5 decembrie debite, blog-ul bancherului

În această recenzie, hărțile următoarelor bănci: RSHB, Rosbank, Svyaz-Bank, Uniastrum + card de carte de contact de la serviciul de plată Contact24. Unele carduri nu au ajuns la timp pentru această revizuire, așa că luna viitoare așteptați următoarele bănci: GPB, Cedar, capital rusesc și altele ...







Te întrebi de ce am nevoie de asta? Este necesar, pentru afaceri. Și totuși, fiecare carte în sine este curioasă sau imediat sau timpul său de "interes" pentru ea va veni cândva ... =)

Atunci când efectuați o plată pe acest card, banca va transfera 0,7% din costul fiecărei achiziții pentru a proteja tigrii Amur.

Așteptat aproximativ 10 minute pentru a completa formularele date Dintr-o dată, eu nu dețin conturi bancare în străinătate, eu nu sunt de nici un funcționar public și nu sunt beneficiar cuiva. Cardului i sa spus să aștepte două săptămâni. Nu au vrut să dea niciun fel de ziare, au eliminat formularul de înscriere pentru DKBO.

După două săptămâni în coada a trebuit să se apere timp de 45 de minute. Chiar nu era unde să stea - nu erau destule locuri și toată lumea era ocupată. Poate că graba sa datorat contribuțiilor, doar ratele au crescut peste tot.

Livrarea însăși a trecut rapid, cardul a primit un card prin contor și cel mai dificil lucru a început, așa cum am înțeles mai târziu: accesul la IS trebuie obținut în mod independent.

5 decembrie debite, blog-ul bancherului

Acesta este modul în care arată aplicația M-Token înainte de a introduce datele de înregistrare de la cecul de mai sus:

5 decembrie debite, blog-ul bancherului

După manipulări, aplicația mtoken poate genera parole pentru operațiuni, dar pentru aceasta este necesar să introduci codul PIN-ului inventat de fiecare dată.

Și acum urmăm ruperea Pentagonului până la intrarea în IB:

5 decembrie debite, blog-ul bancherului

5 decembrie debite, blog-ul bancherului

Nu există scheme grave de dragul siguranței utilizatorilor finali, care sunt obligați să nu fie imbold cu respect, ci mai întâi întrebați: dar pentru ce? Ce pot face acolo? Hack Pentagonul?

5 decembrie debite, blog-ul bancherului

Vedeți, nici nu pot să-mi recunosc echilibrul datorită unui regim sigur, o astfel de îngrijire a clienților nu a fost nici măcar demonstrată de o bancă interactivă cu ciudățenii.

Am încercat să creez un transfer interbancar:

A fost efectuată o eroare în datele de operare sau serviciul nu este disponibil.

Am încercat să creez un transfer de la card la card pentru 1,5% din comision, după ce am intrat în cifrele pe care le-am dat:

5 decembrie debite, blog-ul bancherului

Mai mult - mai mult. Am încercat să deschid o contribuție la IB:

În acest sens, vom opri și vom scrie cronicile unor bănci de Internet ciudate.

Asa arata harta:

5 decembrie debite, blog-ul bancherului

Iată cum arată site-ul ca link-uri către tarifele de pe hartă, încercați să ghiciți unde ...

5 decembrie debite, blog-ul bancherului

Din lucrări, abia am bătut o cerere de înțelegere a deținătorilor cardului OJSC RSHB în cadrul planului tarifar "Amur Tiger". Tariful în sine a uitat să ridice.

Odată ajuns în această bancă, am primit o bursă, a fost prima mea carte bancară. M-am considerat un utilizator avansat; sa conectat la sms-informare si la Internet banking.

Adevărat, nu am putut intra în IS: calculatorul meu antic, deși avea XP Professional la bord, fără un aplet Java în IB nu a recunoscut. Nu mi-am dat seama atunci. De asemenea, amintesc că au fost furnizate trei foi A4 cu coduri variabile pentru a confirma operațiunile.

Apropo - apoi a închis depozitul prin IB: tarifele nu au fost impresionante.

pentru că Am avut anumite planuri pentru bancă - am deschis un cont curent la bancă în pachetul de servicii "Classic". A primit imediat un card instant și o carte de acces la IB. Și din nou a primit câteva foi cu coduri de confirmare.

Aici este cardul de acces din IB. 8 din ultima cifră a acestei cărți este login-ul de acces.

5 decembrie debite, blog-ul bancherului

Pachetul Classic va costa 100 de ruble pe lună. în cazul în care soldul mediu lunar este mai mică de 30 de mii de ruble, altfel - zero. Titularul contului poate deschide trei conturi în diferite valute și poate primi în plus față de o cartelă non-personală o emitere instantanee a unui card nominal / clasic nominal.

Aici este cartea de emisie instantanee:

5 decembrie debite, blog-ul bancherului

Am aflat despre posibilitatea de a retrage bani de pe cartela Rosbank fără cardul însuși, numai în pașaport: tocmai ajungem la casier, spunem "retragere prin PIN-3" și după aceea va da bani. Numai ca în comisie, bine și timp așa - care nu a început să fie interesat, cât de multe costă.

Există, de asemenea, o posibilitate curioasă de a lega imediat o carte de vizită cu trei conturi de valută diferite și retragerea ulterioară a fondurilor de la oricare dintre acestea.







IS a fost lovit de intrarea primară:

5 decembrie debite, blog-ul bancherului

Trebuie să introduceți un pin2 lung, să veniți cu o parolă complicată și toate acestea - tastând tastatura virtuală. Mulțumesc lui Dumnezeu, browserul și-a amintit parola de intrare, ușurându-mă astfel de nevoia ulterioară de a introduce o parolă.

Din dosare am primit "o cerere pentru furnizarea unui pachet de servicii bancare / deschiderea unui cont bancar personal / înregistrarea și emiterea unui card bancar / conectare la sistemul RB". Acestea sunt 6 pagini din chestionar și condiții. Și 5 pagini în cadrul acordului de depozit.

Sviaz-Bank

Pot obține o debitare gratuită a Clasicului / Standardului în bancă dacă deschid un depozit pentru mai mult de 200 de mii de ruble. Nu că nu am bani, dar ele sunt întotdeauna în circulație, așa că am dat jos un pic de sânge: a deschis un card obișnuit pentru 150 de ruble / god.Karta a fost făcut de 2 săptămâni, nu a avertizat cu privire la gata, iar când a prozvanivatsya cu problema hărții - a întrebat întotdeauna organizația în care lucrez. Am rupt mândru șabloanele lor, că eu însumi =)

Banca amintesc că pentru descoperirea depozitelor prin intermediul IB oferi poluprotsentik suplimentare pe an, și chiar amintit excesiv de pretentios semnătura mea (ca în pașaport!) Pe cardurile de primire și chiar de emitere card de memorie.

5 decembrie debite, blog-ul bancherului

Accesul la IS mi-a fost furnizat în ziua apelului, am emis imediat o carte de acces la IB, arată codul de conectare și codul PIN, care este folosit pentru a introduce parola. Iată cum arată:

5 decembrie debite, blog-ul bancherului

5 decembrie debite, blog-ul bancherului

IB mi-a amintit de IS al altei bănci:

5 decembrie debite, blog-ul bancherului

Din hârtie am primit instrucțiuni cu privire la deschiderea bank.vklada „cerere“, „declarație de aderare la Tratatul de la depozite bancare, bank.schetov“ și se aplică pentru un mijloc de acces la sistemul bancar de internet „Megapey“.

Banca Uniastrum

Biroul a zgomotat ca un mușcătură și se afla într-o anumită clădire de birouri cu un aspect interior care semăna cu filmele sovietice. Nu am facut o fotografie, dar pentru a avea un spectacol, voi arata o fotografie dintr-un spirit asemanator in genul Unistream Bank, acesta fiind un bancher exclusiv pentru trimiterea de transferuri de bani:

5 decembrie debite, blog-ul bancherului
Deci, în banca Uniastrum există aceleași mese de trezorerie, biroul este puțin mai bun. Ei bine, angajații înșiși sunt niște creaturi degradante, nepoliticoase, mormăite, moo, inclusiv cele mai vechi.

Vezi pentru tine. A venit doar o carte de debit pentru a emite, care în conformitate cu site-ul este dat gratuit și imediat.

Un card pentru care, potrivit cuvintelor de pe același site oficial, restul este creditat. La fel cu mine a început să vorbească cu îndrăzneală, deși eu nu sunt Guest-lucrător, nu de credit a venit să ceară, au devenit chiar și spun că nu există astfel de carduri în ele, doar unele „carte de călătorie“ este.

Ca urmare, m-au trimis la casier, unde am primit cartea de care aveam nevoie:

5 decembrie debite, blog-ul bancherului

Au trecut departe de informațiile de plată plătite, dar au refuzat să se conecteze la IB, spun ei, doar a doua zi.

În plus față de cardurile gratuite, există și alte jetoane, de exemplu

  • Primirea transferurilor către card fără vizitarea biroului Băncii (pentru destinatarul transferului).
  • Trimiterea transferurilor prin terminalele Uniastrum Bank (până la 300 000 de ruble).
  • Retragerea prin OCR este gratuită

În sfârșit, am comandat cardul. Dar pentru a utiliza certificatul nu este prezent - au dat o întoarcere de la poarta, referindu-se la faptul că acestea sunt o franciză și nu fac reduceri la astfel de certificate în Krasnoyarsk. Câteva apeluri adresate aceluiași șef (care, la rândul său, și-au pus capăt conducerii la urechi) au ajutat la rezolvarea problemei.

Dar, mai presus de toate, am fost preocupat de problema imposibilității de a intra în banca lor de internet, care se numește fără precedent - 1Bank. Uită-te la Sviaz-Bank ca fiind complicat: Megapei =)

Am sunat call center-ul de două ori, așa că am fost informat despre parola pentru conectarea la IB: tocmai nu a venit. De două ori mi-am sunat sprijinul tehnic la cererea mea. Ca urmare, doar 10 zile și am mers la IB: sss:

5 decembrie debite, blog-ul bancherului

Glitches poate fi văzut deodată: văd două conturi de card, dar cardul de la "cărțile tale" este indicat de unul ...

Bucuria a fost incompletă: când am vrut să efectuez un test de plată de la card la card, de la cont la cont sau să efectuez un transfer extern, am primit imediat o eroare de semnătură digitală. Când m-am plâns la birou - tocmai am reconectat IB. Și aliluya: chiar și parola SMS-ului a venit imediat.

În general, banca a lăsat impresia unei organizații de creditare a hemoroizilor cu hamovatymi și angajați incompetenți. Pentru a ține bani acolo? Da, în nici un fel.

Cartelă de contact

5 decembrie debite, blog-ul bancherului

Am comandat harta doar pentru caz, pentru că serviciu intrigat:

Ne pregătim să oferim o serie de inovații în domeniul plăților prin carduri, pe care vă vom notifica cu promptitudine prin intermediul serviciului!

Numele complet al acestui card este CONTACT PROXY CARD. Conform tarifului TP 9-4. pe care tocmai l-am duplicat pe blog, cartela a fost eliberată timp de 3 ani, serviciul este gratuit, livrarea poștală în Rusia - 100 de ruble.

5 decembrie debite, blog-ul bancherului

Soldul cardului este = soldul portofelului electronic Contact24. Dar, pentru a utiliza toate caracteristicile acestui card, trebuie să treceți prin identificarea pungii, care costă doar 100 de ruble.

Plătește informații gratuite și 3D-uri și nu apreciază comisionul pentru împrumuturi / transferuri în valoare de 1,5% din suma (pentru mcc 6012 comisionul a fost expus).

Hartă este atât de simplă, cu designul său primitiv pentru culoarea serviciului, că nu există dorința de ao folosi ...

Rezumă

Prețul emisiunii. Dintre cele 5 hărți care au fost incluse în această recenzie, doar unul a fost complet gratuit: Visa Uniastrum. Trei cărți au fost gratuite: card de contact pentru 100 de ruble (taxă de livrare), RSHB "Amur Tiger" pentru doar un an și card Rosbank (cu un sold mediu mai mare de 30k, altfel - 100 ruble / lună).
Sviaz-Bank - 150 ruble / an, dar a fost posibilă obținerea unui card și gratuit la deschiderea unui depozit major.

Instantaneu. A primit imediat un card în Uniastrum; în Rosbank; iar un card de contact non-nominal a fost trimis prin poștă. În alte cazuri a trebuit să aștept, să sun și să vin.

Impresie. Mulțumit de serviciul din Rosbank. În Sviaz-Bank, totul a fost formalizat și explicat (dar minus - era necesar să se completeze forma clientului independent), însă problema era lungă. În Uniastrum a fost teribil, dar tolerabil. RSHB a aranjat totul, cu excepția așteptării în linie. Contact24 a salvat factorul uman.

Nu există înregistrări similare.

chiar au început să spună că nu există cărți cu ele, ci doar anumite "cărți de călătorie"

Card de contact pentru 100 de ruble (taxa de livrare)

Dacă memoria nu se schimbă, primesc un freebie într-o bancă care lucrează cu sistemul, dacă memoria nu se schimbă, nu în totalitate.

De asemenea, nu am putut obține o carte!

Mi sa spus în biroul local că nu se eliberează nicăieri și sigur - la Moscova;) Pot să încerc cumva.

Doar a frecat că funcționalitatea revendicată (primirea de remitențe fără a părăsi acasă) - pisserul nu funcționează.

Mi sa spus asta

Prin sistemul Unistream, puteți reîncărca cardul, dar trebuie să specificați momentul transferării numărului de cont. Suma de reaprovizionare va fi creditată în contul de card.

că, de fapt, prostii, Unistream - transferuri rapide de bani, și nu mult timp de numărul contului.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: