5 sfaturi pentru alegerea unui monitor pentru Mac

5 sfaturi pentru alegerea unui monitor pentru Mac

"P" este diversitatea. Un set de criterii pentru a nu pierde.

Apropo, în acest subiect am discutat deja despre alegerea tastaturii pentru Mac, dar aici am definit nuanțele șoarecilor moderni, pe care trebuie să le acordați atenție. Astăzi, am selectat cinci criterii pentru alegerea unui monitor. pentru a nu pierde.







1. Desemnați-vă criteriile de proiectare. Este cu siguranță importantă

5 sfaturi pentru alegerea unui monitor pentru Mac

De exemplu, astăzi, când selectez echipamentul necesar, mă concentrez pe minimalismul și materialele de cea mai înaltă calitate din design. Am nevoie de o soluție fără extra ryushek. De exemplu, acest model este foarte multumit - nimic inutil.

De asemenea, menționez posibilitatea de a lucra cu periferice. Toate dispozitivele suplimentare necesare pot fi conectate la monitor. Și pentru a începe, este suficient să conectați un singur cablu în MacBook. Este foarte convenabil.

În plus, trebuie să vă conectați cu MacBook Pro fără adaptoare - prin HDMI sau Thunderbolt.

2. Selectați tipul de matrice și rezoluție. Luați în considerare argumentele pro și contra

5 sfaturi pentru alegerea unui monitor pentru Mac

Astăzi pe piață există trei tipuri de matrice: TN + film, IPS și MVA / PVA. Fiecare dintre opțiuni trebuie luată în considerare în funcție de următoarele caracteristici - timpul de răspuns, unghiurile de vizualizare, redarea culorilor și contrastul. Din costul abstractizării în principiu - trăim odată.

  • Filmul TN + are un timp de răspuns minim, nu cele mai mari unghiuri de vizionare, o calitate medie a culorii și un contrast relativ scăzut.
  • IPS se distinge printr-un timp de răspuns mediu, unghiuri maxime de vizualizare, o calitate ridicată a randării culorilor și un contrast excelent.
  • MVA / PVA se caracterizează prin același timp de răspuns mediu, aceleași unghiuri maxime de vizualizare, calitatea medie a culorilor și cele mai ridicate niveluri de contrast.

Eu însumi am încă tendința de a IPS, dar printre opțiunile externe interesante în acest caz este disponibil numai Apple Thunderbolt Display. care nu respectă densitatea pixelilor și a altor parametri. Prin urmare, ceva asemănător acestui model de la Philips cu rezoluție Ultra HD se va potrivi cu mine. Până la momentul cumpărării, Apple poate prezenta încă monitoare 4-5K, dar până acum am ales din ceea ce este.







3. Decideți numărul de monitoare. S-ar putea să nu fie suficient

5 sfaturi pentru alegerea unui monitor pentru Mac

Cred că niciunul dintre cititorii noștri nu trebuie să explice oportunitatea utilizării mai multor monitoare în același timp. Eu construiesc în mod regulat eu Julia Caesar și joc multitasking. Și pentru asta nu mai am nevoie de un ecran suplimentar.

În timp ce mă gândesc la două monitoare (de exemplu, la același ASUS 28 "Ultra-HD PB287Q) ca unul mare. În cazul meu, unul dintre ele va fi pe dreapta într-o orientare verticală (această poziție este convenabilă pentru știri infinit de lungi și alte benzi).

4. Estimați dimensiunea necesară. Și nu exagerați.

5 sfaturi pentru alegerea unui monitor pentru Mac

Sunt sigur că atunci când alegeți un monitor, este important să identificați în mod clar scenariile pentru utilizarea acestuia. De exemplu, înțeleg că am nevoie de el pentru a crea conținut, nu pentru consum. Prin urmare, nu are sens să facem un televizor dintr-un instrument de lucru.

Nu uitați de distanța confortabilă dintre ochi și monitor. Cu soluții de 27 de inci și mai multe, este convenabil să lucrați la lungimea brațului și chiar mai departe. Dacă spațiul nu permite, este mai bine să acordați atenție opțiunilor mai mici.

5. Înțelegeți raportul de aspect. Soluții convenționale, largi și ultra-largi

5 sfaturi pentru alegerea unui monitor pentru Mac

Majoritatea monitoarelor de astăzi disponibile pe piață au un raport de aspect de 16:10 sau 16: 9, iar soluțiile clasice 4: 3 și 5: 4 au încetat de mult să fie luate în serios. Plus - versiuni ultra-largi cu un raport de lățime la înălțime de 21: 9.

Dacă vorbim de o polisemie reală și o productivitate ridicată, trebuie să luăm în considerare monitoarele, ceea ce ne va permite să lucrăm fără probleme cu două aplicații și chiar mai mult.

Dar aproape toate versiunile ultra-largi au un design curbat. La primele senzații după câteva ore de lucru în proces - un pic neobișnuit. Și eu însumi nu-mi place apariția lor. Prin urmare, toate acestea tindeam la o pereche de monitoare.

Ce altceva să acordați atenție?

5 sfaturi pentru alegerea unui monitor pentru Mac

Ce este important pentru tine când alegi un monitor pentru Mac?

În timp ce există o discuție, mă îndrăgnesc din ce în ce mai mult cu Philips Brilliance 4K Ultra HD 288P6LJEB. Se potrivește deloc, dar multe dintre criteriile mele. Acum caut sa-l cumpar.

Doriți să primiți știri de la Apple? Da | nu

5 sfaturi pentru alegerea unui monitor pentru Mac

A existat un schimb valutar online cu rata de îngheț. Stabilirea beneficiului

Cum să reveniți din iOS 10







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: