2018 Anul vechi coapte cu ceai v93 cu ochii unui incepator

2011 Anul vechi coapte cu ceai v93 cu ochii unui incepator

În general, de mult timp, orice interes pentru ceaiurile chinezești a dispărut, am decis că acest lucru este exotic pentru gurmanzi individuali.

Recenzii de ceaiuri în locuri diferite am întâlnit de multe ori. Scrisul / retrasul este adesea foarte "gustos". În cele din urmă, am decis să încerc să mă familiarizez cu ceaiurile chinezești, dar nu te grăbi cu probele și mai întâi o mică perspectivă asupra subiectului. Citiți lent materialele de referință, citiți recenzii, vizionați videoclipurile ... Apropo, mi-a plăcut cu adevărat canalul YouTube, Serghei Shevelev







În urma discuției, am decis să cumpăr ceva despre ceea ce scriu. Shu-puer este în principiu o opțiune, cu care mulți recomandă începerea unei introduceri la ceaiuri. Fabrica Menghai pare să aibă o bună reputație, V93 are recenzii destul de pozitive. Vânzătorul a ales dintre cei care au o reputație și pentru care a întâlnit feedback pozitiv de la cei care au cumpărat.
În același timp, mi-am dat seama că, indiferent de achiziția pe care am făcut-o, întotdeauna cineva va spune că am cumpărat ceaiul greșit / nu de la acel vânzător / nu la podeaua de tranzacționare / nu la acel preț.

Deci, ceaiul a fost comandat, primit.

PARTEA PRIMA - LA.
Pentru puritatea experimentului, prima parte a fost scrisă înainte de a încerca ceaiul. Această parte este ipoteze și așteptări.
Presupun că acest ceai este absolut diferit de ceaiul tradițional. Și apoi există două opțiuni. Fie că am un nou, spre deosebire de cealaltă băutură, sau va fi atât de mult pentru un amator că nu vreau să beau după un test.

Când am studiat comentariile celorlalți, mi-am dat seama că nu dau, în general, nimic în ceea ce privește prognoza. Aparatul conceptual folosit în recenzii este foarte ciudat. Epitele, care descriu gustul și aroma, sună frumos și important, dar este oarecum dificil pentru mine să-i relaționez aceste epitete la sentimentele personale. Ce ar trebui să înțeleg despre gust, despre care se spune "mai strictă"? În general, trebuie să încercăm.
Presupun că nu-mi pot exprima clar gusturile și aroma ceaiului, descriind-le cu unele epitete.

Un element separat este efectele ceaiului. Ceea ce nu am văzut în descrierile ceaiurilor. Invigorează, își schimbă conștiința, capul clar, etc. și altele asemenea. Și nu este vorba despre chifir, ci despre ceai. Poate că nu înțeleg nimic. În practica sportivă, am încercat multe lucruri care contribuie la creșterea rezultatelor. Niciodată nu a abuzat-o, realizând că utilizarea regulată reduce eficacitatea, cauzează dependență, dăunează sănătății etc. și altele asemenea. Deci, dacă mă angajez să descriu lucruri precum ECA sau 1,3-dimetilaminilamină, descrierea va fi foarte restricționată. Apoi, ascultă descrierea și se crede că o persoană descrie ca o sticlă de bronhii o scurgere a unui pachet de sydnocarb, dar nu, este vorba de o ceașcă de ceai. În general, pentru orice miracol, sunt foarte sceptic, ironic.

PARTEA A DOUA - "DUPĂ"
Această parte scriu după ce ceaiul este beat. Aceasta este deja o impresie.

Pentru a începe o poveste despre ceai. Ceaiul intra într-o cutie, împachetată într-o pungă de plastic.






2011 Anul vechi coapte cu ceai v93 cu ochii unui incepator

2011 Anul vechi coapte cu ceai v93 cu ochii unui incepator

În exterior, arată astfel:
2011 Anul vechi coapte cu ceai v93 cu ochii unui incepator

2011 Anul vechi coapte cu ceai v93 cu ochii unui incepator

2011 Anul vechi coapte cu ceai v93 cu ochii unui incepator

2011 Anul vechi coapte cu ceai v93 cu ochii unui incepator

2011 Anul vechi coapte cu ceai v93 cu ochii unui incepator

2011 Anul vechi coapte cu ceai v93 cu ochii unui incepator

2011 Anul vechi coapte cu ceai v93 cu ochii unui incepator

Ceaiul uscat miroase foarte ciudat. Pur și simplu nu miroase ceaiul negru obișnuit. Asociația principală care a apărut este o asociere cu mirosul de fructe uscate. În general, o aromă foarte plăcută.

A făcut strâmtorări rapide. În forma preparată, aroma fructelor uscate nu este simțită. Mai precis, începe să se simtă puțin după cea de-a cincea strâmtoare. Asociația principală care apare în legătură cu parfumul este un fel de copac. Aroma este plăcută. Este interesant, într-adevăr, de la strâmtoarea până la strâmtoarea, schimbarea gustului și a aromei. El a stabilit prin experiență că până la zece tulpini se poate face, ceaiul rămâne parfumat și gustos. Cele mai intense - a doua și a treia, iar apoi ceaiul rămâne aproximativ la fel de saturat.

2011 Anul vechi coapte cu ceai v93 cu ochii unui incepator

Gustul este ciudat. De câteva ori am început să scriu, încercând să descriu gustul, în cele din urmă scuipându-mă pe această aventură. Voi scrie doar gustul, mi-a plăcut. Soția mea a apreciat și ea.

Efecte? Da, nu există efecte, cum mă așteptam. Nu am observat efecte halucinogene, nootropice și alte efecte.

VERDICT
Mi-a plăcut ceaiul. Mă înscriu în clubul iubitorilor de ceai chinezi. Voi comanda acum și voi încerca diferite opțiuni.

Am de gând să cumpere +16 Adauga la favorite Sumarul lui a placut +39 +65

Shu-puer este în principiu o opțiune, cu care mulți recomandă începerea unei introduceri la ceaiuri. Nu cu ceaiuri, ci cu puerouri! Simțiți diferența. Și pentru prima cunoștință cu ceaiurile chinezești, Puer nu se potrivește. De exemplu, nu-mi place deloc acest ceai și nu-mi place deloc. Da, pot bea câteva cesti, o dată pe lună. Dar nu mai mult.

Uită-te la comentariile mele, îți va plăcea :)
Ceai Dianhong 58 - clasic al genului, ceai roșu chinezesc
Silver Hunchin - ceai verde chinezesc din Yunnan

Ceaiul chinez nu este doar un coleg!


.
PS Altă zi, a venit la superconductor 3 japoneze Imanishi 700, 1000 și 6000 spațiile libere din aluminiu pentru Apex, Nagura pentru ei și un magnet pământuri rare 60x10x12 mm pentru deținerea cuțite în clona Apex - fericit elefant :) aki







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: