3 Pași pentru a opri vina pe ceilalți

Adesea atribuim greșeli altora, în care ei înșiși nu au înțeles. Cu toate acestea, există un mod simplu care vă va ajuta să scăpați de acest obicei.

Ai întârziat vreodată? Nu pentru că ați trecut peste cap sau ați fost adunați prea mult, ci pentru că au existat circumstanțe de forță majoră care te-au reținut. Sunt sigur că sa întâmplat. Dar ai reușit mereu să-i convingi pe cei care te așteptau, că nu e vina ta, ci doar o coincidență?







Oricare ar fi răspunsul, aș vrea să vă sugerez că, atunci când cineva întârzie pentru o întâlnire cu dvs., vreți cu adevărat să îl acuzați de non-punctualitate, indiferent de motivele reale ale întârzierii.

De ce uneori par a fi greșite de alte persoane greșite și avem tendința să ne justificăm prin influența circumstanțelor externe și acest articol va fi discutat.

Ce este o eroare de atribuire?

Exagerarea greșelilor altor persoane este normală. Experimentarea acestui lucru nu merită, pentru că acest mecanism psihologic este deloc. Se numește eroarea de atribuire și sună astfel:

Tindem să explicăm acțiunile altor persoane prin caracteristicile personalității lor și comportamentul lor - circumstanțe externe.

Vedem exemple de acest fenomen aproape în fiecare zi.

Cu toate acestea, justificarea acțiunilor lor nu este cel mai grav lucru, la care poate duce eroarea de atribuire. Este mult mai rău atunci când influența sa este transferată relațiilor noastre cu oamenii. Am auzit adesea povesti despre cum o persoană a dat vina pe celălalt, plângându-se despre natura lui teribilă. și când sa confruntat cu critici de răzbunare, a redus totul la influență exterioară.

Puțini oameni, atunci când întâlnesc o rudă care se comportă într-un mod neadecvat, gândește-te de ce a devenit așa. Mai întâi de toate, ne exprimăm atitudinea față de personalitatea sa. Dar așa că confundăm cauza cu investigația și nu putem evalua în mod competent acțiunile oamenilor și ale celorlalți.

Deja înțelegerea erorii de atribuire vă permite să examinați multe probleme într-o relație într-un mod nou. Cu toate acestea, cunoștințele despre aceasta nu răspund la întrebarea: "Ce trebuie să fac?". Prin urmare, propun câteva reguli simple care vor ajuta la evitarea acestei capcane psihologice.







Cum să nu mai dați vina pe ceilalți

1. Căutați o cauză externă

Odată ce vă aflați într-o situație neplăcută din cauza unei alte persoane, răspundeți la întrebarea: "Există motive independente de el, pentru care el ar putea să se conducă?". Înclinați-vă numai asupra circumstanțelor și mutați judecățile despre personalitatea persoanei în fundal. La urma urmei, întregul nostru personaj a fost format sub influența multor circumstanțe.

Odată ce ați găsit răspunsul, emoțiile dvs. vor începe să scadă. Ele vor fi înlocuite de o înțelegere a motivului pentru care persoana a făcut acest lucru, și nu altfel, și nu veți condamna un prieten apropiat, suflet mate sau partener de afaceri.

2. Empathize cu

După ce veți găsi motivul, schimbarea de furie și dezamăgire va veni cu simpatie. La urma urmei, începeți să vă îngrijorați de o persoană care ar putea intra în situații dificile.

Dacă acest sentiment nu vine imediat, atunci pune-te în locul acestei persoane. Da, a întârziat, dar dintr-o dată trebuia să-i ajute pe rude sau o situație de lucru neprevăzută? Ce ai face?

Sincera empatie cu persoana în loc de a căuta motive în caracterul său. Apoi, nu vă ușurați doar emoțiile negative, dar în zadar nu dați vina pe persoana.

3. Nu traieste trecut

Când am aflat despre această capcană psihologică, am început să derulăm evenimentele în care trebuia să cad în ea. Primul sentiment pe care l-am experimentat a fost sentimentul de vinovăție față de modul în care i-am evaluat pe alții la astfel de momente și cum m-am justificat. De asemenea, furia a survenit din faptul că alții, în caz de vinovăție, erau acoperite de circumstanțe.

Dar că aceste sentimente au încetat să-mi facă presiuni astăzi, am început să mă urmez și să nu mai trăiesc în trecut.

Când îți dai seama de greșelile tale, învață să găsești cauza acțiunilor altor oameni și să le empatigi, apoi nu mai dai vina pe ceilalți și practicând auto-flagellation.

În sfârșit

Este dificil să scapi de eroarea de atribuire. La urma urmei, toți vrem să fim siguri că toate meritele noastre aparțin doar nouă și că problemele pur și simplu se toarnă din afară.

Dar viața este diversă. Și uneori apar situații în care cuvintele și deciziile noastre duc la consecințe negative. Merită să mărturisiți acest lucru cel puțin pentru voi înșivă. De ce? Să știi că poți să acționezi diferit.

Cei care sunt convinși că succesul altora le-a căzut de pe cer și eșecurile lor - rezultatul vicisitudinilor soartei, nu reușesc să realizeze o relație pe termen lung.

Trebuie doar să faceți tot ce vă este capabil și să nu ghiciți cum se vor dezvolta circumstanțele.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: