30 Famusov și filozofia vieții "părinților" din comedia a

Generarea de „tați“ cu compoziție variată: există regi și Earls, secundare și funcționari superiori, militari, proprietari, palavragii goale tip Repetilov, „mincinos, jucătorii și hoți“, cum ar fi ZAGORETSKY, bârfe și gol „Man Despre Town“. Înaintea noastră se află o mulțime de oameni lipsiți de inimă, suflete și cruzi. Chatsky cu indignare vorbește despre proprietarul de pământ, care:







La balet de fortăreață a fost dus la multe vagoane
De la mame, tați ai copiilor detașați,
A făcut toată Moscova minune la frumusețea lor.
Dar debitorii nu au fost de acord cu amânarea:
Cupids și Zephyrs toate
Vândut singură.

Ideologia serfdomului definește toate relațiile reprezentanților Moscovei lui Famusov, ei chiar caută mirele după numărul de iobagi:

Fii inferior, dar dacă ai scris
Duș o mie două generice,
El și mirele.

Serfdomul era pentru societatea celebră un fenomen normal, pe deplin compatibil cu interesele nobilimii, a fost o sursă de bogăție și profit. Reprezentanții gentriței Moscovei se gândesc doar la rânduri, bogății și legături înalte. Ei tratează serviciul ca o sursă de îmbogățire și avansare. „Tocmai am ajuns să fie un general,“ - colonelul Skalozub spune Arakcheyev militantă, una limitată și aspră. Scopul serviciului său în armată este să obțină în orice fel rânduri, ordine și medalii:







Da, pentru a obține rangul, există multe canale.

Și Famusov nu-și ascunde atitudinea față de serviciu:

Și am acel lucru, că nu este cazul,
Obiceiul meu este urmatorul:
Semnat, așa că de pe umerii tăi.

Ideal Famusov este Maxim, care vysluzhivayas, „vperegib îndoit“, „gât cu curaj sacrificat“, dar a fost bine primit la curtea „înainte cu toții onoarea.“ Molchalin nici măcar nu are propria sa opinie:

În vara mea nu ar trebui să îndrăznească
O propunere de a avea.

Chatsky cu indignare vorbește despre reprezentanții nobleței Moscovei:

Unde? Spuneți-ne, părinți, părinte,
Care ar trebui să luăm eșantioane?
Nu sunt oameni bogați în jaf?

Iluminarea și știința determină o ura deosebită în rândul oamenilor din cercul Famului. Femusov explică motivele pentru gândirea liberă după cum urmează:

Învățarea este ciuma, învățarea - acesta este motivul,
Ce este mai important acum decât atunci când,
Mad bărbați au divorțat oameni și afacerile și opiniile.

Ultimul său cuvânt despre educație și educație din Rusia este "să ia toate cărțile și să le arzi".

Societatea familială este străină de cultura națională, obiceiurile rusești, admirația pentru străini a devenit o modă. Adoptează mecanic cultura și obiceiurile francezilor, fără să-și dea seama cât de ridicol este. Chatsky constată că printre nobilime "confuzia limbilor domină: franceza cu Nișni Novgorod". Moscoviții celebri oferă o întâmpinare plină de bucurie oricărui străin. Potrivit francezului din Bordeaux, el

Am venit și am constatat că neajunsurile nu se termină,
Nici un sunet rusesc, nici o față rusă
Nu sa întâlnit.

Pe exemplul reprezentanților nobilimii Moscova Griboyedov a atras cititorului și atenția privitorului la problema, îngrijorat oamenii progresiste din acel timp - spre iobăgiei. „Parinti“ - apărători aprige iobăgiei - aratat in mod convingator ca oameni goale și cu mintea îngustă, dușmani ai educației și toate noi. Dar, deși societatea este încă foarte mult FAMUSOV, noile idealuri găsesc din ce în ce mai mulți susținători.

Acest site a fost creat cu uCoz







Trimiteți-le prietenilor: