30% dintre ortodocși cred că nu există nici un Dumnezeu - astfel de cazuri

Până la 85% dintre ruși se consideră drept ortodocși. În același timp, aproximativ o treime dintre ei mărturisesc că nu cred în Dumnezeu, iar cei care cred că nu merg aproape la biserică. Deci, cât de mulți ortodocși sunt în Rusia?







30% dintre ortodocși cred că nu există nici un Dumnezeu - astfel de cazuri

Studiile arată că numărul de enoriași permanenți ai Bisericii Ortodoxe Ruse (ROC) din Rusia este mic - de la un solid 0,5 până la un maxim de 2% din populație. Aceștia fac parte dintr-un grup mai mare de cei care intră temporar în temple - până la 8%. În biserică ele sunt numite "Uzuzhan" și nu le place foarte mult.

Ortodocși, dar nu cred în Dumnezeu

Citiți de asemenea

30% dintre ortodocși cred că nu există nici un Dumnezeu - astfel de cazuri
Paul Gnilorybov „oameni Kohl de Paști nu li sa permis în Kremlin“ Vârsta de Argint, când biserica a pierdut lupta pentru sufletul credincioșilor, mai ales în orașele mari, clerul a rămas o parte importantă a populației din Rusia

Explicați că aceste cifre pot fi diferite. De exemplu, pentru ca "Ortodoxia" - o modalitate de identificare etnică, mai degrabă decât religioasă. Sau că majoritatea cetățenilor își ascund poziția de la sociologi, iar restul vorbesc în spiritul știrilor televizate de ieri, iar sondajele pur și simplu nu sunt corecte. Dar este evident că aceste cifre nu au nicio legătură cu credincioșii reali. "Levada Center", de exemplu, prevede. că „60% dintre ortodocșii nu se oamenii religioși, ia în considerare“ și „doar aproximativ 40% dintre ortodocșii cred în existența lui Dumnezeu, și aproximativ 30% dintre cei care se numesc credincioși ortodocși, este în general considerat că nu există nici un Dumnezeu.“ Alte caracteristici ale comportamentului "ortodox" sunt prezentate în figuri.

Ortodoxe fără Biserică și Sacrament

Ortodocși, dar nu mergeți la biserică

Un alt mod de a număra enoriașii ROC este de a lua în considerare pe cei care se manifestă cu adevărat ca credincioși ortodocși. Aceasta este, în primul rând, cei care sunt cel puțin capabili să vină la templu și să asculte de predica de duminică. Și apoi datele aceluiași FOM cer ceva intrigă. În ceea ce privește numărul tuturor respondenților, doar până la 8% au spus că vizitează templul o dată pe lună sau mai des. Iar într-o întrebare mai specifică despre împărtășanie (în care majoritatea celor prezenți la serviciul total al bisericii - de obicei liturgia), răspunsurile afirmative erau chiar mai puțin. Numai 1,4% comunică o dată pe lună și aproximativ 4% de mai multe ori pe an.

Citiți de asemenea

30% dintre ortodocși cred că nu există nici un Dumnezeu - astfel de cazuri






Nu te voi duce la muzeu "Astfel de lucruri" au trecut prin muzeele din Sankt Petersburg și Moscova pentru a vedea cum se dezvoltă ortodoxia și turismul

Se pare că participarea deplină la serviciul bisericii o dată pe lună (nici măcar o săptămână) în Rusia are un număr atât de mare de ruși, ceea ce se încadrează în eroarea statistică. Este posibil să aveți încredere în astfel de afirmații? Să luăm, pentru comparație, Ministerul de Interne rapoarte privind numărul de vizitatori de servicii de Paști și de Crăciun de noapte - ca o „evenimente de masă“, principalele sărbători ortodoxe au nevoie de măsuri speciale pentru a asigura ordinea (aceste date sunt mai mult sau mai puțin se adună în mod regulat aici).

Parinti si zahuzhane

Citiți de asemenea

30% dintre ortodocși cred că nu există nici un Dumnezeu - astfel de cazuri
"Prea mic pentru Dumnezeu" Pentru a trăi pe salariul unui regent într-un cor al bisericii, Nina câștigă un pic de prostituție
Pe baza evaluării preoților care au confirmat cifrele din interviu, cercetătorii ar putea vorbi despre două tipuri de credincioși.

Un alt grup, care se reflectă în mod clar pe la nivelul clerului obișnuit - așa-numitul „zahozhane“ - vizitatori neregulate temple, care sunt rareori permis să stea o bucată considerabilă a serviciului bisericii sau se află în predica. Ei preferă să meargă la templu pentru o perioadă scurtă de timp pentru a asculta un fragment mic al serviciului, și cel mai important, satisface nevoile bisericii practice - aprinde o lumânare, să se supună bisericii bănci o notă cere să se roage pentru familie, pentru a venera icoana și a adus „turism“ altar, rugați-vă pe scurt sfânt, care ar trebui să ajute într-o situație dificilă, pentru a cumpăra o carte sau o biserică sfințită în standul de scutece biserică, să ia apă sfințită și să binecuvânteze templul despre prăjituri. Astfel de oameni pot fi văzuți în biserica orășină seara într-o zi obișnuită - ei merg acolo timp de cincisprezece până la douăzeci de minute pe drumul de la muncă.

Citiți de asemenea

30% dintre ortodocși cred că nu există nici un Dumnezeu - astfel de cazuri
Există un demon în mine Mii de cetățeni ruși sunt convinși că au devenit diavoli și caută ajutor unui exorcist

La celălalt capăt al țării ecou Deacon Vladimir Shalmanov protopopiat din Teritoriul Stavropol St George: „Cei mai mulți oameni în așezările de bună-cuviință Sf. Gheorghe, pare să se considere ortodox, sau cel puțin simpatic la Ortodoxie. Cu toate acestea, creștinii ortodocși activi (participă în mod regulat cult și participarea la sacramente) nu sunt mai mult de 0.4-1% (în mediul rural, proporția este mai mică decât în ​​mediul urban - mai mult) din numărul total al botezat în Ortodoxie. Restul botezului ortodocsilor într-o oarecare măsură, absorbită de grijile de realizare a bunurilor lumești, sunt Înrobit diferitele superstițiile, sentimentul eshatologic nesănătoase, păgân și tendințe neopăgână și concepții greșite de advocacy format din diferite secte. "

Vreți să trimiteți prin e-mail cele mai bune texte ale "Asemenea afaceri"? Înscrieți-vă la newsletter-ul săptămânal!

Aboneaza-te la newsletter-ul de sâmbătă din cele mai bune materiale ale "Such Business"

Pentru toate întrebările, vă rugăm să contactați [email protected]

Ați găsit o greșeală? Selectați cuvântul și apăsați pe Ctrl + Enter

Ofertă publică pentru încheierea unui contract de donație

Directorul Semenova AA

Consimțământul la prelucrarea datelor cu caracter personal

Datele cu caracter personal vor fi prelucrate de către Fundația de colectare a datelor cu caracter personal, înregistrarea lor, organizarea, acumularea, stocarea, actualizări (actualizare, modificare), extragerea, utilizarea, eliminarea și distrugerea (ca cu utilizarea de automatizare și fără utilizarea acestora).

Transferul datelor cu caracter personal către terți poate fi efectuat exclusiv pe motivele prevăzute de legislația Federației Ruse.

Datele cu caracter personal vor fi prelucrate de către Fundație până când este indicat scopul prelucrării și apoi va fi depersonalizat sau distrus, conform cerințelor legislației aplicabile a Federației Ruse.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: