27 iulie Sărbătoarea slavei în onoarea zeului Chura - chur, credințele slave, zeul, vechii zei,

27 iulie Sărbătoarea slavă în onoarea zeului Chura - chur, credințele slave, zeul, vechii zei,

Probabil, mulți își aduc aminte de copilărie, mișcări de jocuri și exclamații - sunt în casă! Chur, sunt prima! Și din când în când ai auzit: "Chur, eu!"







Se pare că Chur, patronul frontierelor și al unei case, păstrează obiceiurile familiei și protejează proprietatea privată.

Kliuchevsky a scris: „Obogotvoronny strămoș onorat sub numele de Chur, în forma slavona de febra aftoasă; această formă a supraviețuit până acum în cuvântul compus strămoș ... Traditie, care a lăsat urme în limba, dă valoare Churu egală cu băile romane, valoarea economizoare de domenii generice și frontiere. "

Potrivit legendei, Chur, este nepotul lui Svarog și Lada, fiul lui Pelen sau Obereg. Sub patronajul și protecția sa au fost limitele proprietăților imobiliare.

În zilele de demult, fermierii din brazdele terenurile stropite movile de lut, împrejmuită le palisadă garduri este considerat inviolabil, și nimeni nu a îndrăznit să-l traverseze, iar mai Raze, sub durerea de mânia divinității care îl apărau.

Mai târziu, pietre mari sau trunchiuri de copaci au fost plasate la limita amplasamentului lor, la o distanță mică una de cealaltă.

Într-o groapă specială săpată aici, au pus cărbuni fierbinți, boabe de pâine, pâine coaptă, mirodesc miere și vin.

Potrivit legendei, Chur nu numai că păzea granițele, dar uneori apărea în locuri de consacrare a frontierelor patrimoniale.

Chura se temea nu numai de oamenii răi care voiau să surprindă spiritele altcuiva, dar și ostile.

Mai târziu, pe liniile de graniță, a fost pus chipul lui Chur. Dumnezeu a fost tăiat din bușteni și semnele familiei sale au fost așezate în apropiere, astfel încât toată lumea să poată vedea și să știe cui îi aparține în mod precis pământul și căruia Chur-ul este prezent este vizibil sau invizibil.

Piatra a fost numită și Kumir.

În special stabilit pentru zilele rituale, capul familiei de-a lungul acestei linii, a ocolit posesia familiei, a cântat imnuri și a adus daruri divinității.

Acest ritual a persistat chiar și în ultima vreme.

La piatra de graniță, a fost săpat o groapă și în ziua Churului a fost adus un vin, dragă, lapte.

În vacanța din Chur era imposibil să pleci departe de casă, chiar dacă ai putea lucra doar în curtea ta, dându-i astfel omagiu lui Churu.

Chur ascultă, de asemenea, toată casa. De aceea, punând o farfurie cu lapte pentru un bucătar de casă sau tratând-o cu o felie de plăcintă, strămoșii noștri au dat acest respect lui Chur.

Conform vechii legende slave, o dată în timp armata Velesovo a apărătorilor lumii noastre a fost împărțită în două părți.

Jumătate din această armată a rămas pe cer, iar a doua jumătate a venit să-i ajute pe oameni, să se protejeze de tot felul de rele. Printre cei care au coborât din cer au fost zeul Chur.







Când Svarog a creat terenul, a instruit nepotul său Chur să o împartă între oameni. Și atunci când Chur a apărut în fața poporului, au început să strige - "Chur, eu! Chur, ale mele. Și de atunci nu se pot liniști și toată lumea strigă aceste fraze.

Chur a distribuit oamenilor parcelele de teren și a ordonat construcția de busteni din copaci, ceea ce ar însemna limitele fiecărui teren. Mișcând aceste jurnale și confiscând proprietatea altcuiva, el a interzis sub frică de furia sa.

Se spune că la început oamenii se temeau de mânie divină, iar aceste jurnale erau numite Churas. Și apoi și-au pierdut teama, au început să scoată terenul de aproape și de departe, iar semnele numite Churas au fost chemați.

Dar, așa cum spun legendele, zeul Chur nu a dispărut, acest păzitor ceresc strict păstrează încă Râurile și Mezii și scrie în cartea sa cerească numele tuturor infractorilor.

Asta e doar din momentul creării pământului și îl înmânați proprietatea de curse si la nastere a durat atât de mult timp încât nu numai șterse limitele porubezhnye, dar, de asemenea, toate inviolabilitatea frontierelor, și nimeni nu știe că le traversează sau nu. Și unde stă acum Kummir, știe, probabil, numai omniscientul Gărzitor de Dumnezeu.

Prin urmare, să trecem de la limitele pământului la limitele spirituale. La urma urmei, Dumnezeu Chur a protejat nu numai proprietatea omului, ci și el însuși de forțele întunecate, înțepându-i pe oameni și pe cei nedrepți.

Pentru a asigura protecția Chura, suficient, în funcție de parapsihologi, iar acum spune doar cu voce tare: „Chur-mă,“ adică, „Chur, apără-mă!“. Și protejează de gânduri rele, de gândurile rele și invidioase ale altor oameni, de la bârfe, ochi negri și alte energii întunecate.

Și dacă e vorba de proprietate, atunci "Chur, a mea!".

27 iulie Sărbătoarea slavă în onoarea zeului Chura - chur, credințele slave, zeul, vechii zei,


Acum doi ani, prietenul meu mi sa plâns că vecinii ei în grădina tot timpul, apoi sa mutat gardul, puii de pe site-ul lor este goală, apoi zoaie turnat direct sub gard. Apoi i-am povestit despre Chura și ea, disperată, ia cerut prietenei să-și taie o figură din jurnal, să-l numească Chur și să o așeze lângă gard.

Nu știu, acest lucru este o coincidență sau altceva, dar vecinii de lângă gard ei un metru plasat un alt gard, l-au pus acolo un gard viu, iar acum ea a fost liber de atacurile lor. Iar chipul lui Chur plimba și prețuiește și mulțumește pentru protecție.

Dar, așa cum stipulează vrăjitorii, Părintele Chur îi ajută pe cei ale căror gânduri sunt pure, care nu practică vrăjitoria, nu vrea rău aproapelui său.

Cu toate acestea, după cum spun ei oameni înțelepți, în caz de urgență în caz de pericol, se referă la Marele Dumnezeu Preserver și poate toate zachuratsya, spunând: „Eu Chur, Chur“ Se spune că el nu neagă.

Vechii oameni vechi au spus că Chur era frică de diavoli, mici demoni și răufăcători pământeni. Doar în ultimul secol, puțini oameni se întorc la el pentru protecție. În antichitate, fără Dumnezeul lui Chur, nu a existat un singur rit al purificării și al protecției.

Cei care trăiesc într-o casă privată sunt mai ușor să-și ceară zeul păstorului. De exemplu, puneți un tratament pe marginea site-ului dvs. Magei sunt sfătuiți să părăsească terciul, înfășurându-l în ceva cald, astfel încât să nu se răcească până la miezul nopții. Chur nu va renunța la lapte, dragă, pâine. Puteți săturați o gaură și puneți totul acolo.

Adevărat, vecinii pot înțelege greșit comportamentul ritualului. Probabil cea mai simplă modalitate de a trata un brânză și el o va da Churu.

În vechime, mesele de familie au fost servite pentru sărbători de familie, dar și pentru Churu.

Și la fiecare 12 ani, conform vechilor credințe, proprietarul terenului ar trebui să-și exprime respectul și recunoștința deosebită față de Churu pentru protecție și patronaj.

Un Chur slav, deși uitat de noi, a rămas în limba noastră.

De exemplu, în cuvântul artă.
Din lecțiile istoriei, ne amintim că prințul Svyatoslav a spus - "Mă duc la tine!"
Așa se dovedește că cel artistic este dincolo de granițele lui Chur. La fel cu cuvântul - de asemenea - înțelesul - depășește limitele.

Cuvântul - pentru a fi timid - pentru a opri, trageți o linie între ceva sau cineva și cu tine, protejați-vă.

Lăsați în viața noastră să fie mai puțin decât ceea ce ar trebui să evităm și modul în care suntem întotdeauna protejați și păstrați de către paznicul Chur.







Trimiteți-le prietenilor: