25 - Asta e mult sau puțin

Astăzi mulți oameni sunt interesați de întrebarea "Câți studenți ar trebui să fie în clasă?" Autoritățile cer elevilor din clasă să fie cel puțin 25 de ani și doresc să desființeze clasele mici și școlile. Dar, în timp ce studiază într-o sală de clasă cu un număr mic de copii, elevul are ocazia unei abordări individuale și primește mai multă atenție din partea profesorilor.







A votat 143 de persoane. Au abținut 4 persoane.

În mare, pentru că nu toată lumea va avea timp să ceară =))))
YYYYYY

1 pe 15 noiembrie, la 18:44 - Denis

Da, cu atât sunt mai puțin studenții, cu atât este mai bine pregătirea.

0 15 noiembrie, ora 18:45 - Andrey

* În marele mai bine, deoarece echipa este mai mult, atunci veți găsi mai multe personalități diferite pentru comunicare.

* Dar acum a venit ideea că este, de asemenea, mai bine să studiezi într-o clasă mică, pentru că profesorul este mai ușor să lucreze cu un număr mic de oameni.

Trebuia să mă abțin să răspund. = (

1 noiembrie 15, ora 19:56 - Daria

Aflați mai bine într-o clasă mică. Din moment ce profesorii pot lucra individual), în clasele inferioare nu se observă, dar mai vechi și dreptul zametno.A fiu sincer, cred că în cazul în care o mulțime de oameni, cu atât mai interesant și mai distractiv (bine, cu excepția cazului, desigur, clasa prietenos), în al doilea decât în ​​clasă mai lungă oameni, cu atât mai mulți prieteni și noi aventuri.

0 pe 15 noiembrie, la 10:01 - Mansour

Aflați mai bine într-o clasă mică. Toți vor avea timp să ceară. Și nu există zgomot în lecții. iar profesorul nu este întotdeauna nervos.

0 16 noiembrie, la 10:15 - Anastasia

Desigur, în mic, deoarece profesorul va avea timp să pună întrebări tuturor, să dea materialul, ținând seama de abilitățile individuale ale elevilor, dorința lor este de a învăța. De asemenea, este de remarcat faptul că sănătatea nu este atât de rea - există un zgomot mai puțin, iar profesorul urmărește să se asigure că elevii stau în mod egal. Profesorul va fi capabil să dezvolte programe pentru elevii cu abilități talentați sau invers, pentru studenții care rămân în urmă, vor fi și mai puțin distrași. Puteți locui pe toată lumea la un birou în funcție de preferințele individuale. În plus, munca diversă a profesorului va testa mai puțin timp și, prin urmare, acesta este un plus pentru profesori! Și cu prietenii poți să vorbești și după ore, așa că va fi chiar mai bine!

0 pe 16 noiembrie, la 13:54 - Dmitry

dar cu un bine clasa mica și este mai ușor de stăpânit, iar cei care învață bine, iar dacă elevul prost studiile, atunci, desigur, este rău, pentru că înainte de toate vin repede și avantaje impun în cazul în care clasa este mare, cum ar fi concursuri, concursuri, desfășurate la viteza în școală între clase, desigur, clasa în care un număr mare de vyigrvaet

0 16 noiembrie, la 19:23 - abdula

Cred că este mai bine să studiezi într-o clasă mare, pentru că poți găsi mai mulți prieteni și prieteni nemaipomenit. Am 29 de oameni în clasă, este destul de mult, iar asta are plusurile și minusurile. De la profesioniști, puteți distinge următoarele: există cineva cu care să vorbiți la lecții și schimbări)), controlul este mai probabil să primească ajutor de la kago, puteți extinde în mod semnificativ cercul de prieteni. Bineînțeles, acest lucru nu implică o bună învățare a materialului în lecții, dar nu tot timpul în care se distruge granitul științei! Uneori vă puteți distra, adică, ce să vă amintiți la vârsta adultă.
Mai puțin este mai puțin - este diferit, un fel de conflict, precum și distragerea în clasă a conversațiilor externe. Dar, la fel, împreună - mai distractiv și mai prietenos. Chiar dacă sunteți în conflict cu cineva din sala de clasă, puteți oricând să fiți de acord cu acea persoană și să găsiți un limbaj comun. Dar conflictele nu sunt nimic, se întâmplă tuturor.
Desigur, pluses sunt mai mult decât minusuri, așa că am ales că este mai bine să studiezi într-o clasă mare.

0 pe 16 noiembrie, la 19:58 - Andrey

M-am abținut de la a răspunde la această întrebare, deoarece cred că dacă clasa este mare și prietenoasă, liniștită. nu în același mod de a studia bine, de exemplu, în clasa noastră 32 de oameni sunt toți prietenoși liniștit, iar în clasa mea anterioară 22, dar toți cei dirutsya atât de tari jură la mate. aceasta este opinia mea și experiențele mele

0 17 noiembrie, ora 17:23 - Maxim

Cred că cu cât este mai mică clasa, cu atât mai bine avem 23 de oameni în clasă și au fost 32 de minute.
În primul rând:
Când au fost 32 de persoane, profesorul nu a avut timp să liniștească pe toată lumea și să explice tema și, prin urmare, a cerut o mulțime de teme.
În al doilea rând:
Învățătorul rar mi-a întrebat pentru că ea a fost tripleți de votare sau dvishnikov. Sunt bun, așa că nu am fost aproape niciodată întrebat.
În al treilea rând:
Unele erau niște casete de chat și le împiedica să studieze la lecție, să facă zgomot, să vorbească și să râdă.
Și acum sunt în al șaselea și deja un an avem 23 de oameni. Iată profesioniștii.
În primul rând:
Eliminate huligani și materinshinikov.Stalo mai ușor de înțeles materialul. Nimeni nu este distras.
În al doilea rând:
Au rămas numai studenți excelenți și horoshisty.Stali mai des întreabă.
În al treilea rând:
Acum, profesorul spune rapid tema, avem mult timp în clasă, mai puțin temele.
Aici.
Dar pe schimbarea pe care o văd cu acei prieteni care sunt eliminați din clasă și se distrează!

0 pe 20 noiembrie, la 10:16 - Sasha

Este mai bine să învețe într-o clasă mică, master gestionează toate sondajele, o sală de clasă mare pentru a găsi prieteni dificil, pentru ca să se mențină relații bune cu toate imposibilul, dar într-un mic, atunci când aproape întreaga clasă de cei mai buni prieteni pentru a studia mult mai bine!







0 pe 20 noiembrie, la 10:37 - Lera

Cred că norma este de 25 de persoane
- pentru un număr mai mare de încălcări de note și școală de amendare am avut-o deja = (
- dacă este mai mică de 25, atunci clasa nu poate fi împărțită în lecții de limba engleză, (problema) de informatică, există mai puține fonduri pentru școală. profesor, în orice caz, să nu plătească mai mult de 25, adică, în cazul în care clasa de 21 de persoane - cele 21 și 30 în cazul în care -. numai pentru 25 (separat pentru fiecare clasă care este, există două clase de 30 de persoane și 1 clasă - 15 persoane, profesorul lucrează în toate cele trei clase și primește pentru 25 + 25 + 15 = 65 de persoane.

deci nu este povara profesorilor, dimpotrivă - cu cât sunt mai multe clase, cu atât mai mult este încărcătura - sau pentru două clase de 2 lecții, de exemplu geografie sau pentru trei.

statistici reale în școli - clase de 23-27 persoane.
Avem mai multe paralele - pentru 30 de persoane - bine, atât de mult au colectat, când au permis 30 de persoane să recruteze
Acum, în prima clasă, 26-27 persoane sunt recrutați - nu mai sunt. și în comparație cu anii precedenți, acum sunt mai mulți studenți, în curând nu vor mai fi destule clase - s-au purtat în ultimii 5 ani, acum restabilim.

Deci am peste 25 de ani Puteți găsi mulți prieteni deja pentru a gusta.

0 pe 20 noiembrie, la 13:38 - Yana

Am o întrebare. Cotatia: "Daca mai putin de 25 de ani, atunci clasa nu poate fi impartita in lectii de limba engleza, (problema) de informatica"

Și de ce nu o puteți împărți? dar într-un grup se va studia pentru o persoană mai mult / mai puțin, nu o tragedie.

0 pe 20 noiembrie, la 20:26 - Dmitri

Ei bine, când am fost împărțiți, noi nu am putut și am vrut să avem totul într-o singură grupare, dar apoi băiatul sa mutat și a devenit egal =))

0 pe 20 noiembrie, la 21:15 - Yana

Proiecte open source. un caz serios;))).

0 pe 21 noiembrie, la 12:07 -

0 pe 22 noiembrie, la 13:53 - Yana

avem în clasă doar 15 persoane (deși în paralel pentru 30-28 persoane)
și mi se pare că tot mai bine este STUDIUL într-o clasă mică, tk
1. Mai puține surse de copiere, cele pe care le veți învăța în cele din urmă
2. atunci când chemați la bord sau problema persoanelor mai puțin, acesta este un plus, chiar nu este nevoie să vă dezabonați ..
3. Mai puțin zgomot și dezastre, pe care tu și profesorul în plus ..
4. Sarcini individuale +
dar pentru FRIENDSHIP există clase paralele, toate la fel în școală pentru a învăța mai mult decât mergem spre comunicare.
dar clasa mică are, de asemenea,
1. puțin profesori z.p (în majoritatea cazurilor numărul de elevi)
2. Totuși, și competițiile școlare, cu o clasă mică, nu sunt întotdeauna de succes
3. Mai puțin ajutor, nu numai în studiu, ci în general.

Hurray-hurray)) Primul sondaj, pe care încă îl pot răspunde cu siguranță.
Deci, răspunsul meu este acela de a studia mai bine într-o clasă mică.
De ce? Argumentele sunt suficiente și poate o voi repeta undeva.
1. Despre munca individuală
Desigur, în acest caz, este posibilă munca individuală, astfel încât 25 de persoane din clasă sunt încă multe. În opinia mea, în clasă ar trebui să existe în mod optim 14-15 persoane - cu un număr atât de mare de oameni, profesorul poate lucra în mod normal pentru lecție.
2. Despre școală "Luptele fără reguli"
Este mult mai ușor să liniștiți un astfel de număr de oameni decât o mulțime de 25+.
3. Despre relația
Atunci când există mai puțin de 20 de elevi în clasă, relația dintre ele devine mai caldă. Clasa devine mai coerentă. Ei bine, aici este instinctul;

În loc de a 4-a sau de concluzie:
Iată părerea mea: este mai bine, bineînțeles, dacă în școală au fost multe clase mici (în ceea ce privește numărul de elevi) decât una mare. În general, fiecare clasă 25 + se împarte în 2 - cel mai mult. Aceasta, probabil, va fi dezavantajoasă pentru stat, deoarece va fi necesar să crească numărul de ore pentru cadrele didactice și, respectiv, salariile. Sau invita altele noi. Dar atunci calitatea educației noastre va crește și totul se va schimba în bine;

0 pe 21 noiembrie, la 12:32 - Liza

În ciuda faptului că sondajul este deja încheiat, nu voi fi de acord cu problema coeziunii. Nu depinde de numărul de personaje al oamenilor. Avem de la clasa întâi de la 27 la 30 de persoane, copiii au venit în fiecare an, dar încă comunicăm între noi și cu cei care ne-au părăsit! Clasa este mare și prietenoasă!

Și cred că este mai bine să studiezi într-o clasă de cel mult 15 persoane.
În primul rând, într-o clasă în care elevii nu sunt mult mai ușor pentru profesor și studentul însuși, pentru lecție puteți discuta toate subiectele de interes pentru dvs., profesorul poate intervieva toate și poate ajunge la toată lumea.
În clasele în care elevii nu prea au întotdeauna un echilibru echilibrat între elevi și profesori.
Desigur, dacă o persoană și-a stabilit un scop de a studia și de a ajunge la unele înălțimi, atunci în orice caz el se va ocupa și va realiza totul. indiferent cât de mare era clasa lui.
Așa că am ajuns la concluzia că educația este cea mai bună într-o clasă mică unde totul va fi exact și în locurile sale.
Unde va exista întotdeauna înțelegere și echilibru în tot.
Profesorul nu plânge, copiii sunt calm și nu jerky, toată lumea are timp pentru tot.
Și există, de asemenea, clase prietenoase, cu un număr mic de copii, în care toată lumea se odihnește împreună, organizează diverse teste și excursii.
Și toată lumea este fericită și în acord cu ceilalți.
Sunt pentru o clasă mică.

Atât clasa mare cât și cea mică au caracteristicile lor pozitive:

CLASA MICI
+ în astfel de clase, schimbările nu creează astfel de "rabii" ca și în clasele mari, și acest plus părinții, de asemenea, pentru că mai puțini bani vor merge pentru a repara
+ profesorii au șansa de a cere tuturor o lecție
+ într-o mică tăcere colectivă domnește mai des la lecții. acesta este un subiect bun. asta. iar profesorul și studentul vor avea mai mulți nervi pentru alte situații de viață mai importante

CLASA BIG
+ Mai mult o persoană, cu atât mai multe oportunități de a găsi un prieten sau chiar prima dragoste

Nu știu despre tine, dar am găsit mai multe avantaje într-un mic klasse.No mai bine să încredințeze alegerea părinților de clasă - ei știu exact ce se va apropia mai mult: clasa în cazul în care o mulțime de prieteni, sau în cazul în care vi se va cere în clasa.
ÎNCĂ;)

0 pe 21 noiembrie, la 20:15 - Dasha

Mi se pare că în marele mai bun!
Deci, este mai prietenos și nu toată lumea va putea să întrebe =)))

1 22 noiembrie, la 12:19 - Katia

Sunt pentru clase mari!
Da, uneori, nu ați învățat o lecție pe care o credeți: dacă nu ați întreba! Și la urma urmei, noroc și nu întreba. Pentru că este o mulțime de oameni, trebuie să întrebați cei de doi ani care au nevoie de note. Și nici măcar nu se gândesc la elevii de onoare că nu pot învăța ceva.
Și fiindcă sunt mult mai mulți prieteni, comunicare, distracție. Astăzi, de exemplu, Sanya veselă dvechnik a venit cu un lucru: baloane fixate și au tras apă în ele. A jucat toată ziua) A fost distractiv așa că a fost) Adevărul a zburat, dar a meritat)

1 pe 22 noiembrie, la 6:59 - Oksana

avem în clasă toate 36, și nu mă plâng!
Dacă nu scot partea de jos, îl voi scrie de la celălalt. )
În general, sunt necesare clase mari!
dacă vor fi 40 de noi, nu vor fi distribuite nici la 2 clase, iar dacă sunt 42, ele vor fi distribuite!

1 noiembrie 23, la 17:27 - Denis

Pe cont propriu vreau să-i felicit pe toți tipii cu începutul noului an universitar! Începutul unui nou an (deși academic) este ca începutul unei noi vieți și, deși nu întotdeauna, ar trebui să fie bucuros, chiar dacă.

Datorită faptului că administratorii clasei nu au întotdeauna timp să urmărească ceea ce se întâmplă în chat, am încredințat această responsabilitate lui Maxim Industriev. Acum, Maxim are o "poziție" - un moderator.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: