Anji a bătut rubinul și a garantat un loc în Cupa europeană

Goluri: Davydov, 1 - 0: 1, Bussufa, 14 - 1: 1, Samba, 60 - 2: 1, Eto'o, 89 - 3: 1.

"Anji": Gabulov, Logashov, Tagirbekov, Samba, Hajibeyov, Zhusiley Ahmedov, Boussoufa, Lakhiyalov (Shatov, 70), Zhirkov, Eto'o.

În rezervă au rămas: Pomazan, Agalarov, Prudnikov, M. Hajiyev, Angbwa, Karsela Gonzalez.

"Ruby": Arlauskis, Kverkveliya, Bokketti, Sharon (Navas, 46), Kaleshin, Peter Bystrov, Nemov, Kisljak (Jalilov 65), Kasai (Bocharov 12), Davydov, Dyadyun.

În rezervă au rămas: Ryzhikov, Nurov, Orazsahedov, Bocharov, Uridiya.

Avertismente: Bussufa, 79 - Nemov, 22, Kislyak, 29, P. Bystrov, 40, Jalilov, 81.

Arbitru: Serghei Karasev (Moscova).
6 mai. Stadionul "Dynamo" (Makhachkala).

Victoriile "Anji" asupra "Spartacus" și "Locomotive" au revenit din nou la numărul de solicitanți de locuri de muncă în Liga Europei. Teoretic, echipa lui Guus Hiddink încă mai poate spera chiar și pentru că a intrat în Liga Campionilor, dar în practică, restanțele în cinci puncte de la CSKA nu se joacă. Rezidenții din Makhachkala ar avea șanse mai mari dacă echipa ar fi învins pe Kuban în ultima rundă. Dar echipa Dagestani, conducând rapid în scorul de 2-0, sa relaxat devreme, pentru care a plătit. "Kuban" a recuperat și a lipsit "Anji" două puncte.

Pentru două etape înainte de finalul turneului echipa Hiddink înainte de venirea sasea „Loco“ pe două puncte. Aceeași sumă este în spatele „Spartacus“ și trei puncte - de la „Dynamo“, astfel încât densitatea echipe rămâne foarte ridicat. Situația se poate întoarce imediat în ambele direcții. Ea ar putea transforma în favoarea Kazan, care, de asemenea, încă vis de un hit în Europa, dar în ajunul turului a avut același cu punctele „locomotiva“. În caz de victorie în Berdyev echipa clasamentul fi scutit, „Anji“ Mahacikala și alungat din zona Cupei Europene. Dar acest lucru a fost înțeles în tabăra gazdelor și de aceea au vrut cu siguranță să împiedice o astfel de evoluție a evenimentelor.

Pentru „Rubin“ este acum cel mai apropiat drum spre Europa, celălalt - în Cupa Rusiei, în cazul în care pe 9 mai, echipa va juca în finala cu „Dynamo“. Kazan a avut deja în vedere viitoarea reuniune la Ekaterinburg, nu pune structura cea mai de bază, care pare a fi „a crescut de acțiune“ gazde. Dar, în primul minut al Kasai fulgera tehnica și a tras în portar, în cazul în care Davidov waylaid eroare Samba și a lovit ținta la punctul gama de martor.

În timp ce gazdele și-au dat seama, scorul putea deveni deja 2: 0 în favoarea oaspeților. Kislyak a avut timp să se grăbească de lovitură din zona de pedeapsă și a blocat lovitura lui Jusiley cu o poziție de ucigaș. Cu toate acestea, foarte curând situația de pe teren a devenit previzibilă. Gazdele s-au uitat mai activ, iar "Ruby" a avut ocazia de a-și juca fotbalul preferat din apărare.

Dar foarte curând, și Kazanul a trebuit să facă ajustări, deoarece scorul de pe tabloul de bord a devenit egal. Eto'o roadere mingea de la un apărător și cu riscul de rănire a împins mingea pentru a muta Boussoufa, care a împușcat lin poarta treisprezece metri. Sensind puterea lor, locuitorii din Makhachkala au continuat să avanseze pe poziția inamicului. Eto'o sa bătut - nu a lovit, Arlauskis în aruncare a pariat o lovitură dificilă pe cineva de la rivali. Kazanienii, prin inerție și obiceiul de contraatac - și cu succes. Deci, în minutul 18 Bystrov a mers unul câte unul cu Gabulov după trecerea lui Dyadyun și de la o duzină de metri el nu a putut ridica mingea peste portar.

În mijlocul jumătății, echipele au luat o pauză, permițându-le unii pe alții doar să lovească mingea. Momente, totuși, au continuat să apară, deoarece jocul era destul de deschis. Nemov nu se bate din punct de vedere, ca și în cazul în care a jucat pe Bocharov, care de la șapte metri a fost un apărător, prin imprudență Gabulov jucat pe ieșire, dar după revenirea bine să fie în zona de dreapta și a luat mingea.

În minutul 32, Davydov în lupta cu Samba a căzut în zona de penalizare a altcuiva și nu a putut executa o penalizare. Ca răspuns, Lahiyalov a izbucnit în dreapta în zona de pedeapsă și a jucat o pasă către Eto'o, care a ieșit din joc. Sfârșitul de jumătate a trecut cu avantajul gazdei, care a risipit o mulțime de puncte ascuțite. Logashov dintr-un unghi ascuțit filmate pe poartă, mingea blocat în portar, iar Sharon l-a bătut și apoi a avut momente doar incredibil Zhirkov, Eto'o după Akhmedov și lyapa Arlauskis, dar antetele în accentul a intrat în bar și lângă ea.

La pauză echipa a mers cu o cravată pe tabela de marcaj, dar jocul a dat speranța de a înscrie bile și după odihnă jucători. Cu toate acestea, începutul celei de-a doua jumătăți a întâlnirii a fost mai calm. A fost singurul moment în minutul 48, când Eto'o subțire Boussoufa Paz a adus față în față cu portarul, dar în afara pedeapsa Arlauskis a jucat perfect în subcategorii.

Rezidenții din Makhachkala au presat, Kazan s-au apărat și, ocazional, au contraatacat. Totul era ca un model și părea că până când una dintre echipe sau jucători nu aplica acțiuni nestandard, totul ar continua astfel. Cu toate acestea, în minutul 60 Kazan a făcut o eroare în colț, nabotachil și portar, astfel încât capul Samba a marcat într-o plasă goală de la cinci metri.

Oaspeții au trebuit să se gândească la ceva în atac, dar în afară de gol în primul minut, ei, de fapt, nimic mai mult și nu a fost. Gazdele, în timpul rămas, au controlat încet cursul luptei și au adus-o la victorie. Mai mult, sub perda întâlnirii, punctul în meci a fost stabilit de Eto'o. Camerunianul din partea dreaptă a primit mingea, Kaleshin a trecut și a lovit mingea de la unghi ascuțit cu un bar lung.

Datorită acestei victorii, "Anji" a garantat un loc în Europa League. "Ruby" poate ajunge acolo, câștigând doar în finala Cupei Rusiei, care va avea loc pe 9 mai.