5 fraze care nu pot fi rostite copiilor, cel mai bun

Adulții au rostit, de multe ori, fraze care ar putea răni mai târziu un copil. La urma urmei, copiii diferă de noi în sinceritatea lor și ei iau totul la valoarea nominală. În vânt, cuvintele abandonate pot constitui o povară pe care copilul o va purta, în imposibilitatea de a face față fără ajutorul specialiștilor.







1. Nu poți face nimic - lasă-mă să o fac!

După această frază, copilul se va simți ca un eșec. Dacă va lua ceva, atunci, știind deja că nimic nu se va întoarce. Din cauza înfrângerii viitoare, îi va fi frică să înceapă orice.

2. Ești prost? În special faci asta?

Fiecare mamă știe că un copil nu poate fi numit un nebun, anormal, prost. Din păcate, nu toată lumea poate rezista impulsurilor curioase ale copilului. Este necesar să nu dăm vina copilului, ci comportamentul lui. Emoțiile au copleșit mamele deja obosite și cuvintele pur și simplu inconștient zboară. Pentru a împiedica acest lucru din nou, trebuie să te oprești în timp, când simți deja că acum ai ceva de spus. De exemplu, puteți respira puțin, gândiți-vă la altceva sau la locul copilului pentru a introduce un adult semnificativ sau un șef gol. Principalul lucru este auto-controlul!







3. Uită-te la modul în care se comportă sora ta. Și cum te comporți urât.

Se pare că nu există nimic criminal în aceste cuvinte. Dar este o astfel de comparație trecătoare care poate provoca un rău enorm unui copil. Compararea copiilor între ei este cel mai bun mod de a strica relația lor. De la naștere, trebuie să îi lăsați pe copii să știe că dragostea pentru ei este egală. Este necesar să se sublinieze cât mai des posibil trăsăturile fiecărui copil și în niciun caz să nu se aloce pe cineva. În loc de "Luați un exemplu de la un frate! El nu se comportă niciodată așa! "- spuneți:" Ieri ați fost atât de linistiți, dar astăzi a fost jucat. Nu pot să cred că ești tu!

4. Sunt obosit de tine. Cât de mult puteți chinui?

Cu ajutorul acestei fraze, părinții încearcă să-i explice copilului că nu face bine și îi cere să se calmeze. În schimb, copilul înțelege că, prin toate eforturile sale, el doar deprimă adulții. Ca o consecință, pierderea credinței în tine și frica veșnică de tot. Niciodată nu a spus: „Așa cum am obosit de tine“, „M-ai prins svedesh nebun!“ Sau „Cât de mult poți tortura o mama!“ Lucrul cel mai important este faptul că aceste fraze nu dau copilul să înțeleagă ce vina lui, simți vinovat. După un timp, acest lucru poate duce la creșterea anxietății și nevrozei. Concentrați-vă mai mult pe comportamentul său: "Sunt obosit de zgomotul și tulburarea voastră".

5. Nu te duce acolo, acum vei cădea.

Aici este una dintre expresiile, care este vândut în 9 din 10 cazuri, iar acest lucru este urmat de o replica, „am spus,“ Copilul înțelege că părinții sunt întotdeauna dreptate și ar trebui să besprikoslovno ei cred în cazul în care pot prezice viitorul. Și acum a căzut, murdar, alții râd de el. Copilul nu-și poate accepta eșecul. El îi va crede orbește pe părinți, frică să-și facă alegerea. La urma urmei, ei învață numai din greșelile lor!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: