3 Metode de eliminare a barelor de defilare în fila iframe

Există multe modalități de a elimina barele de derulare. Voi arăta 3 dintre ele pe care le-am aplicat și care sunt verificate.

Motive pentru apariția barelor de defilare.

  1. Conținutul din file pe lățime depășește 520 de pixeli.
  2. Dacă conținutul nu depășește 520 de pixeli, există liniuțe și datorită lor lățimea totală este mai mare de 520 de pixeli.
  3. Înălțimea conținutului depășește 800 de pixeli. Implicit, iframe-ul este calculat la o înălțime de 800 pixeli fără bare de defilare. Dacă înălțimea este mai mare, conținutul dvs. va fi fie tăiat, fie va apărea o bară orizontală de derulare orizontală și orizontală (în funcție de aspect).

Metoda numărul 1.

Aplicație de valoare: - introduceți ID-ul aplicației. Valoarea înălțime: - scrieți înălțimea dorită.







Metoda numărul 2.

Astfel am folosit cel mai adesea. Avantajul său: scriptul elimină barele de defilare, chiar dacă înălțimea filei se modifică dinamic. Adică după ce ați configurat totul și puteți fi sigur că barele de defilare nu vor fi atunci când creșteți înălțimea conținutului din fila. Acest scenariu este alcătuit din două părți. Prima parte este inserată înaintea etichetei de închidere . Cod exemplu pentru prima parte.







Iar cea de-a doua parte este introdusă înainte de eticheta de închidere . Cod exemplu pentru a doua parte.

Trebuie doar să înlocuiți aplicația de identificare în a doua parte a codului și asta este. Puteți să copiați în siguranță cele două părți și să le inserați în fișierul html sau php.

Metoda numărul 3.

Această metodă este utilizată în filele iframe de pe paginile oficiale Facebook. Recent am aplicat-o numai. Este simplu, versatil și elimină barele de derulare la orice înălțime. Acest script este inserat imediat după etichetă . Cod exemplu.

În acest cod, trebuie să înlocuiți numai ID-ul aplicației și totul. Valoarea FB.Canvas.setAutoGrow (10) este intervalul pentru actualizarea înălțimii și lățimii filei iframe, astfel încât barele de defilare să nu apară. În acest exemplu, valoarea sa este de 10 ms. Se recomandă specificarea de la 10 la 100 ms.

În acest caz, totul ar trebui afișat așa cum ar trebui.

Acum, pentru dvs. problema barurilor de defilare nu va fi și vă puteți concentra pe rezolvarea problemelor tehnice principale.

P.S. De asemenea, țineți întotdeauna în minte CSS. Este necesar să eliminați toate indicațiile în mod implicit. Cum să faceți acest lucru, i-am spus în următorul articol.

Înregistrări similare:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: