300 de familii germane doresc să se mute în regiunea Stavropol

Dar deja în primăvară au găsit un refugiu nou. De data aceasta alegerea a căzut pe teritoriul mai cald Stavropol. Locuitorii locali au dat adăpost străinului imediat.

300 de familii germane doresc să se mute în regiunea Stavropol

Potrivit celui mai vechi de 40 de ani, Eugene, nu numai clima a influențat întoarcerea sa din Siberia. Omul nu a fost mulțumit de primirea oficialilor locali - el a primit locuințe sărace, atitudinea nu a fost, de asemenea, cea mai bună. Într-un cuvânt, în Kyshovka nu era miros de ospitalitate.







- Am aflat despre această familie de pe Internet. Am citit despre necazurile germanilor ruși și am decis să le ofer casa mea de trai - spune Vladimir Poluboyarenko, un pensionar și activist pentru drepturile omului din Stavropol. - Pe site-ul meu există o casă goală cu trei etaje în 500 de pătrate, astfel încât toată lumea să aibă suficient spațiu.

"Motivele pentru mutarea lui Evgheni la o violare monstruoasă a drepturilor omului și a lecțiilor de sex a devenit doar un detonator al unei legi legale suplimentare", continuă Poluboyarenko. "El intenționează să se miște serios, așa cum mi-a spus săptămâna trecută. El intenționează să contacteze biroul de migrație din Stavropol și să consulte despre dobândirea cetățeniei ruse, dorește să emită un permis de ședere.







- Cum trăiește acum în Germania, după rătăcirile lui?

"Locuitorii Germaniei sustin in directia sa, germanii rusi sunt prietenosi.

- Copiii lui vorbesc rusa?

- Vorbește în limba rusă, copiii săi adulți, copiii înțeleg doar limba germană. Ca toți copiii să frecventeze școala și grădinița. Evgeny lucrează ca inspector tehnic. Și prin educație este un tâmplar de primă clasă. Anterior, el a făcut mobilier pentru iahturi de elită.

300 de familii germane doresc să se mute în regiunea Stavropol

Eugene împreună cu copiii lui.

"Eu personal am rambursat pentru asta." Evgeniy mi-a plătit deja.

- Cum i sa părut lui Stavropol?

300 de familii germane doresc să se mute în regiunea Stavropol

"Vor trăi temporar în casa mea". Apoi Eugene vrea să cumpere o casă în suburbii, avem o mulțime de colibe, teren abandonat - toate acestea pot fi cumpărate pentru bani. Eugene visează la agricultură.

- Da, este. Potrivit informațiilor mele, există deja sute de persoane care doresc să părăsească Germania și să se mute în sudul Rusiei. Suntem serios implicați în această problemă acum.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: