10 Diverse fapte despre visuri - colțul meu mic

Dreaming - percepția subiectivă a imaginilor (vizual, auditiv, tactil și altele) care apar în mintea unui om de dormit (probabil, și alte mamifere).







O persoană care visează în timpul somnului, de obicei, nu înțelege că el este adormit și percepe visul ca o realitate obiectivă. Oferim 10 fapte despre vise.

1. Sunteți paralizați în timpul somnului.

10 Diverse fapte despre visuri - colțul meu mic
În timpul somnului, corpul este practic paralizat. Poate că acest lucru se întâmplă pentru a proteja corpul de mișcările care sunt reproduse într-un vis. Potrivit Wikipedia: "Glandele încep să elibereze un hormon care ajută la adormire. După aceea, neuronii trimit un semnal către măduva spinării, care determină relaxarea corpului și, ulterior, o paralizează complet. "

2. Stimulările externe ne pot invada visul

10 Diverse fapte despre visuri - colțul meu mic
Îmbinarea este un sentiment care poate fi experimentat atunci când realitatea este invadată de visele noastre. De exemplu, sunetele ambientale devin fundalul somnului.

3. Oamenii care renunță la fumat văd vise mai luminoase

10 Diverse fapte despre visuri - colțul meu mic
Fumătorii cu experiență care renunță la fumat recunosc că au început să vadă vise mai luminoase decât cele pe care le-au văzut când fumau. Potrivit jurnalului de psihologie anormală, printre 293 de fumători care nu fumau de la 1 la 4 săptămâni, 33% au văzut vise de fumat. 97% nu au avut astfel de vise. Acestea au fost marcate ca mai luminoase decât de obicei și au fost un simptom al renunțării.

Anonymus: Nu voi spune nimic mai viu, dar după ce am renunțat la fumat, visele s-au schimbat cu adevărat. Anterior, am visat la orice turbiditate abstractă și neplăcută. Visează de câteva ori pe săptămână.
După ce am renunțat la fumat, toată această mișcare a început să viseze în fiecare noapte. Chiar a fost neplacut să mă culc. Dar, după un timp, totul a scăzut. Și acum, trei ani mai târziu, după ce am renunțat la fumat, visez visuri excepțional de plăcute, care sunt o plăcere să văd!

4. Visele au un subtext

10 Diverse fapte despre visuri - colțul meu mic
Limba visei este profund simbolică. Nu credeți că lucrul visat este imaginea principală a somnului. Rezolvarea limbii viselor este destul de dificilă.

5. Nu toată lumea visează la vise colorate.

10 Diverse fapte despre visuri - colțul meu mic






12% dintre oameni văd doar vise negre și albe. Ceilalți - își văd visurile în culori pline. Temele viselor sunt destul de frecvente: căderea, alergarea, experiența sexuală, întârzierea, întâlnirea cu cei morți, pierderea dinților, eșecul la examen, accident.

6. Oamenii doar visează despre lucrurile pe care le cunosc.

10 Diverse fapte despre visuri - colțul meu mic
În visele noastre, întâlnim adesea oameni necunoscuți. Cu toate acestea, de fapt, mințile noastre nu vin cu aceste chipuri. Aceștia sunt oamenii reali pe care i-am întâlnit de-a lungul vieții noastre. Pur și simplu nu-ți poți aminti. Un ucigaș rău din coșmarul tău poate fi tipul care a alergat mașina tatălui tău când erai copil.

7. Visele previne psihoza

10 Diverse fapte despre visuri - colțul meu mic
Oamenii de știință au efectuat mai multe studii in care subiectii trezite la începutul fiecărui vis, cu toate acestea, au permis să doarmă poziția 8 chasov.U toate observate au dificultăți de concentrare, iritabilitate, halucinații și semne de psihoză. Când au fost lăsate să viseze, creierul subiecților au început să recupereze timpul pierdut prin creșterea proporției de somn REM.

8. Toată lumea visează

10 Diverse fapte despre visuri - colțul meu mic
Doar persoanele cu tulburări mintale extrem de grave nu pot vedea vise. Toate celelalte le observă cu regularitate. Cu toate acestea, bărbații și femeile văd diferite vise și reacționează diferit față de acestea. Bărbații adesea visează despre alți bărbați, femei - și despre bărbați și femei.

9. Uităm 90% din visele noastre.

10 Diverse fapte despre visuri - colțul meu mic
În primele cinci minute după trezire, uităm mai mult de jumătate din somnul nostru. Zece minute mai târziu, deja 90% din somn este șters din memoria noastră.
Într-o dimineață, poetul Samuel Taylor Coleridge a urmărit un vis fantastic. Când sa trezit, a încercat să-l scrie pe hârtie. Asta a dus la una dintre cele mai faimoase poezii - Kubla Khan. Cu toate acestea, pe linia 54, a fost întrerupt de un bărbat dintr-un sat din sud-vestul Angliei, Porlock. La revenirea la poezie, Coleridge nu și-a putut aminti restul visului. Poemul a rămas neterminat.

10. Oamenii orbi văd vise

10 Diverse fapte despre visuri - colțul meu mic
Persoanele a căror vedere a fost pierdută după naștere pot vedea imagini într-un vis. Cu toate acestea, cei care sunt orbi de la naștere nu văd imagini. În visele lor - senzații strălucitoare de sunete, mirosuri și atingeri.

Kyzyuavka Am văzut uneori viitorul într-un vis (indiferent cât de proastă a sunat). Visez despre ce se poate întâmpla cu mine în viitorul apropiat (și acest lucru se întâmplă rar).
Primul vis: am venit la unchiul meu (locuiește în Rusia și eu sunt în Kazahstan) și mi-a arătat o masă cu unelte (o masă specială cu dispozitive de fixare). Apoi, undeva într-o săptămână, familia mea a mers într-adevăr să-l viziteze și acolo era masa asta. Apoi am spus că l-am văzut deja (pentru că anul trecut a fost deja aici), dar sa dovedit că a cumpărat-o cu doar două luni înainte de sosirea noastră. Și tot timpul am un sentiment de "deja vu" până când îmi amintesc visul.
Astfel de cazuri. 0_o

Alex Yurch → Kyzyuavka în mod constant același rahat, pur și simplu nu uneori, dar undeva de 2-3 ori pe saptamana, doar un pic diferit de mine într-un vis arată că viitorul va fi dacă faci ceva greșit, că este situația așa cum se arată Pe de altă parte, partea negativă, dar partea negativă nu este adevărat, desigur, cum ar fi un avertisment

Fry Mosby Bliiiin nifiga tu, ochii mi s-au deschis. Uneori văd visele profetice și mă trezesc în vis. Din copilărie încă. Am dat pe Internet și am constatat că mulți sunt dependenți de acest lucru și chiar se întâmplă seminarii despre un vis conștient. Dar nu este cazul, amigile mele au fost eliminate în copilăria mea! Poate acesta este unul dintre motivele pentru care mă trezesc în somn?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: