5 Povestiri pe care trebuie să le știi despre cel mai bun marcator kohl

Nu cu mult timp în urmă, răspunzând la întrebările fanilor pentru portalul "Hot Ice". liderul de top al Ligii Continentale a spus: "Cei care sunt promovați - Kuznetsov, Tarasenko și Panarin - au meritat. Sunt foarte buni jucători. Și faptul că nu mă dezvăluie - atât de rău în timp ce joc. Voi juca și mai bine. "







Bineînțeles, este minunat că Shipachev vede o oportunitate de creștere și că nu se va opri asupra cifrelor atinse, dar transmite încă poskromnichal - recent este foarte popular. Interviurile cu el nu apar nici măcar în cele mai sportive publicații, pe ecrane de televiziune el apare tot mai mult în "civil", nu în forma de hochei. Mai surprinzător este faptul că, de fapt, nu știm prea multe despre Vadim Shipachev.

Povestea cum FC Sheksna a pierdut jucătorul de fotbal Shipachev

Vom reveni la un pic de patos și tragedie și, în același timp, nu ne vom mișca deloc dacă spunem că Vadim Shipachev ar putea fi - înfricoșător să-și imagineze - un jucător de fotbal.

- În general, în copilărie, mi-a plăcut fotbalul la fel de mult ca și hocheiul. Dar într-o zi prietenul meu sa înscris pentru secțiunea de hochei. Apoi am studiat în clasa a doua și am decis să țin pasul cu el. M-am convins pe mama mea și sunt recunoscător că nu sa înfuriat. M-au definit în defensivă. Numai când eram deja în clasa a IX-a, antrenorul nostru Vyacheslav Dubrovin a încercat să mă transfere la atac - acesta este un lucru interesant care poate fi învățat din interviul lui Shipachev la Novye Izvestia.

Apropo, principalul club de fotbal al lui Cherepovets - FC Sheksna - joacă în a doua divizie a campionatului Rusiei și acum "se blochează" pe locul 11 ​​al zonei "Vest". Teoretic, Shipachev ar putea să-și piardă talentul de hochei într-una dintre puddleurile câmpului de fotbal al stadionului "Metallurg". Deci, Vadim ar trebui să spună încă o dată un imens mulțumesc unui prieten - pentru un exemplu clar, antrenorul echipei - pentru experimentele cu compoziția, bine, cel mai mic prova pentru mama sa - pentru credința în fiul său.

- Mama este acum pensionată, făcând treburile casnice. Și-i aduc victoriile. Ea, desigur, se confruntă, în fiecare zi apel la ea. Dacă joc pe drum, ea întotdeauna urmează Internet sau la televizor, dacă este acasă, atunci mama mea vine întotdeauna la jocuri, se îmbolnăvește. Trece prin, probabil mai mult decât mine.

Datorită acestui tip de sprijin moral al rudelor și al propriului său caracter, cherepovchaninul nativ a reușit să crească treptat de la promițătorul junior la liderul Severstal. A existat, de asemenea, o perioadă în biografia sa, care poate fi numită test cu țevi de cupru: Shipachev de 20 de ani nu a avut un loc în centrul echipei principale și, prin urmare, a petrecut aproape două sezoane în Liga Majoră, vorbind pentru Belgorod. Ca urmare, pentru 49 de meciuri, atacantul a marcat 49 de puncte. Nu e rău, în anii săi.

- Este posibil să spun că aceasta este persoana care sa făcut? - fostul partener al Severstal Yuri Alexandrov sa gândit o vreme. - Da, poți. Cheia succesului este în primul rând munca, apoi talentul. Pe un talent nu vei pleca. A jucat în Liga Superioară, iar în "Severstal" a dezvăluit când antrenorii au început să se încreadă.

Povestea lui Moș Crăciun, care poate "gusta" cu judecătorul

Toți jucătorii de hochei, care au cel puțin o familiaritate cu Vadim Shipachev, spun în unanimitate despre ceea ce este o persoană minunată, muncitoare și echilibrată. Aici, de exemplu, cuvintele din fața "torpilului" Mihail Varnakov:

- Știi, există un contingent de jucători care nu sunt băieți, nu proști, nu încalcă regimul. Acesta este Vadim Shipachev. Aceasta este o persoană cu care, dacă v-ați întâlnit, veți comunica mereu atunci când vă întâlniți. Cine nu neagă ajutorul.

Nu numai că nu va refuza ajutorul, dar și sărbătoarea în sine se organizează pentru prieteni. La una dintre celebrarea comună a Anului Nou în Severstal, Shipachev sa îmbrăcat în Moș Crăciun și a oferit cadouri tuturor celor prezenți. Jucătorii de hochei din acea compoziție își amintesc fericit acest "bărbat bărbos".

În general, potrivit prietenilor lui Shipachev, imaginea idealistă este prea idealistă. Prea dulce. Atacatorul doar zâmbește la întrebarea temperamentului său și schimba imediat conversația într-un canal de hochei.







- Este greu pentru mine să-mi pierd temperamentul? Da, orice persoană poate fi retrasă. Dar nu sunt un susținător al acțiunilor asupra emoțiilor. Deși, sincer, pe gheață, judecătorii sunt adesea scosi. Dar ce le puteți spune? Ei își fac treaba. Și tocmai ai plecat, ți-ai murmurat ceva și asta-i tot. Dacă ștergeți, pot să fiu cu arbitrul și "să iau o gustare" în legătură cu acest lucru. După meci, te uiți la repetiție și îți dai seama - a existat o ștergere! Și în timpul meciului m-am gândit: "La naiba, de ce ești o persoană așa de rea, ai pus pe toată lumea în cutia de penalizare?".

- Nu pot obține un "prim zece"? - atacatorul cere o infracțiune. - De ce? Într-adevăr! Cumva a primit chiar o sancțiune disciplinară. Poate voi spune ceva judecătorului și el va da imediat demiterea. Unii arbitri nici măcar nu vorbesc, nu zâmbesc, ci imediat: "Du-te. "- și trimiteți băieții în caseta de penalizare. Prin urmare, în principiu, încerc să nu comunic cu judecătorii.

- Și este necesar ca judecătorii să zâmbească în același timp?

- Unii sunt foarte stricți odată. Cu astfel de persoane. Deja prin forma este clar că vor elimina - o sută la sută. Priviți expresia pe fața judecătorului și credeți: "Nu, nu trebuie să veniți la el deloc".

Povestea înțelepciunii lumești a lui Shipachev și căutarea extremei

Dar, mai târziu, în conversație cu Vadim Șipachev a devenit clar de ce toate epitetele despre el sunt cu totul pozitive. Doar un atacator face mai multe cereri asupra sa și nu se uită în jur în căutarea țapilor ispășitori. Din aceasta nu veți auzi nici o critică a partenerilor, nici o condamnare a acțiunilor adversarului, fără a mai menționa evaluarea judecătorilor - cu o abordare adecvată nu va fi momentul definitoriu al meciului.

- Nu-mi pasă ce decide arbitrii. Ei judecă și judecă. Dacă ne jucăm bine, nu ne pasă dacă arbitrul îndepărtează pe cineva. Suntem în minoritate, apoi scorăm și câștigăm. Și ce să reducă judecătorii? Trebuie să ne întrebăm mai întâi. Și să cadă pe ceva ce poate toată lumea. De exemplu, vremea nu este aceeași: "Nu există soare, nu pot ieși într-o stare bună pe gheață". Puteți găsi multe astfel de nuanțe.

Înfrângerea Vadim Shipachev încearcă, de asemenea, să perceapă corect. Și nu într-un mod sportiv, dar într-un fel, chiar și cu înțelepciune. În astfel de cazuri, ei spun: "dincolo de ani este judecat" - exact despre Shipacheva.

- Încerc să găsesc un lucru pozitiv în unele lucruri. După meci îmi sun soția, părinții mei. Mă bucur, sper că au ceva bun. Caut emotii in tot. Nu sunt unul dintre cei care, după înfrângeri, cer o distanță. Ce legătură cu rudele le-a jignit? Ar trebui să te superi, mai întâi de toate. Ce, ceilalți sunt de vină, sau că am jucat prost, nu a înscris un gol? Probabil există zile așa de rău când poți să strigi, dar apoi îți dai seama că e rău și îți cere scuze.

Povestea despre Katya, dragoste și nuntă

- Cea mai uimitoare cunoștință din viața mea este cu soția mea. Când am văzut-o pentru prima dată, mi-a plăcut imediat. Am început să corespondăm pe Internet, apoi am convenit asupra unei întâlniri. Am urcat la casa ei, Katya a ieșit și la prima vedere mi-a făcut o impresie. Nu știu cât de frumoasă m-am ocupat, nu e de acord să judec. Dar am încercat. Aranjate surprize, romantism, lumânări, băi cu petale de trandafir, au condus Katya la filme și restaurante. Toate ca de obicei. Poezii pe care nu le pot citi. Și recunoașterea în dragoste sub ferestre nu a plecat - doar timpul să le scriu.

La început se gândea: "Un fel de jucator de hochei ...". Deși ceva timp nu știa că joc hochei. Apoi, toți prietenii ei i-au spus: "Jucătorii de hochei sunt doar niște oameni cu vânt. Astăzi - cu tine, mâine - cu alte fete. Dar toți oamenii sunt diferiți. Jucătorul de hochei pe tine sau pe altcineva, nu contează.

Nunta a fost în această vară. Dintre cei cu care am început să mă antrenez ca un copil, Stas Egorshev, Sanya Tryyanichev a mers la nuntă. Totul a mers liniștit și calm. Au fost puțini oameni. Dar totul a fost felicitat, au dat daruri. Totul foarte mult.

Povestea eroului lui Cherepovets și rănilor lui Shipachev

Vadim Shipachev nu poate fi atribuit jucătorilor "cristalini", însă un noroc de hochei care conduce pe gheață pentru o sută de meciuri fără leziuni, nu poate fi numit - nu un tip de sport.

"Nu știu care traume a fost cea mai gravă pentru mine". Mi-am rupt mâna, am avut o hernie inghinală. Da, și așa căzi tot timpul. Recent, am fost zburat peste coaste, încă îi doare. Jocul este! Deseori vii, dar totul doare. Dar trebuie să continuăm să jucăm. Doctor Valery Bogdashevsky - eroul lui Cherepovets. Cât de mulți ani lucrează doctorul ăsta acolo. A terminat, nu va refuza nimic.

Uneori, temperatura va crește, Bogdashevski va spune: "Nu ieși la podea, odihniți-vă acasă, întoarceți-vă seara, să vedem." Dar temperatura nu scade la meci, dar este necesar să se joace. Medicul va descuraja: "Nu. Cu privire la starea de sănătate, desigur, decide - ieși pe gheață sau nu. " Totuși, te duci să joci, deși după meci, poate fi și mai rău. Dar asta e treaba doctorului: faceți ceva, dați niște pastile.

Vadim Shipachev este un front fără nici un "schelet în dulap", genul în care a fost crescut: bun, decent, auto-critic. Poate că, dacă ar exista mai mulți jucători cu astfel de vederi în ceea ce privește hocheiul și viața, zonele mixt jurnalistice ar deveni puțin mai plictisitoare, dar pe gheață ar fi mult mai interesant.

Și următoarea frază a atacatorului și solicită finalizarea materialului. Frumos, puțin patetic, dar cinstit și cu toată inima:

- În principiu, sunt o persoană calmă. Dar ne asumăm riscuri în fiecare zi - ieșim pe gheață. Pentru cineva, acesta este deja un act nebun, dar pentru noi - munca. Și chiar îmi plac.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: