situație ...

Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

Carl Zeiss Touit Distagon T * 12 mm f / 2,8

Instalații X-T1: ISO 640, F13, 1/100 s, 18,0 mm echiv. 6 MB Download RAW

Următoarea serie de poze pe care le fac deja în oraș. Nu sunt prea îndrăgostită de fotografierea peisajelor orașului în timpul zilei: lumina puternică a unui soare în picioare creează un contrast inutil în cadru, imaginile pierd volumul. Da, și culoarea nu este atât de interesantă: cerul albastru și betonul gri - maximul pe care vă puteți baza. Așadar, așteptând o lumină de seară interesantă, mă distrez cu arhitectura de fotografiere și, în același timp, înțeleg setările camerei.

Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

Fotografiat pe Fujinon XF 14mm F2.8 R







Instalații X-T1: ISO 200, F8, 1/150 s, 21,0 mm ech. 7 MB Download RAW

Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1
Instalații X-T1: ISO 200, F8, 1/240 s, 21,0 mm ech. 7,0 MB

De exemplu, am găsit o funcție de bracketing interesantă cu modelarea filmului. Eu însumi aleg trei opțiuni pentru modelarea filmului, care va fi folosit pentru bracketing. Mă opresc pe setarea standard, profilul Velvia (cu acest profil pe care l-am făcut aproape toate cadrele de astăzi) și "filtrul monocrom + roșu". Ultima setare a fost aleasă nu întâmplător: este cu filtrul roșu în fotografie alb-negru pentru a obține cele mai spectaculoase imagini într-o zi însorită. Filtrul roșu întunecă foarte mult nuanțele albastre, permițându-vă să faceți cerul albastru mai mult contrast și uneori mai dramatic.

Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

Modelarea filmului "Standard"

Instalații X-T1: ISO 200, F8, 1/550 s, 73,0 mm ech. 5,0 MB

Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

Velvia Film Simulation

Instalații X-T1: ISO 200, F8, 1/550 s, 73,0 mm ech. 5,0 MB

Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

Modelarea filmului "B & W + filtru roșu"

Instalații X-T1: ISO 200, F8, 1/550 s, 73,0 mm ech. 5,0 MB

Apropo, bracketing-ul se poate face nu numai cu modelarea filmului. Executarea bracketing-ului este de asemenea disponibilă, de ISO, de un interval dinamic și de balansul de alb.

Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

Înclinarea dinamică a intervalului

INSTALAȚII X-T1: ISO 800, F8, 1/25 s, 27,0 mm echivalente 6,0 MB

Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

Înclinarea dinamică a intervalului

INSTALAȚII X-T1: ISO 800, F8, 1/25 s, 27,0 mm echivalente 5,0 MB

Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

Înclinarea dinamică a intervalului

INSTALAȚII X-T1: ISO 800, F8, 1/25 s, 27,0 mm echivalente 6,0 MB

În același element de meniu în care sunt ascunse setările de bracketing, găsesc setările modului ADV (moduri suplimentare de fotografiere). Aici pentru serviciile fotografului există mai multe filtre digitale spectaculoase. Sunt un fan ardent al filtrului "efect în miniatură", permițându-vă să faceți fotografii care arată ca cadre împușcate cu lentile cu tilt-shift. Poziția zonei de claritate coincide cu zona de focalizare - totul este simplu și logic! Cele mai interesante sunt imaginile preluate dintr-un punct înalt, de exemplu de la un pod. Atunci cadrul generează o iluzie a lumii jucăriilor.

Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

Fotografiat pe Fujinon XF 18-55mm F2.8-4 R LM OIS

Instalații X-T1: ISO 200, F8, 1/3 s, 27,0 mm ech. 3,0 MB

Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

Fotografiat pe Fujinon XF 18-55mm F2.8-4 R LM OIS

INSTALAȚII X-T1: ISO 400, F9, 1/140 s, 67,0 mm echivalente. 4.0 MB Download RAW

Pentru astfel de experimente, aștept momentul în care soarele dispare în spatele orizontului. Imediat după apus, cerul începe să-și schimbe culoarea, devenind aproximativ o oră gros albastru. Acest albastru este în mod efectiv umbrit de iluminatul orașului galben. Condiții ideale pentru fotografiere! Principalul lucru este să iei un trepied cu tine. Știu că aparatul foto este capabil să tragă bine la ISO ridicat. Dar vreau să scot detaliile maxime de la Fujifilm X-T1.

Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

Fotografiat pe Fujinon XF 14mm F2.8 R

Instalații X-T1: ISO 200, F11, 4 s, 21,0 mm echivalente. 6 MB Download RAW

Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

În plus, nu mi-e dor de ocazia de a filma cu o expunere lungă. Îmi place să scot efectiv viața de seară a orașului pe fundalul clădirilor statice: nave, mașini, oameni - ei lasă doar o urmă în cadru.

Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

Fotografiat pe Fujinon XF 14mm F2.8 R

Instalații X-T1: ISO 200, F11, 5 s, 21,0 mm echivalente. 6 MB Download RAW

Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

Fotografiat pe Fujinon XF 14mm F2.8 R

Instalații X-T1: ISO 200, F11, 4 s, 21,0 mm echivalente. 5.0 MB Descărcați RAW

Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

Fotografiat pe Fujinon XF 14mm F2.8 R

Instalații X-T1: ISO 200, F8, 3 s, 21,0 mm ech. 5.0 MB Descărcați RAW

În mod literal după câteva trageri pe Fujifilm X-T1. Pot spune cu certitudine: această cameră este o alegere ideală pentru cei cărora le place să fotografice peisaje. Mai întâi de toate - din cauza culorii excelente și a detaliilor înalte ale imaginilor. În al doilea rând - datorită dimensiunilor compacte ale camerei în sine și ale sistemului optic. În rucsacul meu se află Fujifilm X-T1. trei lentile, iar spațiul liber este suficient pentru cel puțin un astfel de set. Da, și cântărește un astfel de set destul de puțin.

Fotografiați un peisaj pe fujifilm x-t1

Fotografiat pe Fujinon XF 14mm F2.8 R

Instalații X-T1: ISO 200, F8, 2 s, 21,0 mm echivalente. 6 MB Download RAW







Trimiteți-le prietenilor: