30 Idei de fotografie pentru aplicarea baghetelor în interior - viața mea

30 de idei foto de aplicare a baghetei în interior

Cum să decorezi apartamentul tău? Această întrebare apare în mintea fiecărei persoane. Aveți posibilitatea să schimbați imaginea de fundal, să schimbați mobilierul, să adăugați un nou accesoriu. Pentru a aduce o notă de prospețime în interiorul plictisit poate fi, de asemenea, o baghetă nouă. Nu, nu este un produs de panificație. Nu-ți face griji. Va fi o baghetă decorativă.







Este obișnuit să numim Baguette o bandă mică asemănătoare unei plinte. Este conceput pentru a masca cusăturile, articulațiile dintre tavan și perete. Bagueta - o bandă largă de metal, plastic sau lemn, care este decorată cu modele diferite. Pentru a vă imagina vizual ce este o baghetă, amintiți-vă orice interior în stil clasic, ornamentat cadru de pe imagine - este numit toate bagheta.

Materiale pentru fabricarea baghetelor

Faceți panouri cu un model decorativ dintr-o listă mare de materiale. Cele mai populare sunt baghetele de la:

Plafonul din plastic (policlorură de vinil) este folosit pentru fixarea plafoanelor întinse. Arată ca un plin de profil cu caneluri pentru fixare. De obicei, aceste baghete sunt albe, dar pot fi făcute din lemn sau din marmură.

30 Idei de fotografie pentru aplicarea baghetelor în interior - viața mea

PVC-bagueta este adesea montat atunci când se instalează un plafon stretch.

Opțiunea cea mai simplă și cea mai economică este o baghetă din polistiren. Ele au un aspect frumos și sunt potrivite pentru toate plafoanele. Structurile de baghete din poliuretan sunt solicitate în rândul proprietarilor de plafoane nestandardizate.

30 Idei de fotografie pentru aplicarea baghetelor în interior - viața mea

Balerina poliuretanica este usor de instalat.

Datorită flexibilității și elasticității sale, aceasta poate fi atașată la orice suprafață. Greutatea mică a produselor vă permite să economisiți pe lipici, deoarece plintul este fixat numai pe o parte. Aceste baghete sunt foarte convenabile pentru aranjarea plafoanelor întinse sau pentru iluminarea cornierului.

Există variante de baghete cu caneluri speciale pentru iluminat.

Pervazii din lemn sculptat în mod obișnuit rămân în tendință. Baghetele de acest fel sunt perfect combinate cu orice materiale moderne. O opțiune excelentă și ieftină este imitarea unei suprafețe de lemn "sub copac".

30 Idei de fotografie pentru aplicarea baghetelor în interior - viața mea

Baguetele din lemn sunt adesea fabricate manual.

Baghetele de gips sunt considerate unul dintre primele materiale pentru decorarea plafoanelor și pereților. Astăzi, cadrele sunt folosite pentru a decora interiorul în stilurile clasice și adiacente pentru a sublinia importanța spațiilor. Ghipsul este foarte fragil și se teme de umiditate, deci este dificil de a lucra cu.

30 Idei de fotografie pentru aplicarea baghetelor în interior - viața mea

Este dificil să lucrați cu gips, de aceea numai maeștrii afacerii lor sunt implicați în a face o astfel de baghetă.

Bagheta din aluminiu este folosita pentru plafonul stretch, este usoara si flexibila, ceea ce va permite sa repetati orice contur.

Tipuri de structuri fără rame

Faceți un cadru frumos poate fi orice subiect al interiorului, având o formă plat dreptunghiulară sau pătrată. În special populare sunt următoarele tipuri de baghete:

Diferența elementului decorativ de perete de la tavan numai în numărul de suprafețe pentru lipire. Plafonul de fundație lipeste planul lateral și superior, iar peretele este fixat numai pe partea din spate. Plintul de perete poate fi lipit orizontal sau vertical.

30 Idei de fotografie pentru aplicarea baghetelor în interior - viața mea

Baguette este capabil să perfecționeze orice cameră și să deghizeze deficiențele finisajului.







Scopul baghetei de plafon este de a masca articulațiile urâte dintre perete și tavan. Puteți decora o oglindă cu o baghetă de perete, ascunde un colț urât, chiar face un televizor exclusivist.

Rame de perete

Acestea sunt concepute pentru pereți despărțiți și decorați. Ele sunt convenabile pentru lipire, dacă doriți, puteți chiar picta. Zidul poate fi format din nișe decorative. Puteți instala bagheta de perete în orice poziție și evidenția orice elemente ale camerei, este suficient doar pentru a arăta imaginația.

Atunci când decorați interiorul în stilul regilor francezi și englezi, este dificil să faceți acest lucru fără o plintă atât de lată și sculptată.

Plafoane de plafon

Cel mai comun tip de baghetă. Efectuează aceleași funcții ca și plintul. Baghetul pentru este conceput pentru a masca articulațiile dintre tavan și perete, precum și pentru decorarea încăperilor.

În plus față de scopurile decorative, baghetele servesc ca un dispozitiv de fixare. Astfel de baghete ajută la menținerea tavanelor întinse. Ele sunt vizibile și invizibile.

30 Idei de fotografie pentru aplicarea baghetelor în interior - viața mea

Fixarea unei cârpe de tensiune la o baghetă.

Pentru camere cu tavane înalte, merită să alegeți baghete de lățime considerabilă pentru a reduce spațiul.

Bagheta pentru tapet

Astfel de elemente decorative ar trebui folosite pentru pereții despărțitori. Cel mai bine este să lipiți curelele de bagaje de pe pereți și apoi să procedați la lipirea tapetului.

Baghete pentru perdele

Aceste elemente interioare au două funcții: păstrați perdelele și realizați o funcție decorativă. Cadrul poate fi un rând, două rânduri și trei rânduri.

Numărul de rânduri depinde de aspectul ferestrelor. Cu o bară transversală cu trei rânduri, lambrechinele difuzate la primul rând, perdelele de pe al doilea rând și tulul pe cel de-al treilea rând.

Cum să alegeți adezivul și să lipiți corect bagheta

Fixarea unei baghete pentru un tavan poate fi de mai multe feluri:

Înainte de a începe instalarea, merită verificată netezirea pereților. Chiar și o mică îndoire sau neuniformitate poate provoca o fisură în baghetă. Pentru a evita astfel de probleme, placa trebuie să fie lipită înainte de finisarea finală (zugrăvirea zidurilor sau tapetarea). În cazul în care pereții sunt neuniformi, atunci acestea trebuie să fie tencuite în prealabil.

30 Idei de fotografie pentru aplicarea baghetelor în interior - viața mea

Dupa montarea baghetei poate fi vopsita.

O baghetă de tavan este fixată în funcție de materialul selectat. Pentru bagheta de ghips ca un dispozitiv de fixare folosiți shpaklevku, dar pentru consolidare suplimentară merită folosirea unghiilor. Baghetele din lemn sunt fixate cu unghii, iar spuma de plastic cu adeziv.

-instrucțiuni pentru instalarea baghetelor

Costul baghetelor

Prețul unui astfel de baghet cu un model depinde de material și de producător. Costul baghetei interne va fi mult mai mic decât cel intern. Costul aproximativ al unui metru de baghet:

  • Bagheta din aluminiu de perete sub harpon - 18,5-30 ruble;
  • bagheta din lemn - 200-300 ruble
  • perete din plastic "clothespin" - 30-35 ruble;
  • plafon plastic "clothespin" - 40 de ruble.

În funcție de volum, costul poate varia.

Colecția foto a interioarelor cu ajutorul baghetei

30 Idei de fotografie pentru aplicarea baghetelor în interior - viața mea
30 Idei de fotografie pentru aplicarea baghetelor în interior - viața mea
30 Idei de fotografie pentru aplicarea baghetelor în interior - viața mea
30 Idei de fotografie pentru aplicarea baghetelor în interior - viața mea

30 Idei de fotografie pentru aplicarea baghetelor în interior - viața mea
30 Idei de fotografie pentru aplicarea baghetelor în interior - viața mea
30 Idei de fotografie pentru aplicarea baghetelor în interior - viața mea
30 Idei de fotografie pentru aplicarea baghetelor în interior - viața mea

30 Idei de fotografie pentru aplicarea baghetelor în interior - viața mea
30 Idei de fotografie pentru aplicarea baghetelor în interior - viața mea
30 Idei de fotografie pentru aplicarea baghetelor în interior - viața mea
30 Idei de fotografie pentru aplicarea baghetelor în interior - viața mea







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: