25 Citate cele mai bune ale portului Tsvetaeva

Marina Tsvetaeva - cel mai mare poet rus al secolului al XX-lea cu o soartă tragică. Incredibil de talentat, ea a început să scrie poezii încă de 6 ani și nu numai în limba rusă, dar și în franceză și germană! Prima colecție de poezii, publicată în 18 ani, a atras imediat atenția unor poeți celebri.







A dat lumii frumoase poezii. Sincer, direct și piercing ...

25 Citate cele mai bune ale portului Tsvetaeva

Viața nu ia scutit pe Marina Tsvetaeva ... Soțul ei a fost împușcat pentru suspiciune de spionaj politic, un copil de 3 ani a murit de foame într-un adăpost, iar a doua fiică a fost reprimată timp de 15 ani. Lăsată singură cu fiul ei, ea a încercat să-și găsească locul de muncă, dar chiar și Litfond a respins cererea ei, crezând că Tsvetaeva s-ar putea dovedi a fi un spion german.

25 Citate cele mai bune ale portului Tsvetaeva

Am adunat 25 de citate din această femeie frumoasă, care dezvăluie profunzimea și înțelepciunea soartei sale tragice:

  1. "Te voi iubi toata vara" - suna mult mai convingator decat "toata viata mea" si - cel mai important - mult mai mult!
  2. Dacă ați intrat acum și ați spus: "Plec de mult pentru totdeauna" - sau "Cred că nu te mai iubesc" - Nu mi se pare că am simțit ceva nou: de fiecare dată când pleci, în fiecare oră când nu ești - nu ești acolo pentru totdeauna și tu nu mă iubești.
  3. Te îndrăgostești numai în cel al altcuiva, nativ - îți place.
  4. Pentru a satisface este necesar pentru iubire, pentru restul sunt cărți.
  5. Creativitatea este o cauză comună, creată solitară.
  6. În lume există un număr limitat de suflete și un număr nelimitat de corpuri.
  7. A iubi este să vezi o persoană în modul în care Dumnezeu a intenționat să fie el și să nu fie realizat de părinții săi.
  8. Dacă îl iubesc pe un bărbat, vreau să mă ajute mai bine - cel puțin cusute pe un buton. De la butonul cusut la întregul meu suflet.
  9. Succesul este de a face acest lucru.
  10. Ce poți să știi despre mine, din moment ce nu te culci cu mine și nu beau?
  11. Nu ai nici o secundă pe pământ.
  12. Nu vreau să am un punct de vedere. Vreau să văd.
  13. Ascultați și amintiți-vă: oricine râde de nenorocirea celuilalt, este un nebun sau un ticălos; cel mai adesea ambele.
  14. Singurul lucru pe care oamenii nu-l iartă este că tu ai reușit fără ei, la urma urmei.
  15. Sculptorul depinde de lut. Artistul din vopsele. Un muzician din corzi. Artistul, muzicianul poate opri mâna. Poetul are numai inima.
  16. "Este greu - se îndrăgostește". Îmi place această frază, exact opusul.
  17. Lucruri preferate: muzică, natură, poezie, singurătate. Ea a iubit locuri simple și goale pe care nimeni nu le place. Îmi place fizica, legile ei misterioase de atracție și repulsie, asemănătoare iubirii și urii.
  18. Într-un singur lucru, sunt o femeie adevărată: judecăm pe toată lumea și pe toată lumea de unul singur, îmi pun gura în fiecare gură, discursurile mele, sentimentele mele în piept. Prin urmare, totul la primul meu minut: bun, generos, generos, fără somn și nebun.
  19. Cât de mult văd un om mai bine atunci când nu cu el!
  20. Nimeni nu vrea - nimeni nu poate înțelege un singur lucru: că sunt singur. Familiar și prieteni - toate din Moscova, dar nimeni pentru mine - nu, fără mine! - Va muri.
  21. Barbatii nu sunt obisnuiti cu dureri, ca animalele. Când doare, ei au imediat acești ochi ca orice poți să faci, doar pentru a fi oprit.
  22. Fie să visezi împreună, să dormi împreună, ci să plângi mereu singuri.
  23. Dumnezeule, spun că nu există suflet! Și ce mă doare acum? - Nu este un dinte, nu un cap, nu o mână, nu un sân, - nu, piept, în piept, unde respiri, - Respiră adânc: nu doare, dar doare tot timpul, tot timpul este dureros, insuportabil!
  24. Din punct de vedere uman, uneori putem iubi zece, iubitor - mulți - doi. Inuman - întotdeauna unul.
  25. Vreau un lucru atât de smerit, ucigător și simplu: atunci când intru, persoana se bucură.






Faceți clic pe "Ca și" și obțineți numai cele mai bune postări pe Facebook ↓

Distribuiți pe Facebook







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: