9 moduri de a distra un copil fără a primi un telefon

1. Ghici melodia

Cântați un copil familiar unui copil, de exemplu dintr-un desen animat sau un program pentru copii, și cereți-i să ghicească numele.

2. Ce lipsește?

Acest joc este perfect dacă stați într-o cafenea. Luați câteva articole, cum ar fi o furculiță, o lingură și un agitator de sare, și cereți copilului să se uite atent la ele. Apoi, acoperiți-le cu un șervețel și îndepărtați în liniște unul dintre obiecte. Pentru a face acest lucru, ridicați marginea șervețelului din partea dvs., astfel încât să nu puteți vedea exact ce scoateți. Acum, curățați șervețelul și cereți copilului să determine ce lipsește.







3. Ghici cine sunt eu

Fă-ți un animal pentru tine și lăsa copilul să-ți pună întrebări pentru a înțelege cine ești. De exemplu, puteți să întrebați: "Măriciți?", "Locuiți unde este cald?", "Aveți blană?"

4. Atingeți până când ...

Cereți să atingeți obiecte de o anumită culoare. Puteți atinge mobilierul, hainele și tot ceea ce copilul va ajunge. Dacă puteți merge, fără a deranja pe alții, faceți jocul mai mobil.

5. Găsiți obiecte de aceeași formă







Întrebați dacă copilul vede o anumită formă în jurul lui. De exemplu: "vedeți ceva rotund?" Sau "vedeți ceva care arată ca un triunghi?"

6. Vad ...

Selectați obiectul care este vizibil pentru voi și spuneți: "Văd ceva, și ... Ce este aceasta? "Dacă copilul cunoaște deja alfabetul și are o mică limită de cuvinte, numiți prima literă din cuvânt.

Pentru copii foarte mici. care înțeleg doar culorile și formele, numesc una dintre aceste calități sau descrie subiectul nici măcar o dată, de exemplu: „Eu văd ceva, și este rigid și strălucitor.“

7. Găsiți diferența

Pentru acest joc veți avea nevoie de un stilou și hârtie. Se împarte o foaie de hârtie în patru pătrate, trei trage aceeași formă, și în al patrulea la altceva. De exemplu, trei câini și o pisică și trei triunghiuri și unul oval. Apoi, cereți copilului să indice pătrat, care este diferit de restul.

Mai în vârstă copilul, cu atât mai mult se poate complica sarcina: în cele trei sectoare trage cinci cercuri, iar în ultimul - șase, și să le cereți să-i spuneți diferența.

8. Puzzle-uri simple

Faceți un puzzle simplu, de exemplu: "Am patru picioare, sunt alb și pufos. Cine sunt eu? "Sau" Sunt rotund, am doua maini si in jurul meu sunt multe numere. Ce sunt eu?

9. Ghici ce mână

Mai întâi arată că nu ai nimic în mâinile tale. Apoi a pus o mână un obiect mic, cum ar fi o monedă, ascunde mâinile la spate și de mai multe ori obiect de transfer de la o mână la alta. Apoi cereți să ghici ce mână este moneda.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: